Dlaczego rzęsy wypadają? Sposoby na wypadanie rzęs
Wypadanie rzęs może być oznaką poważnych chorób lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeśli przedłużasz rzęsy w salonie lub często używasz zalotki, to twoje rzęsy wymagają regeneracji i odbudowy. Poznaj sprawdzone sposoby na wypadanie rzęs.
Spis treści
- Dlaczego rzęsy wypadają?
- Wypadanie rzęs - nieodpowiednie kosmetyki
- Wypadanie rzęs - pogoda
- Wypadanie rzęs - zabiegi kosmetyczne
- Sprawdzone sposoby na wypadanie rzęs
- Kuracja olejkiem rycynowym
- Odżywki do rzęs i brwi
- Demakijaż oczu
Rzęsy wypadają codziennie i jest to proces całkowicie naturalny. Codziennie powinny wypadać ok. 2-3 rzęsy, ale jeśli zauważysz, że rzęsy dosłownie sypią się z oczu, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Nadmierne wypadanie rzęs może być oznaką poważnej choroby. Najczęściej jest to objaw zaburzeń hormonalnych lub chorób tarczycy - niedoczynności. Na wypadanie rzęs skarżą się również kobiety w czasie menopauzy.
Problem może pojawiać się również z powodu chorób oczu, stanów zapalnych brzegów powiek i spojówek oraz mieszków włosowych. Również łysienie plackowate przyczynia się do utraty rzęs. Ta choroba autoimmunologiczna charakteryzuje się dużą utratą włosów na powierzchniach skóry. Rzęsy wypadają również w czasie chemioterapii, a także w przypadkach poważnych niedoborów witamin w organizmie.
- Sprawdź, czy nie masz do czynienia z nużeńcem, jeśli w okolicach rzęs pojawiają się zmiany skórne. Ten pasożyt ludzki upodobał sobie bytowanie w mieszkach włosowych, rzęsach, porach.
Dlaczego rzęsy wypadają?
Twoje rzęsy się przerzedziły? Ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania rzęs to pierwszy krok do wyeliminowania problemu.
Do najczęstszych powodów wypadania rzęs należą:
- alergia (na kosmetyk albo soczewki kontaktowe),
- stosowanie niektórych leków,
- niedoczynność tarczycy,
- infekcje i zapalenia powiek i mieszków włosowych,
- działanie wolnych rodników (papierosy, zanieczyszczenie środowiska),
- uboga dieta,
- zaburzenia hormonalne,
- zabiegi chirurgii oka.
Przycinanie rzęs nie sprawi, że staną się one dłuższe i gęstsze. Ich długość i kolor to cechy dziedziczne i nie mamy na nie wpływu.
Wypadanie rzęs - nieodpowiednie kosmetyki
Rzęsom może też zaszkodzić trudno zmywalny tusz, który sprawia, że przy demakijażu trzeba mocno pocierać oko lub płyn do demakijażu, który nie jest odpowiednio tłusty, by rozpuścić kosmetyk. Inną przyczyną kruszenia się rzęs jest także spanie w makijażu.
- Wypróbuj odżywkę do rzęs, jeśli masz problem z ich wypadaniem. Najlepiej takiej odżywki szukać w aptece, ponieważ drogeryjne kosmetyki mogą nie przynieść oczekiwanych efektów i bardzo często ich składniki podrażniają oko i skórę wokół.
Wypadanie rzęs - pogoda
Kondycję rzęs może też pogorszyć pogoda – mróz, słońce, wiatr i gwałtowne zmiany temperatur. Aby chronić rzęsy przed wpływem warunków atmosferycznych należy je dobrze natłuszczać. Możesz w tym celu używać specjalnej odżywki lub delikatnej pomadki nawilżającej do ust. Zanim użyjesz kosmetyku, wykonać próbę alergiczną.
Wypadanie rzęs - zabiegi kosmetyczne
Kolejną przyczyną wypadania rzęs są nieumiejętne lub zbyt często wykonywane zabiegi kosmetyczne. Regularne używanie zalotki sprawia, że rzęsy łamią się, a sztuczne przedłużanie rzęs - choć wygląda bardzo efektownie, sprawia, że rzęsy są osłabione. Między poszczególnymi zabiegami przedłużania rzęs trzeba koniecznie dać im czas na regenerację.
Sprawdzone sposoby na wypadanie rzęs
Kuracja olejkiem rycynowym
Olejek rycynowy jest starym, ale skutecznym sposobem na wzmocnienie rzęs. Dzięki jego właściwościom nawilżającym rzęsy staną się mocniejsze. Każdego wieczora po dokładnym demakijażu nakładaj olejek rycynowy na rzęsy. Możesz użyć do tego specjalnej szczoteczki do rzęs lub wykorzystać tę z zużytego tuszu. Szczoteczkę wystarczy dokładnie umyć wodą z mydłem i wysuszyć.
- Już po kilku tygodniach kuracji olejkiem rycynowym kondycja rzęs znacznie się poprawi.
Odżywki do rzęs i brwi
Gotowe preparaty, które stymulują wzrost i regenerację włosków mają konsystencję żelu i łatwo się je nakłada. Polecane są osobom, które przedłużają rzęsy w salonie, używają zalotki lub przeszły chemioterapię.
Dostępne w drogeriach i aptekach odżywki do rzęs kosztują od kilkunastu do kilkuset złotych. Ich skuteczność zależy od składu preparatu. Dobrej jakości odżywki do rzęs powinny zawierać np. ekstrakt z ogórka, ekstrakt z granatu, ekstrakt z pestek dyni lub zieloną herbatę oraz witaminy A i B12.
- Do codziennej pielęgnacji rzęs możesz używać zwykłej pomadki nawilżającej do ust - bezbarwnej i najlepiej bezwonnej. Pomadką w sztyfcie maluj rzęsy i ich okolicę przy zamkniętych oczach. Możesz również smarować rzęsy palcem, wacikiem lub szczoteczką od tuszu (umyta i suchą). Zwykła pomadka do ust nawilży i nabłyszczy rzęsy.
Demakijaż oczu
Delikatny demakijaż może zapobiec nadmiernemu wypadaniu rzęs. Na ich kondycję wpływa to, w jaki sposób usuwasz tusz. Pamiętaj, żeby nigdy nie pocierać rzęs wacikiem. Żeby zmyć tusz, wacik obficie namocz płynem lub mleczkiem do demakijażu i lekko dociśnij go do powieki. Po chwili tusz rozpuści się i z łatwością go zetrzesz. Wybieraj tłuste preparaty do demakijażu, ponieważ łatwo rozpuszczają zaschnięty na rzęsach tłuszcz. Bardzo dobre do tego zabiegu są płyny dwufazowe.
miesięcznik "Zdrowie"