Nie musisz osiwieć raz na zawsze. Przedwczesne siwienie można już cofnąć
Patrzysz w lustro, dostrzegasz siwe pasmo i z przykrością stwierdzasz, że to już... Pojawienie się odbarwionych włosów nie musi od razu oznaczać wyraźnych objawów starzenia. Bywa skutkiem stresu czy innych problemów. Takie siwienie można zatrzymać, a nawet cofnąć. Co z siwieniem klasycznym? Naukowcy usilnie pracują nad oszukaniem czasu.
Siwienie niejedno ma imię. Fizjologiczne, nazywane też starczym, jest nieuniknione i zupełnie naturalne, chociaż często niechętnie widziane. Przedwczesne, które pojawia się przed 30 rokiem życia, wymaga wyjaśnienia i bywa odwracalne.
Trzydzieste urodziny już za tobą, zatem kolor nie wróci? Różnie może być!
Siwienie włosów - kiedy pojawiają się siwe włosy?
Siwienie fizjologiczne może pojawić się już wkrótce po 30. urodzinach, ale najczęściej zaczyna się niemal dekadę później. Najłatwiej je dostrzec na ciemnych włosach, ale blond też siwieje mniej więcej w tym samym czasie.
Start siwienia i jego tempo zależą od genów i w pewnym stopniu stylu życia, a proces jest jak najbardziej naturalny.
Na czym polega? Mieszki włosowe obkurczają się, cebulki stają się coraz bardziej niedożywione, a organizm wytwarza mniej hormonów wspierających włosy, choćby estrogenów odpowiedzialnych za ich przyrost, oraz pigmentów takich jak melanina odpowiedzialna za kolor.
Włosy również częściej wypadają, a w ich miejsce niekoniecznie pojawiają się nowe, więc z czasem fryzura ulega przerzedzeniu. Cały proces może przyspieszać słaby stan skóry głowy.
Polecany artykuł:
Siwienie przed trzydziestką - o czym może świadczyć?
Siwienie przedwczesne, czyli przed 30. urodzinami, a czasem pojawiające się nawet u dzieci, może być sygnałem problemów ze zdrowiem. Bywa skutkiem uwarunkowania genetycznego i w praktyce, jak dotąd, nienaprawialnym defektem kosmetycznym, ale też czymś więcej.
Jeśli siwe włosy pojawiają się bardzo wcześnie, ale nawet po 30. roku życia, nagle, w znacznej ilości, warto wykluczyć choćby takie przyczyny:
- przewlekły stres i depresja,
- przemęczenie/wyczerpanie organizmu,
- niedokrwistość, zwłaszcza spowodowana niedoborem witaminy B12,
- nadczynność tarczycy.
Przedwczesne siwienie - zatrzymaj a nawet cofnij
Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilkanaście lat temu lekarze twierdzili, że syndrom Marii Antoniny, czyli ekspresowe, przedwczesne siwienie pod wpływem silnego stresu, to mit. Dziś wiemy już na pewno, że trauma może pozbawić włosy barwika.
Dobra wiadomość jest taka, że kolor może... powrócić. Badacze z Columbia University Medical Center zaobserwowali choćby, że u badanych w trudnej sytuacji życiowej przez kilka miesięcy włosy traciły barwę. Kiedy jednak sytuacja się stabilizowała, kolor wracał.
Czy coś takiego będzie możliwe także w przypadku siwienia fizjologicznego? Intensywne prace badaczy trwają i ponoć przynoszą coraz lepsze efekty. Na razie jednak kolor udawało się przywrócić sierści gryzoni i spektakularne sukcesy w tym zakresie wciąż przed nami.