PIELĘGNACJA WŁOSÓW: jak zregenerować włosy po zimie?
Po zimowych mrozach, częstych zmianach temperatur, nasze włosy potrzebują silnej regeneracji. Pielęgnacja włosów po zimie musi być intensywna i uzależniona od problemu, z którym się borykamy. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by włosy odzyskały swoją witalność.
Spis treści
- Problemy włosów po zimie
- Rozdwojone końcówki
- Przetłuszczające się włosy
- Wypadające włosy
- Przesuszone i elektryzujące się włosy
- Domowe sposoby na regenerację włosów po zimie:
- Odżywianie włosów u fryzjera
- Regenerująca dieta
- Odpowiednie mycie głowy
Włosy nie lubią zimy, co do tego nie ma wątpliwości. Noszenie czapki, mrozy, klimatyzacja i wiatr sprawiają, że włosy stają się łamliwe, tracą blask i sprężystość. Wiele z nas boryka się również z problemem przetłuszczających się włosów. Dlatego wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca warto pomyśleć o przywróceniu naszych włosów do życia. Z pomocą przychodzą nam kosmetyki, które poprawiają stan włosa, zlikwidują ubytki w jego strukturze i poprawiają kondycję skóry głowy.
Dzięki zastosowaniu niezbędnych aminokwasów, keratyny i termalnych oligoelementów, w składzie preparatów regenerujących, możemy stopniowo zregenerować uszkodzone partie włosa. Zabiegi regenerujące sprawią, że włosy odzyskają kondycję, elastyczność i połysk, a także wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Najważniejsze jest właściwe nawilżenie, bo nawet włosy przetłuszczające się, są po zimie wysuszone.
Problemy włosów po zimie
Rozdwojone końcówki
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się nasze włosy po zimie, są rozdwojone końcówki. Przyciśnięte szalikiem czy szarpane przez wiatr nie mają szansy przetrwać do wiosny w nienagannym stanie. Różne urazy mechaniczne spowodowały, że uszkodzone zostało spoiwo międzykomórkowe łączące łuski włosa. Przez to łuski przestały idealnie do siebie przylegać, w efekcie czego włosy straciły gładkość, zaczęły się plątać i rozdwajać. Aby temu zaradzić, do każdego mycia używaj szamponów do włosów suchych i zniszczonych, później nakładaj taką samą odżywkę - do spłukiwania lub pozostawienia na głowie.
- Raz lub dwa razy w tygodniu zafunduj włosom intensywną pielęgnację. Po umyciu oraz osuszeniu ręcznikiem nałóż maskę regenerującą. Wcieraj kosmetyk na całej długości włosów, a najstaranniej w miejsca uszkodzone. Po kilku minutach spłucz ciepłą wodą.
Uwaga: Jeśli mimo intensywnej pielęgnacji, kondycja włosów nie poprawia się, najlepiej będzie udać się do fryzjera, który skróci włosy. Włosy, które odrosną będą mocne i pełne blasku.
Przetłuszczające się włosy
Większość dermatologów jest zdania, że włosy należy myć zależnie od potrzeb, czyli wtedy, kiedy są nieświeże. Jeżeli zdarza się to co dwa, trzy dni, można używać szamponów do włosów przetłuszczających się. Jeśli czupryna wymaga codziennego mycia, zdecydowanie lepiej sprawdzi się łagodny szampon o neutralnym pH kupiony w aptece. Przetłuszczająca się skóra głowy zawsze wymaga bardzo starannej pielęgnacji, ponieważ nadmiar tłuszczu sprzyja pojawianiu się łupieżu. Pamiętaj jednak, że mimo intensywnego łojotoku końce włosów mogą być bardzo przesuszone - włosy przetłuszczają się tylko u ich nasady, pozostała część jest zazwyczaj sucha i łamliwa. Na ich wyglądzie odbija się też zimowa dieta, zwykle bardziej uboga w witaminy i minerały.
Przyczyną przetłuszczania się włosów zimą jest również noszenie czapki. Pod czapką skóra głowy przegrzewa się, a gruczoły łojowe pracują bardzo intensywnie, wiec włosy szybko się przetłuszczają i elektryzują. Nie rezygnujmy więc z odżywek, pamiętajmy tylko, żeby wybierać te przeznaczone do włosów przetłuszczających się i wcierać je tylko w końcówki, nie dotykając skóry głowy. Możemy też zastosować odżywki do rozpylania, które są mniej obciążające dla włosów.
- Aby poprawić stan skóry głowy możemy zastosować spirytusowe wywary z brzozy lub pokrzywy (można je stosować na zmianę), które dostępne są w sklepach zielarskich. Przed umyciem głowy, za pomocą wacika wcieramy w skórę głowy niewielką ilość wywaru i pozostawiamy na 10 minut. Następnie spłukujemy letnią wodą.
Uwaga: Jeśli mimo wszystkich naszych wysiłków łojotok się nie zmniejsza (myjemy włosy rano, a wieczorem są już nieświeże), należy koniecznie pójść do dermatologa, bo może to być początek łojotokowego zapalenia skóry.
Polecany artykuł:
Wypadające włosy
Każdego dnia tracimy kilkadziesiąt włosów i jest to zupełnie normalne. Zimą i wiosną wypadanie zazwyczaj się nasila. Choć mróz nie stanowi dla włosów bezpośredniego zagrożenia, to nie jest obojętny dla skóry głowy. Na zimnie gruczoły łojowe pracują wolniej, wiec włosy są pozbawione ochronnej warstewki sebum – bardziej suche, łamliwe, podatne na uszkodzenia. Słabną i mogą nadmiernie wypadać, bo zwężają się naczynka krwionośne i do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Najlepiej używać wtedy kosmetyków wzmacniających włosy i ich cebpki. W drogeriach i aptekach dostaniesz szampony, toniki, ampułki i odżywki o takim działaniu. Winna może być też zimowa dieta, która jest zazwyczaj uboga w witaminy i minerały.
