Czy przeterminowane kosmetyki są bezpieczne? To może się stać ze skórą

2024-06-06 10:38

Wiele osób zapomina, że kosmetyki również mają datę ważności. Takie przeoczenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Pewna kobieta poczuła to na własnej skórze. Specjalista ostrzega, co może się stać, jeśli będziemy używać przeterminowanych kosmetyków.

Czy przeterminowane kosmetyki są bezpieczne? To może się stać ze skórą
Autor: fot. Getty Images Czy przeterminowane kosmetyki są bezpieczne? To może się stać ze skórą

Skóra a przeterminowane produkty. Czy to jest bezpieczne?

Aktywny w mediach społecznościowych doktor Anthony Youn, chirurg plastyczny, postanowił podzielić się z obserwatorami dramatycznymi skutkami, które mogą wynikać ze stosowania przeterminowanych produktów do pielęgnacji skóry. Zwrócił on uwagę na ciężką sytuację kobiety, która złapała ciężką infekcję po zastosowaniu przeterminowanych środków na trądzik i ciemne plamy na twarzy. Specjalista powiedział, że po tym, jak kobieta nałożyła na skórę produkt po terminie, zaczęła czuć pieczenie. Postanowiła więc zmyć go wodą i zrobić parówkę, by zmniejszyć nieprzyjemne uczucie. 

Niestety, zdążyło już dojść do poważnego oparzenia skóry. Kobieta czekała cztery dni, zanim udała się do szpitala. Tam lekarze zdiagnozowali u niej infekcję bakteryjną. Na szczęście cała historia kończy się szczęśliwie. Kobiecie udało się dojść do siebie po infekcji. Jej przypadek jest jednak ważną przestrogą dla wszystkich. Doktor Youn podkreśla, że nie powinno się używać żadnych przeterminowanych produktów.

W ciągu jednego dnia ukradł kosmetyki warte ponad 20 tys. zł

Przeterminowane produkty nie są bezpieczne

Specjalista wyjaśnił, dlaczego przeterminowane produkty mogą powodować właśnie tego typu reakcje. Jak mówi, kiedy produkty tracą ważność ich skład chemiczny może się zmieniać, mogą się w nich również gromadzić bakterie. Warto pamiętać, że jednym z największych zagrożeń związanych ze stosowaniem przeterminowanych produktów nie jest utrata ich skuteczności, ale podrażnienie powodowane psującymi się składnikami. Wielu ekspertów podkreśla, że używanie przeterminowanych produktów do pielęgnacji skóry czy makijażu wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest bezpieczne dla naszej skóry.

Przeterminowane kosmetyki do makijażu mogą zapchać pory i doprowadzić do rozwoju bakterii. Ważne jest więc zwrócenie uwagi na czas przechowywania, by móc uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Nie da się bowiem jednoznacznie ocenić, jak zareaguje skóra na przeterminowane składniki produktu. Zazwyczaj jednak prowadzi to do zaczerwienień lub podrażnień. Bakterie, które znajdą drogę do otwartego opakowania z produktem, szybko się będą rozmnażać. Później mogą powodować wypryski i różne inne infekcje skórne - zaznacza klinika Mayo.

Sonda
Co robisz z przeterminowanym produktem?