Piękne pięty bez pumeksu. Zrób to przed snem, a rano będziesz zaskoczona

2024-05-20 13:22

Na popękane pięty często nakładamy krem i liczymy, że skóra się nawilży, a problem zniknie. Niestety tak się nie dzieje. Gorszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z pumeksu i uporczywe ścieranie grubej i suchej skóry w nadziei, że tym razem stopy będą piękne. W ten sposób powstaje błędne koło, ale można temu zapobiec. Mamy pewną radę.

Piękne pięty bez pumeksu. Zrób to przed snem, a rano będziesz zaskoczona
Autor: Fot. Getty Images, tiktok.com/calistatee

Nadmierne ścieranie przyczynia się do rogowacenia naskórka, ta prosta prawda wciąż nam umyka i padamy ofiarą pielęgnacyjnych mitów i często stosujemy pumeks.

Prawda jest jednak taka, że pielęgnacja stóp zaczyna się od higieny i codziennego nawilżania. Pośpiech i natłok obowiązków sprawia, że nie raz traktujemy stopy po macoszemu, przez co mogą pojawić się pierwsze problemy. Jest na to pewna rada.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 11 Witamina A

Jak zmiękczyć pięty? Potrzebujesz tylko 2 składników

Skoro wiemy już, że pumeks nam nie pomoże, warto szukać innych rozwiązań. Złuszczanie naskórka raz w tygodniu może odmienić wygląd stóp i przygotować je na lato. Pomocny jest kwas glikolowy. To składnik wielu kosmetyków przeznaczonych właśnie do złuszczania naskórka. Dlatego wykorzystując jego działanie, można zadbać o pięty, nie fundując im mechanicznego tarcia i nawarstwiania problemu.

Tiktokerka, która wskazuje różne błędy w pielęgnacji skóry, czy włosów oraz dzieli się wskazówkami, skupiła się właśnie na suchych piętach. Ona także wskazała, że pomocny będzie właśnie kwas glikolowy. Wbrew pozorom zabieg jest prosty, bezbolesny i nie wymaga dużego zaangażowania czy czasu.

Na wacik wystarczy wylać kilka kropel kwasu glikolowego i dokładnie przetrzeć nim pięty. Następnie nałożyć na nie silnie nawilżający krem. Można dodać także cienką warstwę wazeliny, założyć skarpetki i położyć się spać. Rano wystarczy zdjąć skarpetki, oczyścić skórę i dodatkowo nawilżyć stopy.

Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu glikolowego jest uczulenie na ten składnik, obecność ran, stany zapalne czy terapia retinoidami. Z kuracji powinny zrezygnować także kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Popękane pięty to nie tylko defekt kosmetyczny. Zrób badania

Suche i pękające pięty często traktujemy wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Niemniej problem może mieć także inne oblicze. Jeśli pomimo właściwej pielęgnacji skóra wciąż rogowacieje, a stopy nie wyglądają zbyt estetycznie, warto przeanalizować kondycję organizmu i codzienne nawyki.

Po pierwsze rodzaj obuwia - jeśli często wybieramy wysokie obcasy, to przepływ krwi może być utrudniony, nogi szybciej się męczą, zaczynają puchnąć, a skóra nie jest dobrze odżywiona. Syntetyczne materiały, brak wentylacji i wielogodzinne noszenie takich butów przyczynia się do występowania grzybicy i innych chorób skóry. 

Poza niewłaściwą pielęgnacją, czy zaniedbaniem higieny ważną kwestią jest dieta. Jeśli w organizmie wystąpi niedobór witaminy A, odczują to również stopy. Pięty staną się wysuszone i zaczną pękać. Dlatego jeśli problem ma charakter nawracający, warto wykonać badanie krwi i sprawdzić, czy wynik nie jest poniżej normy.