Spłyca zmarszczki i pozbywa się pryszczy. Przepis na ten prosty tonik ma 1000 lat
Naturalne metody na zatrzymanie czasu i urody nie są żadną nowinką. Już św. Hildegarda znała sposoby na piękną cerę. Kobieta znana jako uzdrowicielka i wizjonerka mimo upływu lat cieszy się dużym zaufaniem i autorytetem w środowisku, gdzie nauka opiera się na poszukiwaniu rozwiązań płynących z siły roślin. Tym razem przeanalizujemy pewną miksturę, dzięki której nasza cera będzie gładka i zdrowa.
Zdrowy i młody wygląd nie musi być okupiony kosztownymi zabiegami, czy kosmetykami z górnej półki. Pamiętajmy, że znaczna część różnych preparatów stworzona jest w oparciu o wyciągi roślinne. Dlatego w pierwszej kolejności warto wykorzystać naturalne metody walki z trądzikiem, czy starzejącą się skórą.
Sposoby św. Hildegardy na młodą skórę poparte naukowymi dowodami
Św. Hildegarda to niemiecka zakonnica, która swoją sławę zawdzięcza wszechstronnym zdolnościom i niepodważalnej wiedzy. Jej receptury oparte na ziołach i innych roślinach stały się podstawą do tworzenia różnych leków oraz kosmetyków. Dlatego chcąc uporać się z problemami skórnymi śmiało można sięgać po tonik z rukwi wodnej.
Irańscy naukowcy przeanalizowali działanie tej rośliny pod kątem zwalczania wolnych rodników. Badania przeprowadzone na szczurach udowodniły, że ekstrakt z rośliny na znaczącą zdolność usuwania rodników typu DPPH. Oznacza to, że rukiew wodna poprzez właściwości utleniające opóźnia procesy starzenia.
To nie jedyne badania farmakologiczne, które wykazały, że rukiew wodna jest cenną rośliną w kontekście dbałości o zdrowie i wygląd skóry. Okazuje się, że drobne listki wykazują nie tylko działanie przeciwutleniające, ale również przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i kardioprotekcyjne. Dzięki temu nie tylko zachowamy młody i zdrowy wygląd na dłużej, ale także pozbędziemy się kłopotliwego trądziku.
Jak pozbyć się zmarszczek i pryszczy? Przygotuj miksturę z XI wieku
Polscy specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaznaczają, że pierwsze wzmianki o przeciwstarzeniowych właściwościach rukwi wodnej pojawiły się już w XI wieku. Na kartach pierwszego podręcznika medycyny estetycznej autorstwa Trotuli z Salerno zawarto porady dla kobiet, które chciały zatrzymać upływ czasu. To właśnie rukiew wodna była przywoływana jako przykład rośliny stanowiącej remedium na problemy skórne.
Dziś wiemy, że efekty przeciwzmarszczkowe i przeciwzapalne zawdzięczamy obecnym w rukwi, glukozynolanom, izotiocyjanianom, polifenolom (flawonoidy, kwasy fenolowe, proantocyjanidyny), terpenom (w tym karotenoidom) a także bogactu witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, oraz witaminie E, C i innym biopierwiastkom.
Chcąc wspomóc organizm w walce z trądzikiem i zatroszczyć się o młody wygląd ważne jest wprowadzenie diety bogatej w błonnik i wolnej od cukru. Natomiast w pielęgnacji zewnętrznej pomocny będzie domowy tonik z rukwi wodnej.
W tym celu wystarczy umyć dwie garści liści, wrzucić do rondelka i zalać wrzątkiem. Przykryć spodkiem lub talerzykiem i parzyć przez osiem minut. Następnie przestudzić i lekko ciepłym wywarem przemywać twarz. Czynność powtarzać rano i wieczorem.