Kaktus w kosmetyce: właściwości i zastosowanie

2018-10-23 16:36

Kaktus nie wydaje się rośliną, która działałaby na wygląd dobroczynnie, jednak pod jego kolcami kryje się niemało kosmetycznych właściwości. Dlatego też znajduje on zastosowanie w różnego rodzaju preparatach coraz częściej. Przeczytajcie, w czym kryje się tajemnica kaktusa!

Kaktus w kosmetyce: właściwości i zastosowanie
Autor: gettyimages.com Kaktus być może już niedługo dorówna popularnością aloesowi.

Spis treści

  1. Kakatus w kosmetyce: właściwości
  2. Kakatus w kosmetyce: zastosowanie

Kaktus, podobnie jak znany już ze swoich dobroczynnych właściwości aloes, należy do sukulentów, czyli roślin, które potrafią przetrwać w trudnych warunkach – bez regularnego dostępu do wody. I właśnie dzięki tej właściwości zwrócono na kaktusa uwagę w kosmetyce.

Jak mówi ekspert branży beauty David Pollock: - Kiedy myślisz o kaktusie, pierwszym, co przychodzi ci na myśl, jest pustynia. Jednak jeśli pokopiesz trochę głębiej, zaczniesz się zastanawiać, jakim cudem kaktus radzi sobie z przetrwaniem na tej pustyni. To jest właśnie jeden z sekretów Matki Natury, który pozwala nam zachować zdrową, młodziej wyglądającą cerę.

Kakatus w kosmetyce: właściwości

Kaktus może przetrwać na pustyni dzięki zdolności długiego przechowywania wody. Posiadają specjalną tkankę – miękisz wodny – którą wypełniają zbiorniki soku komórkowego. Kaktusy gromadzą wodę w łodydze, a producenci kosmetyków z tego dobrodziejstwa korzystają.

To właśnie zawarta w kaktusach woda jest najczęściej wykorzystywana przy tworzeniu różnych preparatów – najpopularniejszy jest olejek z opuncji – opuncja to jeden z rodzajów kaktusa. Niektóre kosmetyki z kaktusa zawierają też jego miąższ, a nawet fragmenty łodygi.

Nawilżające właściwości kaktusa wykorzystuje się nie tylko w kosmetykach do skóry, ale i do włosów – dzięki nim są bardziej lśniące i elastyczne, a więc i łatwiej się rozczesują. Preparaty do włosów z kaktusem (szampony, olejki, odżywki) mają też oczyszczać skórę głowy.

Kaktus nie tylko nawilża skórę, ale sprawia, że jest bardziej elastyczna – wszystko dzięki zawartości witaminy E i witaminy K oraz kwasów tłuszczowych (m. in. nienasycony kwas tłuszczowy linolowy omega-6, którego ludzki organizm samodzielnie nie produkuje).

Co więcej, wspomniana witamina E, a także bioflawonoidy są antyoksydantami, neutralizującymi działanie wolnych rodników. Wolne rodniki powodują osłabienie włókien elastynowych i kolagenowych, które odpowiadają m .in. za elastyczność skóry. Dzięki temu kosmetyki z kaktusa mogą wspomóc spowolnić proces starzenia się skóry, powstawanie zmarszczek. Witamina E ma również właściwości regenerujące, dzięki czemu preparaty z kaktusem mogą przyspieszyć gojenie się ran i łagodzić podrażnienia.

Kakatus w kosmetyce: zastosowanie

Ze względu na wymienione wyżej właściwości kaktus bywa składnikiem wielu rodzajów kosmetyków. Są wśród nich m. in.: