KOSMETYKI pielęgnacyjne i odpowiednio dobrany MAKIJAŻ to sposób na odmłodzenie skóry

2007-12-28 4:57

Czas biegnie szybko i – niestety – zostawia na skórze ślady w postaci niechcianych zmarszczek. Chcesz je błyskawicznie wygładzić? Pomogą ci w tym nowoczesne kosmetyki i sprytny makijaż.

KOSMETYKI pielęgnacyjne i odpowiednio dobrany MAKIJAŻ to sposób na odmłodzenie skóry
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji
  2. Lifting od natury
  3. Silne kosmetyki ujędrniające i liftingujące
  4. Odpowiedni makijaż, czyli sztuka kamuflażu
  5. ABC makijażu

Podobno tylko bogowie się nie starzeją, jednak nie ma chyba kobiety, która nie chciałaby zawsze wyglądać młodo. Lecz cóż robić – z czasem skóra wiotczeje i traci jędrność. Zanikają „podpierające” ją włókna kolagenowe, a organizm traci zdolność do samodzielnego wytwarzania kolagenu. Winien jest temu spadek poziomu estrogenów we krwi, a także wolne rodniki, które są skutkiem ubocznym wytwarzania energii w komórkach. Młody organizm dosyć skutecznie je zwalcza, ale z wiekiem mechanizmy obronno-regeneracyjne działają coraz gorzej. Zaczynają się problemy z nawilżeniem i ukrwieniem skóry. Cera staje się sucha, matowa i bardziej wrażliwa, a tym samym podatna na mikrouszkodzenia. Coraz wyraźniej zarysowują się na niej zmarszczki. Problemem staje się również linia twarzy. Pojawia się drugi podbródek, pogłębiają się zagłębienia nosowo-wargowe.Na szczęście przemysł kosmetyczny doskonale wie, jak radzić sobie z tymi zmianami. Dobre produkty, które możesz zastosować w domowym zaciszu sprawią, że twoja skóra błyskawicznie odzyska świeżość oraz dawny blask i wyraźnie ubędzie ci lat.

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji

Podstawą młodego wyglądu jest codzienna pielęgnacja. Zanim zaserwujesz skórze silnie ujędrniające kosmetyki, najpierw ją oczyść. Przede wszystkim zmyj z oczu makijaż specjalnym preparatem. Tylko preparat do demakijażu usunie tusz do rzęs oraz tłuszcze zawarte w cieniach do powiek. Potem oczyść twarz mleczkiem (zmieniaj wacik, aż będzie czysty) albo ją umyj. Ale nie mydłem. Użyj myjącej pianki lub nawilżającego żelu odpowiedniego dla twojego rodzaju cery. Na koniec przetrzyj skórę tonikiem, żeby przywrócić właściwe pH.

Raz na tydzień wygładź skórę delikatnym peelingiem enzymatycznym. Złuszczy on martwy naskórek, odblokuje pory i poprawi krążenie. Od razu zauważysz, że cera ma ładniejszy, świeży koloryt. Tak przygotowana skóra szybko wchłania kosmetyki pielęgnacyjne. Kremy przeciwzmarszczkowe stosuj codziennie, maseczki co kilka dni, a serum w sytuacjach awaryjnych albo jako kurację raz lub dwa razy na rok. W kosmetykach dla cery dojrzałej szukaj składników, które uzupełnią pojawiające się z wiekiem niedobory. Przede wszystkim powinna to być kolastyna, która przyspiesza metabolizm komórkowy, poprawia ukrwienie i dotlenia. Pożądany jest także kwas hialuronowy, który wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu doskonale go nawilża i wypełnia zmarszczki. Inny składnik kremów – bardzo korzystny dla cery dojrzałej – to ceramidy, czyli naturalny „cement” międzykomórkowy. Pozwala on szybko ujędrnić i uelastycznić naskórek.

To ci się przyda

Lifting od natury

Wybierasz się na randkę, a nie masz pod ręką żadnego „specjalisty” od zmarszczek? W kuchni znajdziesz wiele naturalnych składników, które szybko, choć na krótko, wygładzą twoją skórę. Takie działanie ma maseczka, np. z banana lub ugotowanego ziemniaka rozgniecionego z mlekiem (podgrzanym) i żółtkiem. Ciepłą nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut. Objawy zmęczenia usunie maseczka z twarogu wymieszanego z sokiem cytrynowym. Popękane wargi możesz posmarować odrobiną miodu zmieszanego z oliwą. Powieki zrelaksuje kompres z herbaty lub naparu z bławatka.

