Niebezpieczny trend pobija TikToka. Slugging ma być "pogromcą zmarszczek", dermatolodzy ostrzegają

2022-09-14 11:31

Wachlarz produktów do pielęgnacji skóry jest ogromny. Jednak dużą popularnością w sieci cieszą się triki z wykorzystaniem najprostszych rozwiązań. Jednym z nich jest slugging polegający na smarowaniu twarzy warstwą wazeliny. Ale ten trend może stanowić poważne zagrożenie dla skóry - przed czym ostrzegają eksperci.

Niebezpieczny trend pobija TikToka. Slugging ma być pogromcą zmarszczek, dermatolodzy ostrzegają
Autor: The Mirror

Slugging polega na smarowaniu twarzy wazeliną przed pójściem spać. Zwolennicy tego zabiegu zapewniają, że dzięki wazelinie nasza skóra będzie promienna i miękka. Choć ten trend podbija TikToka ma także ciemną stronę. Eksperci podkreślają, że może wywoływać trądzik.

Trądzik u osób dorosłych

Slugging a trądzik

Krótkie filmiki przedstawiające kobiety smarujące twarz wazeliną, oglądają miliony internautów na całym świecie. Slugging pochwala nawet jedna ze znanych brytyjskich sieci aptek, twierdząc, że to idealna opcja dla osób z tłustą cerą. Jednak eksperci z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie kwestionują skuteczność tego trendu.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Clinics in Dermatology naukowcy wyjaśniają, dlaczego slugging może być niebezpieczny. W tym celu specjaliści przeanalizowali 50 filmików osób, które stosują ten trend. Eksperci już na wstępie zaznaczają, że ze względu na swój okluzyjny charakter, slugging może wywoływać trądzik.

Co więcej, wazelina może blokować uwalnianie się naturalnych substancji ze skóry, a to wpływa na zatykanie porów. Stąd już prosta droga do pojawienia się zaskórników i wyprysków. Szczególnie uważać muszą osoby z tłustą cerą, które i tak są narażone na trądzik, ponieważ ich gruczoły produkują więcej sebum, a to prowadzi do zatykania porów.

Dr Anjali Mahto konsultant dermatolog i rzecznik British Skin Foundation powiedziała MailOnline: "Nie polecałbym osłabiania skóry skłonnej do trądziku ze względu na ryzyko zatkania porów. Istnieją znacznie lepsze środki nawilżające do skóry skłonnej do trądziku, które są mniej podatne na komedogenność".

Komedogenność, o której wspomina dermatolożka, to termin dt. produktów kosmetycznych inaczej określanych jako zaskórnikotwórcze. Oznacza to, że substancje zawarte w produktach blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co sprzyjają powstawaniu niedoskonałości, w tym trądziku i stanów zapalnych.

Slugging może być groźny

Jednak slugging ma jeszcze jeden bardzo niebezpieczny skutek. Zdaniem ekspertów może nieumyślnie zwiększyć siłę działania leków miejscowych – np. sterydów - w przypadku ich nakładania warstwowego. Uwięzione w skórze kremy sterydowe zwiększają ryzyko dostania się substancji do krwiobiegu.

Taka sytuacja może skutkować rzadkimi skutkami ubocznymi takimi jak zespół Cushinga. Autorzy analizy wskazują, że z 50 najpopularniejszych anglojęzycznych filmów o sluggingu, zaledwie jedna piąta wspomina o potencjalnych zagrożeniach związanych z zabiegiem polegającym na smarowaniu twarzy wazeliną. Naukowcy podkreślają, że wyniki ich pracy ujawniają niebezpieczeństwa wynikające z tej, ale także podobnych praktyk, na jakie narażeni są użytkownicy popularnych platform.