Złagodzi zapalenie stawów, zadba o skórę i paznokcie. Ten olejek zna niewielu

2024-05-22 12:56

Roślin leczniczych jest całe mnóstwo. Jedne są bardziej znane, inne mniej. Do tej drugiej grupy zalicza się czerwona koniczyna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej prozdrowotnych właściwości. O czym warto wiedzieć jeśli chodzi o to dzikie zioło?

Złagodzi zapalenie stawów, zadba o skórę i paznokcie. Ten olejek zna niewielu
Autor: fot. Getty Images Złagodzi zapalenie stawów, zadba o skórę i paznokcie. Ten olejek zna niewielu

Zioło, którego większość nie kojarzy. Właściwości czerwonej koniczyny

Czerwona koniczyna to dzikie zioło należące do rodziny strączkowatych. W medycynie ludowej stosowało się ją jako lek na objawy menopauzy, zapalenia stawów, astmy, krztuśca, a nawet raka. Na tę chwilę nie ma jednak żadnych wystarczających badań na temat korzyści zdrowotnych płynących z czerwonej koniczyny. W tym ziole znajduje się naprawdę bogaty skład. Wysokie ilości witamin A, B, C, E i P, a także mikroelementy kluczowe dla funkcjonowania organizmu. Wśród nich warto wymienić: wapń, żelazo, potas, magnez, selen, fosfor i chrom. Oprócz tego, czerwona koniczyna zawiera również antocyjany i fenolokwasy, olejki eteryczne i garbniki karotenu. W medycynie docenia się ją dzięki obecności izoflawonoidów, czyli substancji podobnych do estrogenu.

Olejek z tego zioła pomaga w utrzymaniu elastyczności skóry, hamuje rozkład kolagenu i odmładza skórę. Zazwyczaj używa się go do pielęgnacji skóry trądzikowej, problemowej z tendencją do przetłuszczania się. Co więcej, działa kojąco, wygładza i optycznie rozjaśnia skórę. Wykorzystać go można również do pielęgnacji włosów, dłoni i kolan. Czyni on skórę gładszą, mniej zrogowaciałą i delikatniejszą. Olejek pomoże również zapobiec wypadaniu włosów i pomoże z ich wzrostem. Można go również stosować na choroby skóry takie jak: egzema, łuszczyca i inne dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym. Wiele osób również twierdzi, że czerwona koniczyna jest pomocna w leczeniu zapalenia stawów.

Poradnik Zdrowie - Rośliny lecznicze

Czerwona koniczyna nie tylko w formie olejku. Jakie są przeciwwskazania?

Czerwoną koniczynę możemy spotkać nie tylko w formie olejku. Suplementować ją można również w pigułkach, jako herbatę, nalewkę lub napar. Niektórzy naukowcy uważają, że czerwona koniczyna może chronić przed chorobami serca, jednak nie ma badań, które by to potwierdziły. Zawarte jednak e niej izoflawony powiązane zostały ze wzrostem "dobrego" cholesterolu u kobiet przed i po menopauzie. Niektórzy są również zadania, że mogą one pomóc w zmniejszeniu objawów klimakterium takich jak uderzenia gorąca i nocne poty. 

Co więcej, wraz ze spadkiem poziomu estrogenu w okresie menopauzy, wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy u kobiet. Kilka badań sugeruje, że zastrzeżony ekstrakt z izoflawonów z czerwonej koniczyny może spowolnić utratę masy kostnej, a nawet zwiększyć gęstość mineralną kości u kobiet w okresie przed menopauzalnym i okołomenopauzalnym. 

Trzeba być jednak ostrożnym. Czerwonej koniczyny nie powinno się przyjmować z lekami rozrządzającymi krew oraz przy terapii hormonalnej. Ciąża i karmienie piersią również będzie przeciwwskazaniem do suplementacji tego zioła. Dzieci i dorośli powyżej 65. roku życia również powinny uważać jeśli chodzi o suplementacje z powodu większej wrażliwości na możliwe skutki uboczne. Nie zaleca się stosowania jej również w przypadku raka piersi, zioło może bowiem zakłócić terapię hormonalną.

Sonda
Stosujesz metody naturalne w leczeniu?