Uwaga: Jeśli zauważysz, że na szczotce lub grzebieniu po każdym czesaniu pozostają całe pasma włosów lub okres wypadania przedłuża się, koniecznie idź do dermatologa - może to być objaw złego funkcjonowania systemu hormonalnego, czy problemów z tarczycą.
Przesuszone i elektryzujące się włosy
Kiedy suche włosy ocierają się o siebie, na ich końcach powstają ładunki elektryczne. Ponieważ te same ładunki odpychają się, włosy zaczynają się puszyć. Kiedy zbliżymy do nich przedmiot o przeciwnych ładunkach, np. grzebień, strzelają i natychmiast przylegają do niego.
Takim włosom trzeba zafundować solidną kurację nawilżającą w postaci odżywki po każdym myciu oraz maski raz w tygodniu. Możesz również kupić w drogerii spray przeznaczony do stosowania po wysuszeniu włosów, a w wyjątkowej sytuacji zdyscyplinować je, dotykając bardzo delikatnie fryzury dłońmi posmarowanymi odżywką. Pamiętaj, że włosy elektryzują się bardziej, jeśli dotykają ubrań ze sztucznych tkanin.
Domowe sposoby na regenerację włosów po zimie:
- Sposób na rozdwojone końcówki. Łączymy jajko i łyżkę piwa. Mieszankę rozprowadzamy na mokrych, umytych wcześniej włosach, owijamy folią oraz ręcznikiem i pozostawiamy na około 15 minut. Następnie spłukujemy włosy i jeszcze raz myjemy szamponem
- Sposób na przetłuszczające się włosy. Mieszamy 2 łyżeczki skrzypu polnego, 2 łyżeczki szałwii, łyżeczkę suszonego tymianku i łyżeczkę rozmarynu. Zalewamy wszystko litrem wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Napar studzimy, przecedzamy i spłukujemy nim czyste włosy.
- Sposób na wypadające włosy. Po umyciu włosów szamponem, płuczemy je domową płukanką ziołową ze skrzypu lub pokrzywy. Napar z ziół można wykorzystywać od razu po jego ostygnięciu.
- Sposób na przesuszone i elektryzujące się włosy. Łączymy ze sobą 2 żółtka, białko, łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę oliwy z oliwek. Nacieramy papką włosy, okręcamy ręcznikiem i zostawiamy tak na dwie godziny, potem dwa razy myjemy je szamponem.
Polecany artykuł:
Odżywianie włosów u fryzjera
Aby zregenerować włosy po zimie warto wybrać się na wizytę do profesjonalnego fryzjera. Czasem wystarczy podcięcie końcówek, może się jednak okazać, że włosy są na tyle zniszczone, że trzeba je ściąć. Wiosna to idealny czas na zmianę fryzury – poczujemy się świeżo, pewniej i atrakcyjniej, a nasze włosy będą w lepszej kondycji. Podcięcie włosów sprawi też, że kosmyki będą się lepiej układały i nie będziemy potrzebować wielu kosmetyków do stylizacji.
Dodatkowo, salony fryzjerskie oferują bogata ofertę zabiegów na włosy, które pomogą zregenerować włosy po zimie. Specjalista pomoże nam ocenić, jakiej pielęgnacji potrzebują nasze włosy – czy będzie to kuracja nawilżająca, odbudowująca włosy, ujędrniające skórę głowy, czy przywracająca kolor. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ampułek regenerujących – efekt jest natychmiastowy, a zabieg kosztuje od 50 do 150 zł.
Regenerująca dieta
Za kiepski stan włosów po zimie winę ponosi również dieta, która o tej porze roku jest zazwyczaj uboga w witaminy i minerały. Dobór odpowiednich produktów spożywczych skutecznie pomoże w odbudowaniu i zregenerowaniu naszych włosów, warto więc wprowadzić zmiany w diecie. Jedzmy więcej warzyw, owoców, ryb, nabiału, owoców morza, kasz, soczewicy i zbóż pełnoziarnistych. Ograniczmy natomiast słodycze, ostre przyprawy i używki.
Możemy poza tym uzupełnić dietę preparatami zawierającymi zestaw minerałów poprawiających stan włosów. Do najważniejszych składników takich tabletek należą: kwas pantotenowy, krzem, cynk i wapń. Bardzo istotne dla kondycji włosów są witaminy z grupy B m.in. B1, B2, B3 (niacyna), B5, B6, czy też kwas foliowy. Pamiętaj jednak, żeby w sprawie wyboru preparatu poradzić się lekarza.
Odpowiednie mycie głowy
Regenerację włosów najlepiej rozpocząć od zmiany nawyków w ich pielęgnacji. Myjąc włosy, staraj się robić do delikatnie, bo najwięcej uszkodzeń struktury włosa powstaje gdy są one mokre. Nie gnieć włosów, nie drap też skóry, bo to pobudzi gruczoły łojowe. Spłucz głowę chłodną wodą i znów nałóż szampon. Po spłukaniu nałóż odżywkę - po umyciu łuski włosa są otwarte, co pozwala na głębokie wniknięcie składników aktywnych odżywki. Jeśli używasz suszarki, pamiętaj, że strumień powietrza nie może być zbyt gorący.
Wypróbuj również peelingi przeznaczone do skóry głowy, które pomagają usunąć zanieczyszczenia, zrogowaciały i martwy naskórek, oczyszczają ujścia mieszków włosowych. Mają też właściwości bakteriobójcze i sebostatyczne, a zawarte w nich ekstrakty roślinne łagodzą stany zapalne i nawilżają skórę.