Hit PRL wraca do polskich łazienek. Niezastąpiony w codziennej pielęgnacji

2023-09-20 12:48

Po przemianie ustrojowej zachwyciliśmy się nowinkami kosmetycznymi, które w czasach PRL były dostępne nielicznym wybrańcom. W niepamięć natomiast odeszły produkty, którymi przez dekady pielęgnowano ciało i włosy. Obecne pokolenie na nowo odkrywa zalety środków, które były hitami PRL. Sprawdź, jaki preparat warto wybrać do mycia i dlaczego.

Hit PRL wraca do polskich łazienek. Niezastąpiony w codziennej pielęgnacji
Autor: GettyImages Hit PRL wraca do polskich łazienek. Niezastąpiony w codziennej pielęgnacji

Szare mydło – hit PRL wraca do polskich łazienek

Czasy PRL kojarzą się z powszechnymi brakami nawet podstawowych rzeczy. W odpowiedzi na niedobory środków do pielęgnacji nierzadko trzeba było improwizować i sięgać po zastępcze materiały i produkty.

Szczególnie trudnymi zdobyczami bywały środki higieny osobistej, jak choćby podpaski, zamiast których stosowano watę. Opowieści o polowaniu na rolki papieru toaletowego w dobie PRL, to współcześnie istne legendy, a niekiedy i opowieści z dreszczykiem.

Wskutek wielopokoleniowej traumy po trudnych doświadczeniach, kojarzone z minionym ustrojem rzeczy zostały skazane na banicję. Potrzeba było wielu lat, żeby na nowo zaczęto odkrywać uroki PRL, jak interesujące niekiedy meble, boazerie czy elementy dekoracyjne, z wyśmiewanymi niegdyś szklanymi kryształami na czele.

Produkt, który był powszechnie znany i używany w PRL, a który teraz wraca do łask, jest szare mydło. Przez pewien czas był to synonim „biednej” pielęgnacji. Jednak po latach trendy się odwróciły i dziś szare mydło kojarzone jest z niezawodną, a zarazem zdrową pielęgnacją. Pozytywnie wyróżnia się na tle mocno chemicznych środków. Dlaczego warto postawić na mycie szarym mydłem?

Mydło i powidło po lubelsku. Lubelska Giełda Staroci gościła tłumy lublinian i turystów.

Szare mydło – co to

Szare mydło, niekiedy zwane mydłem potasowym albo mydłem „Biały Jeleń”, składało się z soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, tworząc wielozadaniową emulsję. Charakterystyczny jest brak substancji zapachowych czy barwiących.

Dziś pod szyldem „Białego Jelenia” można nabyć wiele różnych kosmetyków, z których nie wszystkie to odpowiedniki tradycyjnego szarego mydła! Współcześnie szare mydło może być na bazie sodu, zamiast potasu. Uważa się, że potas to ten najbardziej „magiczny” składnik szarego mydła, więc warto czytać składy produktów.

Szare mydło – właściwości, zastosowanie

Szare mydło jest żółtawe, żółtobrunatne lub brązowe, bez zapachu. Po zwilżeniu staje się maziste. Jest odpowiednie nawet dla delikatnej skóry. Nie powoduje podrażnień. Nadaje się dla alergików. Dlatego szare mydło poleca się nawet to pielęgnacji najdelikatniejszej skóry noworodków i niemowląt.

Szare mydło skutecznie oczyszcza skórę. Świetnie sprawdzi się dla osób, które borykają się z trądzikiem lub innymi niedoskonałościami cery. Szare mydło ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jednocześnie działa odtłuszczająco na skórę, przez co sprawdzi się dla osób z cerą tłustą, skłonną do wyprysków. Może jednak nieznacznie wysuszać skórę, przez co po zastosowaniu zaleca się jej nawilżenie.

Szare mydło można stosować nawet do mycia włosów, gdyż jest sprzymierzeńcem w walce z łupieżem. Szare mydło jest polecane także do higieny intymnej, ze względu na naturalne, delikatne i przeciwbakteryjne działanie. Można używać go w stanach infekcji i podrażnień, jak również na co dzień zamiast innych chemicznych środków.

Szare mydło – gdzie kupić, ile kosztuje

Obecnie szare mydło dostaniemy w sklepach drogeryjnych, sklepach z naturalnymi kosmetykami, sklepach ekologicznych, a także w aptekach i dobrze zaopatrzonych hipermarketach. Można je również kupić w Internecie. Ile kosztuje ten specyfik? Ceny szarego mydła wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.