Wybielasz zęby tą metodą? Eksperci mają złą wiadomość

2022-11-22 10:45

Wybielanie zębów skórką od banana to popularny urodowy trend. I kolejny, którego - jak twierdzą eksperci - nie warto stosować. Co prawda nie pogorszy stanu zębów, ale też nie da takiego efektu, jakiego się spodziewają użytkownicy tej metody.

Wybielasz zęby tą metodą? Eksperci mają złą wiadomość
Autor: Getty Images Wybielasz zęby tą metodą? Eksperci mają złą wiadomość

Wybielanie zębów za pomocą skórki od banana to kolejna z naturalnych metod wybielania zębów. Cieszy się sporą popularnością nie tylko dlatego, że jest dużo tańsza niż tak, które proponują gabinety stomatologiczne.

Jej zwolennicy przekonują, że jest to bezpieczny i skuteczny sposób na białe zęby. O ile sposób ten faktycznie jest bezpieczny dla szkliwa, o tyle na temat jej skuteczności dentyści mają zgoła negatywne zdanie.

Zdrowo Odpytani: Nawet 2,5 tys. zł za wizytę u dentysty! Ekspert zdradza, dlaczego jest tak drogo

Jak wybielać zęby skórką od banana?

Zdaniem zwolenników wybielania zębów za pomocą bananowej skórki, ta metoda jest niezwykle prosta. Wystarczy dokładnie wymyć zęby przy użyciu pasty, następnie przez chwilę dokładnie pocierać je wewnętrzną stroną skórki od banana i odczekać dziesięć minut, a na koniec znów umyć zęby.

Po dwóch tygodniach codziennego powtarzania tego zabiegu zęby powinny być już jaśniejsze.

Dlaczego ten sposób nie działa?

Jak komentują dentyści, banany są pyszne i odżywcze, i z pewnością warto sięgać po nie jak najczęściej - zawarte w nich minerały i witaminy, w tym potas, magnez, witamina C czy witamina B6 są korzystne dla zębów. Nie ma w nich jednak substancji o działaniu rozjaśniającym. Póki co nie ma również dowodów naukowych na to, że skórka banana ma działanie wybielające zęby - czytamy na stronie American Dental Association.

To, czy zabieg ten działa, postanowiła sprawdzić na własnych zębach m.in. Rachel Dugard z Uniwersytetu Floryda. "Rozczarowanie. To nie zadziałało. W ogóle. Moje zęby miały dokładnie ten sam kolor, co na początku. " napisała w artykule podsumowującym eksperyment.

Nie oznacza to jednak, że zabieg ten jest całkowicie pozbawiony sensu: co prawda skórka od  banana nie nada zębom śnieżnej bieli, może jednak działać jako bardzo delikatny środek złuszczający i usunąć niektóre niewielkie przebarwienia na powierzchni zębów.

Te metody wybielania zębów są najskuteczniejsze

Obecnie istnieje bardzo wiele sposobów usuwania przebarwień z zębów i przywracania im białego koloru. Do dyspozycji mamy zarówno pasty do zębów o działaniu rozjaśniającym, jak i pasty czy paski do wybielania zębów dostępne w aptekach, wreszcie - zabiegi w gabinecie stomatologicznym.

Nie ma jednak jednej, która byłaby odpowiednia dla każdego. Skuteczność zależy od koloru zębów, ich stanu, a także od przyczyny przebarwień szkliwa. Domowe sposoby na wybielanie zębów są najtańsze, jednak nie sprawdzą się wówczas, gdy na zębach jest wiele przebarwień (np. od kawy).

Profesjonalne zabiegi wybielania zębów - na przykład z wykorzystaniem żeli stomatologicznych czy specjalnych lamp LED lub nakładek wybielających - mogą rozjaśnić je o kilka tonów dzięki czemu efekt będzie dobrze widoczny. Podobnie skuteczne rozjaśnianie zapewni laserowe wybielanie zębów.