Wrastający paznokieć - klamra zamiast zrywania
Klamry na wrastające paznokcie zakłada się w Polsce od wielu lat, a wciąż wiele osób nie wie, że to najszybsza, najskuteczniejsza, a co najważniejsze mało inwazyjna i niebolesna metoda walki z tym problemem. Jak zakłada się klamrę na paznokieć? I ile to kosztuje?
Problem wrastających paznokci dotyczy osób w każdym wieku. Bolesne rany, które powstają w wyniku wrastania paznokci są na tyle uciążliwe, że często jedyną metodą leczenia okazuje się usunięcie całej płytki paznokcia.
Zanim dopuścimy do tak ekstremalnej sytuacji, możemy posiłkować się mniej inwazyjnymi, ale bardzo skutecznymi metodami leczenia. Widzisz, że paznokcie zaczynają wrastać w skórę? Wybierz się do podologa i zapytaj o klamrę korekcyjną na paznokieć. Ten prosty zabieg potrafi zaoszczędzić dużo bólu i wyprofilować niesforne paznokcie na długi czas.
Dlaczego klamry na wrastające paznokcie zdobywają coraz więcej zwolenników?
- Chirurgiczne zrywanie wrastającej płytki paznokciowej należy do przeszłości. Współczesna medycyna estetyczna uważa tę metodę za barbarzyństwo – podkreśla dr Dariusz Pakuła, flebolog – nie dość że jest bolesna, to bardzo często nowy paznokieć ponownie odrasta nieprawidłowo. My, chirurdzy wykonujemy ewentualnie operację Quenu, ale klamry pozwalają pozbyć się tego problemu szybko, skutecznie i bezkrwawo w gabinecie kosmetycznym.
Spis treści
- Wrastające paznokcie: operacja Quenu
- Klamry na wrastające paznokcie
- Jak zakłada się klamrę na wrastający paznokieć?
- Zalety klamer korygujących
Tipsy na wrastające paznokcie
Moja żona ma zamiar zrobić sobie tipsy na palcach u stóp. Jej problemem są wrastające paznokcie. Pani w salonie powiedziała jej, że dzięki temu nie będą jej wrastały paznokcie w skórki, a nogi będą bardzo ładnie wyglądały. Czy coś takiego się praktykuje? Czy nie jest to szkodliwe?
Joanna Kaczorowska: Praktykuje się robienie tipsów lub nałożenie samego żelu na paznokcie u stóp, dzięki któremu paznokcie nie będą wrastały. Mają „wyznaczony” nowy kształt, są usztywnione i dzięki temu przestają wrastać w boki paznokcia. Polecam również metodę, która także jest bardzo skuteczna i nie wymaga tipsów. Jest to bezbolesny zabieg polegający na założeniu na paznokieć klamry korygującej. Założenie jej przynosi bardzo szybką ulgę dla bolących paznokci. Nie przeszkadzają one w codziennym życiu. Zakładane są profilaktycznie w przypadku delikatnego wrastania, a w cięższych przypadkach zapobiegają bolesnym zabiegom. Taki zabieg można wykonać w dużej ilości salonów kosmetycznych. Warto, by paznokieć zobaczył specjalista, który zadecyduje jaka metoda w tym konkretnym przypadku jest najlepsza.
Wrastające paznokcie: operacja Quenu
Teraz chirurdzy stosują tzw. operację Quenu (polega na wzdłużnym nacięciu paznokcia, odcięciu jego części, oczyszczeniu rowka i wału paznokciowego i zszyciu rany). Jednak i ta metoda jest bolesna i nie zawsze skuteczna. Istnieje natomiast mniej inwazyjna metoda korekcji wrastających paznokci – założenie klamry korekcyjnej.
Czytaj też: Wkładki do butów. Jakie wkładki ortopedyczne kupić?
Klamry na wrastające paznokcie
Klamry mogą być rozmaite: sprężynowe, metalowo-plastikowe lub z tworzywa. Najnowszym wynalazkiem są klamry drutowe VHO Osthold, zrobione z materiału wykorzystywanego w aparatach ortodontycznych. Zakładać je można nawet wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego.
Jak zakłada się klamrę na wrastający paznokieć?
Klamrę VHO Osthold mocuje się pod brzegami paznokcia, w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami w ciało. Końcówki drutu są odpowiednio kształtowane i dopasowywane do grubości płytki paznokciowej po obu stronach palca. Haczyk mocuje się pod płytką, drucik odpowiednio przycina i zakańcza oczkiem. Kluczowym momentem zabiegu jest połączenie obu haczyków za pomocą drucianej pętelki – wtedy ustala się siłę, z jaką klamra będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nowe koryto rośnięcia.
Na ostre końcówki klamry nakłada się specjalną masę, którą można ozdobić, np. cekinem. Klamra utrzymywana jest na paznokciu aż do całkowitego jego odrośnięcia nowym torem. Zanim pójdziesz do domu, pedikiurzystka wytłumaczy ci, jak samemu w domu zakładać tampony nasączone środkiem przeciwzapalnym.
Czytaj także: Zadzieranie się skórek przy paznokciach. Jak usunąć zadziory?
Zalety klamer korygujących
Metoda ta pozwala na skorygowanie nawet bardzo zdeformowanych paznokci, również wtedy, gdy toczy się stan zapalny. Najważniejsze jest to, że założenie klamry przynosi natychmiastową ulgę w cierpieniu. Niestety w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej, polski NFZ nie refunduje kosztów nowoczesnych metod korekcji wrastania paznokci. Koszt nałożenia klamry wynosi ok. 150 złotych. Zanim zdecydujesz się na założenie klamer drutowych sprawdź, czy pedikiurzystka ukończyła odpowiedni kurs ich zakładania. Najlepiej w tej sprawie zgłosić się do lekarza podologa.
Polecany artykuł: