Węglan wapnia - co to jest? Jakie ma zastosowanie?

2023-03-30 15:14

Węglan wapnia to nieorganiczny związek, sól wapnia, który jest składową skał i ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, kosmetyce, jak i w rolnictwie.

Węglan wapnia - co to jest? Jakie ma zastosowanie?
Autor: Getty Images Węglan wapnia znalazł swoje zastosowanie w kosmetyce i nie tylko.

Spis treści

  1. Węglan wapnia – zastosowanie w kosmetyce
  2. Węglan wapnia – zastosowanie w przemyśle spożywczym
  3. Węglan wapnia jako suplement
  4. Węglan wapnia w rolnictwie

Węglan wapnia – zastosowanie w kosmetyce

Węglan wapnia używany w przemyśle kosmetycznym ma postać białego proszku. Ponieważ posiada silne właściwości higroskopijne (pochłaniające wodę oraz sebum), doskonale nadaje się do produkcji wszelkiego rodzaju: zasypek, pudrów, jak również podkładów. Ma również działanie matujące, dobrze sprawdza się więc przy cerze trądzikowej. Używany w nadmiarze, może prowadzić do nadmiernej suchości skóry.

Ze względu na swój biały kolor, węglan wapnia służy do produkcji kosmetyków o działaniu rozjaśniającym. Używa się go również jako substancji wypełniającej, która pozwala zwiększyć objętość produktu. Jest bardzo bezpiecznym składnikiem kosmetyków, albowiem nie uczula i nie powoduje podrażnień.

Węglan wapnia – zastosowanie w przemyśle spożywczym

Węglan wapnia występuje w produktach spożywczych jako dodatek do żywności oznaczany symbolem E170. Pełni tam rolę stabilizatora, substancji przeciwzbrylającej, barwnika, jak również regulatora kwasowości. Najczęściej można go spotkać w: lodach, wyrobach cukierniczych, dojrzewających serach, owocach konserwowych, pieczywie,

Węglan wapnia jako suplement

Ze względu na to, że wapń jest pierwiastkiem niezbędnym dla zdrowia kości, dla pracy układu sercowo-naczyniowego, mięśniowego, bierze udział w przewodnictwie nerwowym – jego niedobór przyczynia się do powstawania wielu chorób. Nie zawsze wapń jest możliwy do uzupełnienia wraz z dietą (tak jest np. u osób z nietolerancją laktozy, alergią na białka mleka), dlatego w jednostkach chorobowych takich jak np. osteoporoza, uzupełnia się go poprzez suplementację. Jedną z form wapnia znajdujących się w suplementach jest węglan wapnia.

1 g węglanu wapnia dostarcza około 400 mg wapnia. Nie jest to dużo, gdyż minimalne zapotrzebowanie na wapń u dorosłych wynosi od 800-1000 mg, a u dzieci 12000 mg, jednakże w suplementach można spotkać zwiększone dawki tego pierwiastka.

Jednostki chorobowe, które wymagają zwiększonej podaży wapnia, to przede wszystkim: tężyczka, złamania kości, leczenie osteoporozy, krzywica. Warto wiedzieć, że węglan wapnia stosowany jest również w suplementach jako środek na zgagę oraz nadkwasotę żołądka.

M jak mama: Źródła wapnia w diecie

Węglan wapnia w rolnictwie

Wapń jest niezbędny dla roślin, gdyż wchodzi w skład ścian komórkowych. Dzięki niemu są one bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Poza tym pierwiastek ten wpływa rozwój roślin, jak również wzrost korzeni. Jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości wapnia, powoduje to osłabienie warzyw lub owoców. Dlatego też do wielu nawozów dodaje się węglan wapnia, by podnosił on odczyn gleby i zwiększał odżywienie roślin.