Jak sprawdzić porowatość włosów? Wystarczy wykonać prosty test

2024-05-27 10:44

Coraz większa liczba produktów do włosów, ma na etykiecie informacje dotyczącą przeznaczenia kosmetyku. Nie chodzi tylko o włosy suche, przetłuszczające się lub farbowane. Tym razem skupimy się na porowatości włosów. O co w tym chodzi i jak zbadać ją w domu?

Jak sprawdzić porowatość naszych włosów? Wystarczy prosty test
Autor: Jak sprawdzić porowatość naszych włosów? Wystarczy prosty test Jak sprawdzić porowatość naszych włosów? Wystarczy prosty test

Porowatość włosów. Ważna w codziennej pielęgnacji

Na początek warto się dowiedzieć, czym w ogóle jest porowatość włosów. Z definicji jest to ich zdolność do wchłaniania i zatrzymywania wody. Porowatość włosów dzieli się na trzy główne typy. Stopień porowatości włosów zaczyna się od łusek, a stopień ich otwarcia i zamknięcia określa typ. Zrozumienie porowatości naszych włosów jest niezwykle ważne dla naszej pielęgnacji. Dzięki temu możemy bowiem pielęgnować je w dokładnie taki sposób, w jaki tego potrzebują. Warto jednak zaznaczyć, że porowatość włosów może zmieniać się wraz ze zmianą struktury włosa. Oznacza to, że im bardziej włosy są zniszczone, tym wyższa będzie ich porowatość. Porowatość włosów dzieli się na 5 głównych stopni:

  • stopień 1 - włosy dziewicze
  • stopień 2 - naturalne włosy narażone na szkody środowiskowe
  • stopień 3 - włosy zabarwione do 5 odcieni jaśniejszych niż naturalne
  • stopień 4 - rozjaśnione do 7 tonów wyżej (zniszczone)
  • stopień 5 - włosy zbyt zniszczone, by je uratować. 

Stopnie porowatości są powszechnie pogrupowane w 3 kategorie: stopień 1 i 2 są znane jako niska porowatość, stopień 3 jest znany jako średnia porowatość, a stopnie 4 i 5 są znane jako wysoka porowatość.

Aby określić porowatość włosów, możemy przeprowadzić tzw. test szklanki. Wystarczy wziąć pasmo włosów bez żadnych produktów i włożyć je do szklanki wody. Jeśli będzie unosić się na górze, to nasze włosy są niskoporowate, jeśli wolno opada lub osiada na środku - średnioprowate, a jeśli od razu idą na dno, porowatość włosów jest wysoka.

Krzysztof Rutkowski przeszedł wielką metamorfozę! Wziął się za swoje włosy

Charakterystyka różnych porowatości włosów. O tym warto wiedzieć

Czym charakteryzują się poszczególne stopnie porowatości włosów? W przypadku włosów niskoporowatych łuski są bardzo blisko siebie. Oznacza to, że wilgoć ma problem z dostaniem się do wnętrza włosa. Jeśli więc produkty do pielęgnacji mają tendencje do osadzania się na włosach, masz problem z namoczeniem ich podczas mycia, a suszenie na świeżym powietrzu zajmuje dużo czasu - to twoje kosmyki są najprawdopodobniej niskoporowate.

W przypadku włosów średnioporowatych łyski włosów nie są zbyt blisko siebie, ale nie są również całkowicie otwarte. Oznacza to, że wilgoć łatwo przenika do wnętrza i może utrzymywać się przez dłuższy czas. Włosy średnioporowate można rozpoznać dzięki ich łatwości w stylizacji i możliwości długiego utrzymania fryzury. Co więcej, średnioporowate kosmyki łatwo przyjmują kolor i wyglądają zdrowo, lśniąco i błyszcząco. Szybko również schną na świeżym powietrzu.

Włosy wysokoporowate łatwo wchłaniają wilgoć, ale nie są w stanie zatrzymać jej przez długi czas. Jeśli więc woda i inne produkty szybko się w nie wchłaniają, mają tendencję do łamania się, puszenia i suchości, a schnięcie na powietrzu jest szybkie - możliwe, że nasze włosy są wysokoporowate.

Jeśli chcemy, by nasze włosy były jak najzdrowsze, powinniśmy sięgnąć po produkty do pielęgnacji dedykowane dla naszej porowatości włosów, najlepiej takie bogate w białko. Dzięki temu możemy być w stanie naprawić część uszkodzeń na przykład po: nadmiernej ekspozycji na słońce, farbowaniu, rozjaśnianiu, stylizacji na gorąco czy zanieczyszczeniach powietrza.

Sonda
W jakim kolorze włosów czujesz się najlepiej?