Te witaminy i minerały to zbawienie dla skóry. Dzięki nim pozbędziesz się nawet blizn po trądziku

2022-09-20 8:58

Przeprowadzone badania dowodzą, że niektóre witaminy i minerały pomagają w walce z bliznami potrądzikowymi. Choć nie ma jednego, złotego środka na przywrócenie skórze gładkiego i promiennego wyglądu, to odpowiednia pielęgnacja skóry w połączeniu z suplementacją potrafi znacznie zmniejszyć widoczność zmian skórnych.

Kobieta ogląda w lustrze blizny po trądziku
Autor: Getty Images

Powstanie blizn potrądzikowych często jest nieuniknione. Pojawiają się niezależnie od rodzaju skóry. Podczas gojenia się trądziku, fibroblasty w skórze właściwej wytwarzają włókna kolagenowe, które wspierają skórę. W przypadku, gdy fibroblasty produkują za dużo lub za mało włókien, tworzą się blizny. Blizny potrądzikowe pojawiają się pod górną warstwą skóry, dlatego też dzięki witaminom i minerałom możliwe jest ich wyleczenie od wewnątrz.

Sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik może doprowadzić do zmniejszenia samooceny, problemów z zaakceptowaniem swojego wyglądu i pewnych niedoskonałości. Dlatego tak ważne jest, aby skupić się nie tylko na leczeniu trądziku, ale także na zmniejszeniu blizn, które może pozostawić. Witaminy, w połączeniu z odpowiednio dobraną, miejscową pielęgnacją skóry, odgrywają ważną rolę w leczeniu blizn potrądzikowych. Choć nie ma jednej i uniwersalnej metody wykorzystywanej w leczeniu blizn potrądzikowych, to przeprowadzone badania dowodzą, że witamina C, witamina A i cynk odgrywają pozytywną rolę w ich gojeniu.

Czytaj też: Trądzik hormonalny - objawy i leczenie. Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

Witamina C

Witamina C często polecana jest osobom zmagającym się z trądzikiem i tym, próbującym pozbyć się nieestetycznych plam. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery np. w walce z zaskórnikami, krostami, grudkami czy nadprodukcją sebum. Co ciekawe, witamina C pomaga również zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych. Wykorzystywana jest także w ich leczeniu.

Witamina C tworzy dodatkowe wiązania między włóknami kolagenowymi, które powstają podczas gojenia się trądziku, dzięki czemu skóra właściwa staje się silniejsza. Pomaga skórze w produkcji kolagenu, a także rozwija nowe naczynia krwionośne, które pomagają transportować składniki odżywcze do ran w celu szybszego i lepszego gojenia. Witamina ta ma bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry. Niestety organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminy C - musi pozyskiwać ją poprzez dietę lub suplementy. 

Witamina C pomaga leczyć blizny potrądzikowe zarówno pod skórą, jak i na jej powierzchni. Naskórek, czyli wierzchnia warstwa skóry, zawiera wysoki poziom witaminy C, która odgrywa kluczową rolę w jej ochronie i wytwarzaniu nowej skóry. Co więcej, właściwości przeciwzapalne witaminy C pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk.

Cynk

To jeden z ważniejszych dla skóry, włosów i paznokci pierwiastek. Posiada zarówno właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu idealnie sprawdza się w zmniejszaniu zaczerwienienia i obrzęku skóry. Cynk wykorzystywany jest do walki z trądzikiem. Przeprowadzone badania wykazały, że osoby zmagające się z ciężkimi wypryskami trądzikowymi mają tendencję do niedoboru cynku.

Cynk pomaga w leczeniu blizn pozostałych po wyprysku trądzikowym. To przeciwutleniacz, który zmniejsza reakcję zapalną skóry i skutecznie pomaga zachować czystość porów. Co więcej, cynk pomaga białkom w organizmie przekształcać witaminę A – witaminę zwalczającą trądzik i gojącą rany – w retinol. Retinol pomaga naprawić zmiany chorobowe i blizny poprzez stymulację wzrostu kolagenu i przyspieszenie obrotu komórkowego.

Nie bez powodu cynk jest jedną z najczęściej badanych witamin i minerałów w leczeniu trądziku. Badania wykazały, że suplementacja cynkiem zmniejsza zarówno bakteryjne, jak i zapalne formy trądziku i w przeciwieństwie do niektórych metod leczenia trądziku. Cynk jest bezpieczny zarówno dla wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry.

Witamina A

Nie bez powodu, witamina A często polecana jest osobom zmagającym się trądzikiem To silny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom komórek wywołanym przez wolne rodniki. Dodatkowo zmniejsza stan zapalny skóry i produkcję sebum, wspomaga wzrost komórek skóry, przyspieszając gojenie się zmian i blizn. Nadaje skórze gładszy i bardziej równomierny wygląd.

Witamina A pomaga tworzyć nowe naczynia krwionośne i tkankę łączną, dzięki czemu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego gojenia się ran. Przeprowadzone przez naukowców badania wykazały, że niedobory witaminy A związane są ze stanem zapalnym skóry i zmniejszoną zdolnością skóry do odnawiania górnej warstwy, co utrudnia gojenie się blizn. Witamina A wiąże się z receptorami kwasu retinowego, odnawiając uszkodzone naczynia włosowate skóry i fibroblasty, promując szybsze i lepsze gojenie blizn.