Bakuchiol - roślinny zamiennik retinolu. Czym jest bakuchiol i na co pomaga?
Bakuchiol to jedno z najnowszych odkryć w kosmetyce. Nazwa ta coraz częściej pojawia się na etykietach kosmetyków. Czym jest bakuchiol i czemu określa się go jako botaniczny retinol lub roślinny zamiennik retinolu?
Bakuchiol to substancja pozyskiwana z nasion i w mniejszym stopniu z liści roślin Psoralea corylifolia (Babći). Jego nazwa pochodzi od sanskryckiego określenia tej rośliny - Bakuchi. Bakuchiol od wieków używany jest w krajach azjatyckich - głównie w Indiach i w Chinach - i afrykańskich do łagodzenia problemów ze skórą i leczenia jej różnych stanów zapalnych, w tym egzemy. Wykorzystywany jest również w medycynie ajurwedyjskiej jako środek, który między innymi działa odmładzająco na skórę.
Mimo, że o właściwościach bakuchiolu mówi się od lat, w kosmetyce pojawił się stosunkowo niedawno - po raz pierwszy wyizolowano go w 1966 r, ale w celach komercyjnych wykorzystano dopiero w 2007 roku, zaś do masowej produkcji trafił kilka lat później.
Jako składnik kosmetyków najczęściej wymieniany jest w składzie INCI kremów przeciwtrądzikowych i kremów spłycających zmarszczki. Można go również kupić osobno, jako surowiec kosmetyczny, i na jego bazie stworzyć krem domowej roboty.
Jakie właściwości ma bakuchiol, czy jest bezpiecznym składnikiem? I dlaczego określa się go jako botaniczny retinol?
Spis treści
Właściwości bakuchiolu. Jak działa roślinny retinol?
Bakuchiol określany jest mianem roślinnego retinolu. - Jest to botaniczny analog retinoidów, a więc jest naturalną alternatywą dla retinolu, jednego z najskuteczniejszych surowców przeciwstarzeniowych w kosmetologii - wyjaśnia Karolina Jabłońska, technolog w laboratorium badawczo-rozwojowym firmy Dax Cosmetics.
Bakuchiol jest składnikiem wszechstronnym i wykazuje działanie:
- przeciwzmarszczkowe - spłyca zmarszczki, można go stosować do pielęgnacji cery dojrzałej
- złuszczające i normalizujące - złuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka
- zmniejsza widoczność przebarwień
- ma działanie przeciwbakteryjne i można go stosować przy cerze problematycznej, z niedoskonałościami i trądzikiem
- hamuje nadprodukcję sebum, zapobiegając tworzeniu się zaskórników
Czy bakuchiol jest bezpieczny?
Kosmetyki z bakuchiolem mogą stosować osoby ze skórą wrażliwą, reaktywną, a także kobiety w ciąży gdyż - w przeciwieństwie do retinolu - składnik ten nie podrażnia skóry, co udowodniły liczne badania (ich wyniki opublikował m.in. prestiżowy British Journal of Dermatology).
- Ogromną zaletą bakuchiolu jest fakt, że mając odmładzającą siłę retinolu jest przy tym niezwykle delikatny dla skóry, nie podrażnia jej - potwierdza Karolina Jabłońska.
W odróżnieniu od retinolu bakuchiol nie powoduje również fotouczuleń, dlatego - jak mówi Karolina Jabłońska - może być bez obaw stosowany w całorocznej pielęgnacji.
Polecany artykuł: