Prosty sposób na rozświetlenie cery? Golenie twarzy to hit wśród celebrytów

2024-06-03 13:24

Golenie twarzy lub też dermaplaning jest zabiegiem, który zyskał w ostatnich latach ogromną popularność. W mediach społecznościowych można zobaczyć wiele nagrań, które pokazują, jak je wykonać. Jednak czy rzeczywiście warto wypróbować ten kosmetyczny trend?

Prosty sposób na rozświetlenie cery? Golenie twarzy to hit wśród celebrytów
Autor: fot. Getty Images Prosty sposób na rozświetlenie cery? Golenie twarzy to hit wśród celebrytów

Golenie twarzy - hit czy kit? Wszystko, co warto wiedzieć 

Dermaplaning to jeden z najpopularniejszych trendów urodowych, jakie w ostatnich latach lansowano w mediach społecznościowych. Mimo że popularność zyskał stosunkowo niedawno, to znany jest już od dawna, zwłaszcza w Azji, gdzie używano japońskich maszynek do golenia w celu pozbycia się włosków welusowych, tak zwanego meszku, i martwych komórek naskórka.

Sam zabieg dermaplaningu jest stosunkowo prosty. Polega na użyciu brzytwy, skalpela bądź specjalistycznego urządzenia do pozbycia się włosków i martwego naskórka i jednoczesnego lekkiego pocierania skóry twarzy, tak by pozostała gładka i jedwabista.

Wiele osób wciąż jednak jest negatywnie nastawiona. Większość boi się bowiem, że goląc włosy sprawi, że odrosną grubsze i ciemniejsze. Nie jest to jednak prawda. Już w 1928 roku wykazano, że golenie nie wpływa na wzrost włosów. Nowsze badania również potwierdzają, że usuwanie włosów nie wpływa na ich grubość. 

Sam zabieg niesie za sobą wiele korzyści. Jest to dobry sposób na mechaniczny peeling, który pozbędzie się nie tylko włosów i martwego naskórka, ale również zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Już samo to doskonale wpływa na wygląd skóry, rozjaśnia ją i dodaje blasku. Co więcej, regularne stosowanie peelingów zapobiega blokowaniu się porów, co zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków. Dermaplaning pomoże również zwiększyć wchłanianie produktów do pielęgnacji skóry. 

Wyciekło, co Izabela Janachowska zrobiła ze swoją twarzą

Jak wykonać dermaplaning? Te osoby powinny go unikać 

Czy zabieg dermaplaningu można zrobić samemu w domu? Tak, trzeba jednak pamiętać o najważniejszych zasadach. Po pierwsze konieczne będzie dokładne oczyszczenie skóry. Nie można również zapominać o nałożeniu produktów do golenia, by zapobiec podrażnieniom.

Konieczny będzie również zakup jednoostrzowej maszynki przeznaczonej właśnie do dermaplaningu. Podczas golenia trzymamy maszynkę pod kątem 45 stopni i krótkimi ruchami poruszamy nią po skórze, nie wywierając nacisku. Włoski golimy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu i pamiętamy o przemywaniu ostrza po każdym pociągnięciu. Po zakończeniu zabiegu warto zastosować łagodzący lub nawilżający krem bądź olejek do twarzy.

Warto również zaznaczyć, że dermaplaning nie jest dla każdego. Osoby z aktywnym trądzikiem, infekcjami lub opryszczką powinny unikać wykonywania tego zabiegu. Może on bowiem prowadzić do rozprzestrzeniania się wirusów bądź bakterii, co może później skutkować stanami zapalnymi, a nawet bliznami. Przeciwwskazaniem jest również nowotwór, rany na skórze lub uczulenie na nikiel.

Przeprowadzony prawidłowo zabieg sprawi, że skóra będzie delikatniejsza i jaśniejsza. Można go stosować raz na około cztery tygodnie. Co ważne, jeśli przeprowadzany był wcześniej zabieg laserowy na twarz bądź zabieg złuszczający, trzeba będzie odczekać kilka tygodni przed zrobieniem dermaplaningu.

Sonda
Wykonywałaś kiedyś zabieg dermaplaningu?