Łamliwe paznokcie: domowe sposoby na walkę z nimi. Przyczyny łamliwych paznokci

2022-04-30 12:30

Łamliwe paznokcie ten problem dotyka wiele osób. Jeśli jesteś jedną z nich - Twoje paznokcie są kruche, miękkie i przede wszystkim często się łamią, oznacza to, że najprawdopodobniej stosujesz niewłaściwą dietę lub na paznokcie zadziałały szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dowiedz się więc, jakie są inne przyczyny łamliwych paznokci i poznaj sposoby na łamliwe paznokcie.

łamliwe paznokcie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przyczyny łamliwych paznokci
  2. Domowe sposoby na łamliwe paznokcie
  3. Inne sposoby na łamliwe paznokcie
  4. Jak zapobiegać łamaniu paznokci?
  5. Łamliwe paznokcie u nóg: jak z nimi walczyć?

Łamliwe paznokcie to problem, z którym zmaga się wiele z nas. Jak sobie z nim poradzić i jakie są jego przyczyny? Sprawdźcie!

Posłuchaj, jakie są przyczyny łamliwych paznokci, i jak temu zapobiegać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Przyczyny łamliwych paznokci

Łamliwe paznokcie to nic innego jak łamiąca się płytka rogowa, pokrywająca palce u rąk oraz stóp. W składzie paznokci dużą rolę odgrywa keratyna. Żeby paznokieć mógł prawidłowo rosnąć i nie łamać się, nie powinniśmy doprowadzić do jej niedoboru (jeśli tak się stanie, możemy uzupełnić go, stosując preparaty z keratyną hydrolizowaną). Co więcej, o tym, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, świadczy między innymi właśnie wygląd płytki paznokcia.

Dlatego też nie należy lekceważyć wszelkich oznak związanych z jej złym stanem. Do przyczyn łamliwych paznokci możemy zaliczyć również nieodpowiednią dietę - płytka paznokcia łamie się przy niedoborze między innymi: krzemu, cynku, potasu, wapnia, żelaza, witaminy B, witaminy F oraz magnezu.

Do częstych przyczyn łamania się paznokci zaliczamy również złą pielęgnację dłoni (lub jej brak), a także długie moczenie dłoni w wodzie, narażenie na działanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury, wilgoci i nieodpowiednie zmywanie lakieru z paznokci (zastosowanie acetonu).

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

1. Olejek rycynowy

Jednym ze sposobów na domową kurację, zapobiegającą łamaniu się paznokci jest zastosowanie olejku rycynowego. To lekarstwo nie tylko na włosy, ale również i uszkodzone paznokcie. Olejek rycynowy należy wcierać w płytkę paznokcia oraz skórki wokół paznokci dwa razy dziennie.

2. Kąpiel w oliwie z oliwek

Do kolejnych domowych sposobów zapobiegających łamaniu się paznokci należy zaliczyć ich kąpiel w oliwie z oliwek z odrobiną cytryny. Jak ją przygotować? Do podgrzanej oliwy z oliwek dodajemy odrobinę soku z cytryny. Następnie moczymy dłonie przez kilka minut. Po tym czasie osuszamy ręce i smarujemy je kremem. Dzięki takiemu zabiegowi nasze paznokcie będą wzmocnione.

3. Ocet jabłkowy

Kolejnym sposobem na łamliwe paznokcie jest ocet jabłkowy, który jest bogaty w takie składniki jak: wapń, żelazo, potas, magnez. Podczas kuracji z zastosowaniem octu jabłkowego należy zmieszać ze sobą jednakowe ilości octu oraz wody. W tak przygotowanej miksturze moczone paznokcie będą mocniejsze. Oprócz wzmocnienia płytki paznokcia, ocet jabłkowy zwalcza również zakażenia oraz wszelkie infekcje paznokci.

4. Olejek herbaciany

Do domowych sposobów walki z łamliwymi paznokciami zaliczamy także olejek herbaciany. W celu przygotowania kuracji z jego zastosowaniem należy zmieszać ze sobą pół łyżeczki witaminy E z kilkoma kroplami olejku herbacianego. Tak przygotowaną mieszkankę wsmarowujemy w każdy paznokieć, delikatnie masując płytkę przez kilka minut. Po kilku minutach należy ją spłukać oraz wytrzeć dłonie do sucha. Taką kurację powtarzamy dwa razy dziennie przez miesiąc.

