Biodermokosmetyki z komórkami macierzystymi. Na czym polega ich działanie odmładzające?

2017-01-27 16:48

Biodermokosmetyki, czyli kosmetyki wzbogacone o komórki macierzyste. Naukowo udowodniono, że odkryte przez wrocławskich naukowców komórki macierzyste MIC-1 w pełni regenerują i odmładzają uszkodzone tkanki. Z wiekiem komórki skóry odbudowują się coraz wolniej, a zawarte w biodermokremach komórki macierzyste wspomagają ich odnowę. Zadaniem biodermokosmetyków jest pobudzenie organizmu do tego, żeby regenerował się sam, bez pomocy dodatkowych substancji.

Czym są biodermokosmetyki z komórkami macierzystymi? Na czym polega ich działanie odmładzające?
Autor: Thinkstockphotos.com Biodermokosmetyki wykorzystują m.in. moc komórek macierzystych

Spis treści

  1. Przeciwutleniacze w biodermokosmetykach
  2. Naturalna aktywacja komórek skóry do odnowy
  3. Komórki macierzyste w biodermokosmetykach
  4. Substancje wspomagające w biodermokosmetykach

Biodermokosmetyki są przełomem w pielęgnacji skóry. To kosmetyki ,,inteligentne'', które w realny sposób są w stanie poradzić sobie z procesem starzenia się skóry. W komórkach skóry z wiekiem, ale także w związku z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV czy zanieczyszczenie środowiska, dochodzi do zwolnienia procesów metabolicznych. Odbudowa i regeneracja tkanek jest trudniejsza, rozprężają się także włókna kolagenu i elastyny tworzące naturalne rusztowanie skóry.

Aby spowolnić te procesy i naprawić uszkodzenia, skórze należy dostarczać właściwie dobranych składników aktywnych, które przyspieszą jej regenerację. Sprzymierzeńcem w walce o zdrowy wygląd skóry coraz częściej są zaawansowane biodermokosmetyki, które bazują na opatentowanych odkryciach naukowych.

Przeciwutleniacze w biodermokosmetykach

Antyoksydanty, zwane również przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami, to sprzymierzeńcy w walce o młody wygląd skóry. Pomagają zwalczać i neutralizować wolne rodniki, które degradują DNA oraz nasilają „stres oksydacyjny” i fotostarzenie się skóry. Wspierają także naturalne mechanizmy obronne komórek.

-Na produkcję wolnych rodników w organizmie wpływ ma promieniowanie UV, tryb życia, nieprawidłowa dieta, przyjmowane leki i toksyny zawarte w środowisku. Muszą one zostać zneutralizowane i „rozbrojone”. Świetny oręż stanowią tu właśnie przeciwutleniacze – mówi dr Edyta Engländer, dermatolog i specjalista marki Revitacell. Źródłem przeciwutleniaczy są przede wszystkim warzywa i owoce, jednak występują one również w zaawansowanych preparatach. W biodermokosmetykach znajdziemy je m.in. w postaci witaminy C, ekstraktu z kwiatów pomarańczy czy owoców granatu.

Naturalna aktywacja komórek skóry do odnowy

Biocervin, a właściwie NHAC Biocervin MIC-1, to kompleks aktywnych czynników białkowych, pozyskany z odkrytych i opatentowanych przez polskich naukowców komórek macierzystych MIC-1. Jest on mieszaniną aktywnych białek, lipidów i cukrów, które w naturalny sposób aktywują komórki skóry do odbudowy. Dostarczają im impulsu i paliwa do naprawy.

- Komórki macierzyste MIC-1 to innowacyjny sposób na regenerację skóry. W odróżnieniu od roślinnych komórek macierzystych, np. jabłoni, winogron czy alg, stymulują fibroblasty do naprawy uszkodzeń i produkcji dodatkowych, zupełnie nowych włókien kolagenu i elastyny. Ich działanie jest zbliżone do działania komórek w organizmie człowieka, co gwarantuje skuteczność – mówi dr Ilona Iżykowska, kierownik laboratorium badawczego Stem Cells Spin. Kompleks aktywnych czynników białkowych NHAC Biocervin MIC-1 jest jednym z nielicznych polskich osiągnięć naukowych, które zostało wpisane na międzynarodową listę składników kosmetycznych INCI.

Biodermokosmetyki wspomagają naturalną regenerację skóry i zastępują inwazyjne metody rewitalizacji skóry.

Komórki macierzyste w biodermokosmetykach

Komórki macierzyste są jak generał, który mobilizuje armię komórek do pracy. Ich potencjał regeneracyjny polega na skutecznym pobudzeniu innych komórek do proliferacji, czyli intensywnego rozwoju oraz produkcji białek. Tutaj kluczowe okazują się czynniki wzrostu, czyli aktywne białka, które – niczym rozkaz generała - potrafią skutecznie pobudzać komórki do odnowy, zmuszając je do pracy i regeneracji.

- Komórki macierzyste pobudzają komórki skóry do proliferacji, czyli dzielenia się oraz produkcji białek. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają czynniki wzrostu, które stymulują komórki do regeneracji. Komórka macierzysta „zachęca” inne komórki do uruchomienia procesów regeneracyjnych. Potencjał komórek macierzystych jest coraz chętniej i częściej wykorzystywany w dermatologii – mówi dr Ilona Iżykowska.

Substancje wspomagające w biodermokosmetykach

Biodermokosmetyki w swoim składzie posiadają szereg substancji wspomagających, takich jak witamina E, która wykazuje działanie antyoksydacyjne i doskonale hamuje procesy starzenia się skóry.

- Witamina E jest czynnikiem, który spowalnia rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Tym samym wzmacnia barierę naskórkową, a także poprawia stan nawilżenia skóry. Badania wykazały także, że preparaty ją zawierające zapobiegają powstaniu podrażnień, a nawet oparzeń słonecznych – mówi dr Edyta Engländer, dermatolog. W biodermokosmetykach znajdziemy też substancje łagodzące, kojące oraz nawilżające, a także ujędrniające ekstrakty czy napinający skórę kwas hialuronowy.

Materiały prasowe