Pielęgnacja oczu i skóry wokół oczu. Jak dbać o oczy?
Oczy zdradzą nieprzespane noce, godziny spędzone przed komputerem, a zwłaszcza wszystkie błędy w pielęgnacji. Jak dbać o oczy, by wyglądały pięknie i młodo?
Spis treści
- Pielęgnacja oczu - krem na zmarszczki
- Pielęgnacja oczu - dokładny demakijaż
- Zobacz domowy przepis na pielęgnujący krem pod oczy
- Pielęgnacja oczu - kosmetyki do oczu
- Pielęgnacja oczu - makijaż dla wrażliwych oczu
Skóra wokół oczu szybko się wysusza i łatwo ją podrażnić. Jest bardzo cienka i nie chroni jej warstwa lipidowa, dlatego szybko się starzeje. Cechuje ją też słabe krążenie krwi i skłonność do zastojów limfatycznych, więc pod oczami często tworzą się cienie i obrzęki, które dodają lat. Dlatego nie wystarczy, że kremem przeznaczonym do twarzy maźniesz też skórę wokół oczu – potrzebuje ona specjalnych kosmetyków i wyjątkowo delikatnej pielęgnacji.
Pielęgnacja oczu - krem na zmarszczki
Dlaczego doskonały krem do twarzy zwykle nie sprawdza się jako kosmetyk pod oczy? Ponieważ kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu wyróżniają się bardzo lekką konsystencją, dzięki czemu łatwo się rozprowadzają i wchłaniają. A to oznacza, że podczas ich aplikacji skóra nie jest narażona na rozciąganie. Zwykle też pozbawione są substancji mogących uczulać. Za to zawierają witaminy i ekstrakty roślinne, które zapewniają długotrwałe nawilżenie skóry, stymulują syntezę kolagenu, wygładzają drobne zmarszczki, łagodzą podrażnienia naskórka.
Jeśli twoim celem jest wygładzenie zmarszczek, wybierz preparat np. z proteinami pszenicy (poprawiają napięcie skóry), witaminą C (aktywuje produkcję kolagenu), kwasami nukleinowymi czy z pseudobotulina (ograniczają kurczliwość mięśni powodujących zmarszczki mimiczne lub je rozluźniają i w ten sposób spłycają bruzdy). Jeśli masz problem z zasinieniem skóry albo podpuchniętymi oczami, szukaj kremu na bazie witamin C i K, z dodatkiem kofeiny czy wyciągów ziołowych (m.in. z bławatka, arniki, kasztanowca) – poprawi mikrokrążenie i elastyczność naczynek krwionośnych, zapobiegnie powstawaniu obrzęków i rozjaśni cienie. Ważne, by używać go regularnie i nie zrażać się brakiem natychmiastowych efektów – zauważysz je po kilku tygodniach.
Pielęgnacja oczu - dokładny demakijaż
Demakijaż to najważniejszy codzienny zabieg pielęgnacyjny. Pozostałości kolorowych kosmetyków mogą bowiem podczas snu podrażniać spojówki i skórę wokół oczu. Oczyszczanie musi więc być dokładne.
- Użyj preparatu przeznaczonego specjalnie do tego celu – najlepiej płynu do demakijażu lub wody micelarnej, które świetnie radzą sobie nawet z kosmetykami wodoodpornymi.
Zobacz domowy przepis na pielęgnujący krem pod oczy
Pielęgnacja oczu - kosmetyki do oczu
Zależy ci na tym, żeby błyskawicznie poprawić stan skóry i dodać blasku oczom? Z tego zadania doskonale wywiążą się specjalne maseczki w postaci kolagenowych płatków z dodatkiem np. mikronizowanych alg, ekstraktu z kawioru, miłorzębu czy po prostu z ogórka. Często zapewniają wręcz spektakularny efekt, choć zwykle krótkotrwały – zależnie od składników aktywnych:
- silnie nawilżają i przyspieszają usuwanie toksyn,
- napinają skórę oraz wygładzają zmarszczki,
- rozjaśniają cienie,
- likwidują obrzęki.
Taki efekt utrzymuje się przez kilka godzin, dlatego najlepiej stosować je doraźnie, np. przed wielkim wyjściem.
Pielęgnacja oczu - makijaż dla wrażliwych oczu
Urodę oczu warto podkreślać makijażem. Jeśli chcesz użyć kolorowego cienia albo kredki, możesz najpierw nanieść na powieki odrobinę wygładzającej bazy pod makijaż. Dzięki temu cienie rozprowadza się idealnie równo i nie będą się osypywać ani zbijać w załamaniach skóry.
Potem starannie wytuszuj rzęsy – to doda twoim oczom wyrazistości. Jeśli marzą ci się długie i gęste rzęsy, zainwestuj w dobrą odżywkę. Możesz wybrać taką, którą należy stosować na noc, po wieczornym demakijażu – jeśli będziesz używać jej systematycznie, już po miesiącu zauważysz różnicę. Są też odżywki przeznaczone do stosowania pod tusz – przedłużają rzęsy i je wzmacniają.
Polecany artykuł: