Jak dobrać krem do cery dojrzałej? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Jak dobrać krem do cery dojrzałej? Dzisiejsze kosmetyki do tego rodzaju skóry, dzięki najnowszym zdobyczom wiedzy i zaawansowanym technologiom, są coraz skuteczniejsze. Sprawdź więc, jak dobrać krem do cery dojrzałej!
Spis treści
Jak dobrać krem do cery dojrzałej? Nie jest to zadanie najłatwiejsze, ponieważ jedne kosmetyki za cel stawiają sobie jej ujędrnienie, drugie działają jak lifting, trzecie poprawiają owal twarzy.
Retinol, koenzym Q10, witamina E i witamina C, ceramidy, nanosomy – to tylko niektóre ze składników, które w ostatnich latach zrobiły prawdziwą rewolucję w kosmetologii. I chociaż nie wynaleziono jeszcze specyfiku, który pozwoli cofnąć zegar biologiczny, naukowcy nie ustają w pracach, a do batalii o młodą skórę wykorzystuje się osiągnięcia biotechnologii, medycyny i fizyki.
Jak dobrać krem do cery dojrzałej? Składniki
O tym, że antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się skóry, wiadomo nie od dzisiaj. Te najnowocześniejsze mają za zadanie wspomóc swoją mocą filtry chroniące przed promieniowaniem UV. A ono właśnie przyspiesza wiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek i przebarwień.
Silnymi antyoksydantami są np. kwas rozmarynowy, ekstrakt z jastrzębca kosmaczka lub Wild Yam, czyli ekstrakt z pochrzynu włochatego, który dodatkowo neutralizuje negatywny wpływ enzymów rozkładających kolagen oraz pobudza mechanizm odnowy włókien kolagenowych. Ponadto jest bogaty w roślinny hormon zwany disgeniną, którą w swojej strukturze można porównać do DHEA.
Skutecznie w walce z wolnymi rodnikami radzą sobie polifenole. Ostatnio prawdziwą furorę robi resveratrol – związek występujący w czerwonych winogronach i czerwonym winie. Zatrzymuje on proces starzenia skóry, stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz wzmacnia funkcje obronne skóry.
W walce ze starzeniem stosuje się też probiotyki - bakterie znane nam dotąd przede wszystkim z jogurtów. Przygotowują one składniki odżywcze kremów tak, aby były łatwiej przyswajalne, pobudzają skórę do samodzielnej odnowy, a ich działanie utrzymuje się nawet przez miesiąc po zaprzestaniu stosowania.
W obliczu takiej mnogości kosmetyków producenci wciąż poszukują surowców, które sprawią, że ich preparat potrafi skutecznie zatrzymać czas. Na świecie są już kremy, w których wykorzystuje się naturalny antyutleniacz występujący w nasieniu.
Do walki ze zmarszczkami wykorzystuje się peptyd z jadu węża, który działa podobnie do botoksu. Z kolei ekstrakt z pszczelego śluzu wygładza i napina skórę jak lifting. Czy wykorzystanie tych dosyć odpychających specyfików to kolejna droga do zapewnienia wiecznej młodości? Czas pokaże. Na razie możliwości walki z nim są coraz większe.
Ze względu na spowolnione procesy regeneracji oraz obrony przed czynnikami drażniącymi i alergizującymi, skóra dojrzała powinna być traktowana delikatnie, z dostarczeniem składników nawilżających, regenerujących i pobudzających. Każdy, nawet najbardziej polecany krem sprawdźmy pod względem składu - przede wszystkim zawartości konserwantów, barwników, które często mogą podrażniać i/lub alergizować skórę. Ze składników niezbędnych dla cery dojrzałej wymieniłabym kwas hialuronowy, antyoksydany, ceramidy, a do pielęgnacji nocnej - retinol, czyli aktywną postać witaminy A, resweratrol i kwasy owocowe.
Starzenie się skóry związane jest ze zmianami hormonalnymi pojawiającymi się u kobiet po 45. roku życia. Odpowiedzią są kremy, które zawierają "zamienniki hormonów", na przykład otrzymywaną z soi genisteinę. Ma ona zbliżone działanie do estrogenów, chociaż jej roli w odbudowie utraconego kolagenu jeszcze nie udowodniono.
Na kruchość skóry, tak jak na kruchość kości może mieć wpływ niedobór wapnia. Wapń zawarty w kremie zapobiega wiotczeniu i odbudowuje skórę. Innym trendem z pogranicza medycyny są kosmetyki, których działanie wiąże się z wpływem na komórki macierzyste. Ich celem jest pobudzenie tych komórek, przez co mają powodować szybszą regeneracja skóry.
Jak dobrać krem do cery dojrzałej? Formuła kosmetyku
Aby wartościowe składniki chroniły i naprawiały – powinny dotrzeć jak najgłębiej. Istotne znaczenie mają więc formuły i nośniki ułatwiające aktywnym substancjom wnikanie w skórę. Najnowsze technologie wykorzystują prawa fizyki i zasadę przyciągania.
Odmładzające substancje zostały zamknięte w naładowanych dodatnio nanocząsteczkach, które docierają bezpośrednio do komórki skóry naładowanej ujemnie. Gdy się tam znajdą – naprawiają uszkodzenia w strukturze skóry i cząsteczkach DNA. P
odobny efekt uzyskuje się poprzez połączenie składników pochodzenia morskiego z minerałami o właściwościach magnetycznych. Magnetyzacji poddaje się składniki zawarte w kremach. Na przykład koloidalny roztwór hematytu działa jak magnes. Przyciąga żelazo z naczynek krwionośnych i poprawia mikrokrążenie w skórze, przez staje się zaróżowiona i gładsza.