Czy jesz za dużo cukru? 8 objawów, które zauważysz na swojej twarzy

2022-09-15 9:17

Nadmiar cukru to problem wielu z nas – jest szkodliwy dla zdrowia i może prowadzić do rozwoju otyłości, cukrzycy i innych chorób. Poza tym im więcej tego składnika w naszej diecie, tym niestety gorsza kondycja naszej skóry. Okazuje się, że alarmujące objawy można zauważyć na twarzy. Jednym z nich jest wiotka i szorstka skóra.

Kobieta przeglądająca się w lustrze
Autor: Getty Images

Cukier, potocznie określany jako "biała śmierć", może uzależniać i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Zajmuje w diecie wysokie miejsce i można znaleźć go niemal wszędzie – nie tylko w słodyczach, ale też m.in. w pieczywie, wędlinach, makaronach czy ketchupie.

Wpływ cukru na skórę

Niektórzy twierdzą, że zdrowie mamy wypisane na twarzy. Tak zwaną zdrowotną mapę twarzy odczytuje się już od dawien dawna. Jej wygląd i rysy często sygnalizują problemy zdrowotne. Cukier jest jednym z produktów, który niekorzystnie wpływa na cerę. Spożywany w nadmiarze odbija się nie tylko na samopoczucie, ale również na wyglądzie.

Kosmetolodzy apelują o zredukowanie cukru przyswajanego w ciągu każdego dnia. Dlatego, że nadmiar cukru w diecie powoduje, że skóra szybciej się starzeje. W zachowaniu orientacji i umiaru w kwestii cukru pomocna jest jedna zasada – należy jeść jak najwięcej świeżych i naturalnych produktów oraz spożywać posiłki o stałych porach w celu uniknięcia napadów wilczego apetytu. Oprócz słodyczy należy z jadłospisu wyeliminować, m.in. colę, słodzone napoje, wysokoprzetworzone produkty i białe pieczywo.

W formie: Czym zastąpić cukier?

Alarmujące objawy, że jesz za dużo cukru

Okazuje się, że dieta obfitująca w cukier może prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej, a ta z kolei przyczynić do pojawienia się wyprysków i krostek na skórze. Często też, gdy zjemy za dużo cukru, możemy zauważyć objawy na twarzy. Oto 8 sygnałów ostrzegawczych, jakie wysyła organizm:

  1. wypryski jako bardzo częsty objaw trądziku pospolitego, będącego chorobą zapalną,
  2. szorstka skóra oznaczająca zaburzenia bariery hydro-lipidowej naskórka,
  3. wiotka i cienka skóra pozbawiona jędrności
  4. szara i ziemista cera pozbawiona blasku,
  5. worki i cienie pod oczami,
  6. przerzedzenie brwi,
  7. zmiany kształtu twarzy na skutek zaburzeń dystrybucji tłuszczu w organizmie,
  8. zmarszczki na czole.

Przyczyn zmian skórnych na twarzy jest wiele. Jedną z nich jest nieodpowiednia dieta bogata w cukier. Dlatego też, gdy wystąpią niepokojące objawy, warto je skonsultować z lekarzem.