Manicure przed operacją? To niedobry pomysł. Lekarz wyjaśnia, dlaczego

2022-10-19 17:05

Często mówi się, że dłonie są wizytówką kobiety. Zadbana skóra, wypielęgnowane paznokcie dodają paniom wdzięku i klasy, a elegancki manicure pozwala się dobrze poczuć w każdej sytuacji. Czy, aby na pewno? Chirurg onkolog dr Paweł Kabata poruszył kwestię dotyczącą tego, czy pacjentki powinny mieć pomalowane paznokcie przed operacją. Jego nagranie w mediach społecznościowych cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kosmetyczka wykonuje manicure hybrydowy
Autor: Getty Images

Większość kobiet lubi wyglądać pięknie i czuć się dobrze we własnym ciele. Dłonie i paznokcie są niemal widoczne w każdej sytuacji, a przesuszona skóra, zaniedbane skórki i połamane paznokcie ze schodzącym lakierem nie wyglądają estetycznie. Przez to, że dłońmi wykonuje się większość czynności na co dzień, są one narażone na działanie wielu czynników (m.in. detergentów, zmian temperatury). Dlatego wiele pań stara się dbać o nie, decydując się na wizytę w profesjonalnym salonie kosmetycznym. 

Wśród nich niesłabnącą popularnością cieszy się wciąż manicure hybrydowy, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Ale czy nałożenie hybrydy, żelu lub zwykłego lakieru na paznokcie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami podczas operacji? Niektórzy lekarze informują pacjentki przed zaplanowanym zabiegiem, że powinny oczyścić płytkę i pozbyć się niepotrzebnych chemikaliów z paznokci.

Nie we wszystkich szpitalach są tego typu wskazania przed operacją. Internautki podzieliły się za pomocą mediów społecznościowych swoimi doświadczeniami z sali operacyjnej. Jedna kobieta przeszła cztery operacje (tylko nie w ramach NFZ) i za każdym razem miała na paznokciach nałożony żel z hybrydą. Dodała, że lekarze nigdy nie kazali jej ściągać manicure. Z kolei inna pacjentka zapytała znajomą anestezjolożkę przed przyjęciem do szpitala, czy powinna usunąć czerwone paznokcie hybrydowe. Uzyskała odpowiedź, że może mieć paznokcie pomalowane na kolor czarny, w niczym to nie przeszkadza.

Manicure hybrydowy. Czy jest bezpieczny?

Oto dlaczego nie można robić manicure przed operacją 

Głos w tej sprawie postanowił zabrać chirurg onkolog dr Paweł Kabata. W tym celu udostępnił nagranie za pomocą mediów społecznościowych, w którym wyjaśnił, dlaczego zaleca, by pacjentki jednak rezygnowały z wizyt u kosmetyczki przed operacją.

"To dlatego, że w czasie znieczulenia palce też są potrzebne. Mierzy się na nich nasycenie krwi tlenem poprzez płytkę paznokciową. Gruba warstwa lakieru czy innego tworzywa nałożonego na paznokieć zaburza przepływ fal świetlnych używanych w pomiarach" – powiedział ekspert. 

Podczas operacji na palec pacjenta zakładany jest pulsoksymetr tzw. urządzenie elektroniczne służące do wykonywania pomiaru saturacji krwi, czyli wysycenia jej tlenem. Drugim parametrem, który można zmierzyć za jego pomocą, jest częstotliwość pracy serca, potocznie zwana pulsem. Pulsoksymetr zakłada się na palce u rąk, a w szczególnych przypadkach na płatkach uszu.