KREM BB alternatywą dla podkładu. Jak działa wielofunkcyjny krem BB?

2015-09-29 17:34

Krem BB to wielofunkcyjny kosmetyk, który pielęgnuje skórę, zapewnia naturalny i świeży wygląd twarzy. Krem BB w jednym opakowaniu zawiera mieszaninę kilku różnych kosmetyków upiększających i pielęgnujących, co ma czynić go produktem doskonałym. Sprawdź, jak naprawdę działa krem BB, czym się różni od podkładu i na co zwrócić szczególną uwagę, kupując krem BB.

KREM BB alternatywą dla podkładu. Jak działa wielofunkcyjny krem BB?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Krem BB powstał pół wieku temu
  2. Krem BB a podkład - różnice
  3. Jak stosować krem BB?
  4. Czy krem BB leczy skórę?
  5. Stosujesz krem BB? Wykonaj oczyszczanie skóry
KREM BB alternatywą dla podkładu. Jak działa wielofunkcyjny krem BB?
Autor: Photos.com Krem BB jest jedwabisty i dobrze kryje niedoskonałości. Blemish Balm powinien również nawilżać skórę i ją matowić.

Krem BB (beauty balm lub blemish balm, czyli balsam na skazy, niedoskonałości) to wielofunkcyjny krem upiększający, który zastępuje krem nawilżający, preparaty z filtrami UV, bazę pod makijaż, podkład wyrównujący koloryt cery oraz korektor maskujący niedoskonałości. Krem BB ma bowiem nawilżyć skórę, ujednolicić jej koloryt, ochronić ją przed szkodliwym wpływem promieni UV, skorygować niedoskonałości i rozświetlić cerę.

Krem BB powstał pół wieku temu

Formuła pierwszego kremu BB została opracowana w latach 60. XX wieku przez dermatolog dr Christinę Schrammek. Początkowo krem był stosowany w celu łagodzenia podrażnień skóry, przyspieszania procesu jej gojenia i kamuflowania zaczerwienień pojawiających się po zabiegach chirurgii laserowej. Krem, który jednocześnie leczy i kryje niedoskonałości skóry, zyskał niezwykłą popularność w Azji w latach 80. Dzięki niemu Japonki czy Koreanki mogły się zbliżyć do azjatyckiego kanonu piękna, czyli do gładkiej, nieskazitelnej i porcelanowej cery. Z tego powodu klasyczne kremy Blemish Balm do dziś cieszą się w Azji ogromną popularnością. Obecnie kremy BB są coraz częściej spotykane także na europejskim rynku kosmetycznym.

Krem BB a podkład - różnice

  • Stopień krycia

Krem BB to mieszanina kremu z podkładem, w związku z tym zwiera niewielką ilość pigmentu, który mógłby skutecznie zamaskować niedoskonałości skóry. Funkcją kremu BB jest bowiem subtelnie krycie i zapewnienie naturalnego wykończenia makijażu. Kosmetyk dodatkowo zawiera korektor, jednak nie jest on w stanie zakamuflować poważniejszych mankamentów urody, takich jak: nieestetyczne krosty trądzikowe, gęsta siatka popękanych naczynek czy liczne piegi. Dlatego krem BB jest przeznaczony głównie dla osób młodych z cerą normalną lub niewielkimi defektami skóry.

  • Ochrona przed promieniowaniem UV

Większość kremów BB zawiera kompleks filtrów chemicznych (głównie Tinosorb S, Parsol 1789) i mineralnych (najczęściej dwutlenek tytanu), które zapewniają ultrawysoką ochronę przed promieniowaniem UVA, które przyśpiesza proces starzenia się skóry oraz UVB, które oddziałuje na zewnętrzne warstwy naskórka i przyczynia się do powstania oparzeń słonecznych. Już kremy BB o faktorze SPF 30 zatrzymują promieniowanie słoneczne w około 97 procentach i zapobiegają nie tylko powstawaniu zmarszczek, lecz także raka skóry. Tradycyjne podkłady zawierają zazwyczaj faktor SPF 15, który chroni skórę przed słońcem w stopniu średnim.

  • Zawartość składników pielęgnacyjnych

Zarówno podkłady, jak i kremy BB są wzbogacone w wiele dobroczynnych substancji, takich jak minerały, witaminy czy kwas glicyretynowy. Niektóre z kremów i podkładów mają w składzie także naturalne składniki, np. wyciąg z białej herbaty czy wyciąg z listownicy cukrowej, które korzystnie wpływają na kondycję skóry. Kosmetykami, które zawierają więcej składników nawilżających i pielęgnacyjnych i pełnią funkcję zbliżoną do kremów BB, są kremy tonujące.

Jak stosować krem BB?

Krem BB jest kosmetykiem kompletnym, w związku z tym nie potrzeba uzupełniać go innymi preparatami. Wystarczy nałożyć krem na twarz i pozwolić, by wchłonął się w skórę. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, krem BB może stanowić także bazę pod makijaż, szczególnie dla posiadaczek skóry z niedoskonałościami. Wystarczy na krem nałożyć korektor, fluid, a następnie oprószyć twarz pudrem. Dzięki temu przedłużysz trwałość makijażu.

Czy krem BB leczy skórę?

Bardzo ważny w codziennej pielęgnacji cery jest odpowiednio dobrany krem, który powinien odpowiadać na problemy, jakie pojawiają się w przypadku konkretnej cery, np. trądzikowej, alergicznej czy z rozszerzonymi naczynkami. Krem BB nie posiada właściwości specjalistycznych kremów leczniczych, ponieważ jego funkcją jest jedynie nawilżenie skóry, wyrównanie jej kolorytu i ochrona przed działaniem słońca - jest kosmetykiem prewencyjnym, a nie leczniczym.

Stosujesz krem BB? Wykonaj oczyszczanie skóry

Kremy BB mają w składzie silikony, które są odporne na tradycyjne metody oczyszczania twarzy i mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zanieczyszczona skóra nie może oddychać, w związku z tym staje się przesuszona, łuszczy się, szybciej powstają na niej rozszerzone pory i zmarszczki. W związku z tym osobom korzystającym z kremów BB poleca się wieloetapowe oczyszczanie skóry, a w szczególności OCM, czyli oczyszczanie skóry twarzy za pomocą naturalnych olejów, które usuną trudne do zmycia silikony.