Silne kosmetyki ujędrniające i liftingujące

Jeśli po nieprzespanej nocy chcesz sprawiać wrażenie wypoczętej, jeśli czeka cię „wielkie wyjście” i po prostu musisz wyglądać rewelacyjnie, sięgnij po serum. Ten kosmetyk to koncentracja składników odżywczych. Działa silniej niż krem czy nawet maseczka, dlatego stosuje się go w sytuacjach wyjątkowych albo jako kurację odmładzającą raz lub dwa razy do roku. Jego płynna lub żelowa konsystencja sprawia, że szybko dociera do najgłębszych warstw naskórka. Dodatek składników złuszczających, np. kwasu glikolowego lub kojowego, szybko wygładza skórę. Natomiast dodawane do niektórych tego rodzaju kosmetyków białko pszenicy, wysychając, kurczy się i w ten sposób napina skórę. Dzięki temu efekt działania tego typu kosmetyków widać od razu, a skóra jest jędrna i rozświetlona przez 6–7 godzin.

Ze względu na silne działanie nie stosuj tego „zastrzyku młodości” na podrażnioną skórę. Tak samo, jeśli cierpisz na trądzik różowaty lub masz cerę naczynkową. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie maseczka lub nałożenie na twarz grubej warstwy odżywczego kremu (np. z witaminami). Nie zapominaj o powiekach. Skórę wokół oczu wygładzą i rozświetlą hydrożelowe płatki z kolagenem i liftingujące kremy. Nie tylko „prasują” drobne zmarszczki, ale też rozjaśniają podkówki.

Odpowiedni makijaż, czyli sztuka kamuflażu

Cera jest już napięta i wygładzona? Pora na odmładzający makijaż. Jednak zanim sięgniesz po pomadkę i mascarę, poznaj kilka zasad makijażu, które pomogą podkreślić walory dojrzałej urody.

  • Pamiętaj o umiarze. Zbyt wiele kosmetyków nałożonych na twarz daje efekt maski, a tęcza jaskrawych barw podkreśla każdą zmarszczkę.
  • Unikaj bardzo błyszczących kosmetyków. Odstaw cienie do powiek z brokatem i połyskujące szminki.
  • Nie przywiązuj się do kosmetyków. Wymień dotychczas stosowany podkład na fluid liftingujący, sięgaj po korektory, które potrafią odrobinę ukryć zmarszczki.

ABC makijażu

  • Makijaż zawsze nakładaj na skórę, w którą wcześniej wklepałaś krem lub serum.
  • Zaczynaj od korektora. Aby zatuszować zmarszczkę, delikatnie ją rozciągnij, wpuść kroplę korektora i wklep go opuszkami palców. Cienie pod oczami przykryje preparat różowy, a opuchnięcie – o ton lub dwa jaśniejszy od podkładu.
  • Stosuj fluid o konsystencji emulsji, lekko napinający i o ton jaśniejszy od odcienia skóry. Zamiast podkładu możesz stosować napinającą bazę pod makijaż lub krem wyrównujący koloryt.
  • Kości policzkowe i żuchwę oprósz pudrem brązującym lub różem – wyszczuplisz twarz i podkreślisz jej kontur. Dobrze sprawdzają się te z drobinkami macicy perłowej, aluminy lub miki, ponieważ odbijają światło, więc zmarszczka jest rozjaśniona i wydaje się płytsza.
  • Usta najpierw obrysuj konturówką w kolorze warg, bo z wiekiem zaciera się ich zarys. Potem pomaluj matową pomadką. Perłowe szminki łatwo wnikają w bruzdy i „wyciekają” poza obręb konturówki. Błyszczyk? Tak, ale tylko odrobinka nałożona na środek górnej wargi, żeby optycznie ją powiększyć.
  • Na powieki nałóż matowe cienie w stonowanych beżach, jasnych brązach lub pastelowym różu, naniesionym na zewnętrzną część górnej powieki. Opadające powieki „uniesie” ciemniejszy cień roztarty ku górze w zewnętrznym kąciku oka. Zrezygnuj z czarnej kreski wokół oka, bo je pomniejszy. Możesz za to narysować delikatnie kreseczkę kredką od połowy oka do zewnętrznego kącika.
  • Brwi wystarczy rozczesać, tak by włoski unosiły się lekko ku górze. Możesz je podkreślić ostro zatemperowaną kredką. Narysuj kilka kreseczek między włoskami, następnie je rozetrzyj. Równie dyskretny efekt da pociągnięcie brwi brązowym cieniem do powiek. Na koniec dokładnie, ale nie za grubo, wytuszuj rzęsy.
  • Mascara granatowa, grafitowa lub brązowa dadzą bardziej naturalny efekt niż czarna.
  • A potem jeszcze dyskretna mgiełka pudru – i gotowe.
miesięcznik "Zdrowie"