5. Siemię lniane

Jako domowy sposób na walkę z łamliwymi paznokciami stosuje się również siemię lniane. Do dwóch łyżek siemienia lnianego wlewamy pół litra gorącej wody i odstawiamy na kilka minut w celu zaparzenia, po czym zanurzamy paznokcie na około 20 minut. Tego typu kuracja wzmacnia płytkę paznokcia oraz regeneruje zniszczone dłonie.

6. Odżywka z czosnku

Wśród sposobów na łamliwe paznokcie możemy również wyróżnić odżywkę z czosnku. Rozgniatamy ząbek czosnku, dodając do niego łyżeczkę oliwy z oliwek. Tak przygotowaną odżywkę wmasowujemy w płytkę paznokcia. Po kilku minutach zmywamy wszystko ciepłą wodą.

7. Piwo

Tak! Zastosowanie piwa to także jeden ze sposobów walki z daną dolegliwością. Z racji tego, iż piwo zawiera biotynę, fosfor, selen oraz potas, stosując je do pielęgnacji, sprawimy, iż nasze paznokcie będą mocniejsze.

8. Aloes

Aloes to roślina, która wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, grzybobójcze a także regenerujące. Możemy stosować go jako jeden z czynników codziennej pielęgnacji. Podczas kuracji aloesem należy pocierać przeciętym kawałkiem liścia płytkę paznokcia oraz skórki wokół paznokci.

Inne sposoby na łamliwe paznokcie

Kiedy domowe sposoby na łamliwe paznokcie nie przynoszą zamierzonych rezultatów, można również zastosować inne metody. Jedną z nich jest używanie odżywek do paznokci. Zazwyczaj pierwsze efekty widzimy już po regularnym stosowaniu około dwóch tygodni. Odżywki do paznokci zawierają w swym składzie wapń oraz keratynę. Odżywka taka wnika w głąb paznokcia, odżywiając go.

Kolejny sposób to zastosowanie utwardzacza do paznokci. Utwardzacz, oprócz tego, że służy do wykończenia manicure, stanowi sposób ochrony płytki paznokci. Chroni je przed nadmiernym łamaniem.

Takim sposobem na nadmierną łamliwość paznokci może być... manicure hybrydowy. Dzięki zastosowaniu takiej metody mamy gwarancję, że paznokieć nie ulegnie złamaniom.

W celu zapobiegania łamliwości paznokci należy również pamiętać o tym, aby lakier, którym malujemy paznokcie zawierał składniki wzmacniające.

Jak zapobiegać łamaniu paznokci?

Przede wszystkim warto stosować odpowiednią dietę, bogatą w minerały takie jak: magnez, wapń, cynk, krzem oraz witaminy: C, E, B, A. Należy również pić dużo wady i dbać o to aby nasz organizm był odpowiednio nawodniony. Musimy także pamiętać o tym, żeby odpowiednio dbać o dłonie. Nie moczyć ich zbyt długo w wodzie, zakładać rękawiczki ochronne podczas stosowania detergentów, chronić je szczególnie zimą, kiedy narażone są na wahania temperatury. Przydatne będzie również stosowanie kosmetyków nawilżających oraz regenerujących. Istotną kwestią jest także prawidłowe używanie pilnika i piłowanie paznokci "zgodnie" - w jedną stronę.

Łamliwe paznokcie u nóg: jak z nimi walczyć?

Oprócz łamliwych paznokci u rąk nierzadko zmagamy się również z łamliwością płytki paznokci u stóp. Problem ten jest jednak znacznie rzadszy. Jako częstą przyczynę łamania płytki paznokci u stóp można podać między innymi źle dobrane obuwie i wszelkie otarcia z tym związane. Aby zapobiec łamaniu się paznokci u stóp, trzeba pamiętać o pielęgnacji i stosowaniu specjalnych kremów do tego przeznaczonych. Z powodzeniem można również wypróbować na stopach domowe sposoby na łamliwe paznokcie u rąk.