Krem BB, krem CC, krem DD - czym się różnią? Jakie mają właściwości?

2017-01-23 17:18

Dopiero co rynek kosmetyków zaczęły podbijać kremy BB, a już firmy opracowały kremy CC oraz kremy DD i zapowiadają dalsze litery alfabetu. Czym są kosmetyki wielozadaniowe i dla kogo są przeznaczone?

Kosmetyki wielozadaniowe: kremy BB, CC, DD
Autor: Thinkstockphotos.com Krem BB wyrównuje koloryt skóry, krem CC tuszuje niedoskonałości, a krem DD wyraźnie odmładza. Wybierz odpowiedni krem według swoich potrzeb.

Spis treści

  1. Krem BB ― łagodnie kryje i nawilża
  2. Krem CC ― tuszuje niedoskonałości
  3. Krem DD ― odmładza
  4. Chcesz wiedzieć jaki masz typ cery?

Choć kariera kremów BB rozpoczęła się w Europie zaledwie kilka lat temu, to ich formuła stworzona została już pół wieku temu. Opracowany wtedy przez niemiecką dermatolog krem korygujący Blemish Balm przeznaczony był dla osób po peelingach chemicznych – dzięki zawartości składników koloryzujących, antyseptycznych i przeciwzapalnych umożliwiał zrobienie makijażu, który tuszował ślady po zabiegu i jednocześnie przyspieszał regenerację skóry. Mimo że kremy BB, które dziś zawojowały rynek kosmetyczny, różnią się od swojego pierwowzoru, ich formuła okazała się na tyle atrakcyjna, że w krótkim czasie doczekała się „alfabetycznych następców”.

Kremy CC i DD zostały dostosowane do bardziej szczegółowych potrzeb cery. Krem CC przeznaczony jest to korygowania, matowania i ukrywania niedoskonałości skóry - zmian trądzikowych, blizn, zaczerwienień i popękanych naczynek. Krem CC jest znacznie bardziej kryjący niż BB, ale jego skład wciąż opiera się na połączeniu kremu z podkładem i korektorem. Krem DD zajmuje się pielęgnacją i kolorowaniem skóry dojrzałej.

Krem BB ― łagodnie kryje i nawilża

Tym, co stało się podstawą sukcesu kremów BB, jest ich wielofunkcyjność – to połączenie kremu pielęgnacyjnego z podkładem. Jest to formuła zbliżona do znanych od lat kremów tonujących, które też łączą właściwości pielęgnacyjne z upiększającymi. Oba rodzaje kosmetyków mają za zadanie nawilżenie skóry, niwelowanie jej drobnych niedoskonałości i dodawanie blasku cerze. Różnica między nimi polega na tym, że kremy tonujące zawierają więcej składników pielęgnacyjnych, a kremy BB są bardziej zbliżone do podkładów. Jednak nie mają tak silnych właściwości maskujących, jak klasyczne kremy BB, a przede wszystkim nie zawierają składników o właściwościach gojących podrażnioną skórę (poza nielicznymi wyjątkami).

Wszystkie te różnice sprawiają, że skrót BB należy dziś rozwijać raczej jako Beauty Balm – krem upiększający. Doskonale tuszuje niewielkie mankamenty cery, ujednolica jej koloryt, nawilża, zapewnia ochronę przeciwsłoneczną, a często zawiera także składniki matujące. Dlatego jest to świetny krem na lato, ponieważ chroni, ale nie obciąża skóry. Najlepiej sprawdza się u młodych kobiet, które nie potrzebują kosmetyków o silnych właściwościach korygujących niedoskonałości cery.

Krem CC ― tuszuje niedoskonałości

Ten skrót można tłumaczyć na kilka sposobów: Colour & Correct, Color Control albo Color & Care. Jednak w każdym przypadku chodzi o krem, który łączy zalety pielęgnacyjne z właściwościami podkładu i korektora, tyle że o silniejszym działaniu niż jego poprzednik.

Kremy CC charakteryzują się lekką formułą, łagodną dla cery, zwłaszcza cery z problemami, bo głównie dla takiej są przeznaczone – naczynkowej, wrażliwej, tłustej, trądzikowej. Dobrze nawilżają, odżywiają skórę i zapewniają jej ochronę przeciwsłoneczną, ale tym, co je wyróżnia, jest zdolność do maskowania niedoskonałości cery. Poprawiają i wyrównują jej koloryt, zależnie od składników – matują lub dodają blasku. To właśnie wśród kremów CC najłatwiej znaleźć takie, które są najbliższe pierwotnej idei kremów BB, czyli zawierające składniki przeciwzapalne i kojące podrażnienia.

Krem DD ― odmładza

To, jak na razie, najmłodsze „dziecko” w kosmetycznej rodzinie alfabetycznej, którego skrót od Dynamic Do-all można tłumaczyć jako krem, który „robi wszystko”. Chociaż nie jest powszechnie dostępny na rynku polskim, wiadomo, jakie krem ma działanie. Krem DD zapewnia nie tylko jeszcze lepsze właściwości pielęgnacyjne i maskowanie niedoskonałości skóry niż jego poprzednicy, ale wyróżnia się właściwościami przeciwzmarszczkowymi i rozświetlającymi, które optycznie ujmują lat. Jest więc przeznaczony dla skóry dojrzałej, która potrzebuje silnego odżywienia i ma zwykle również wiele do ukrycia.

miesięcznik "Zdrowie"