Skąd się biorą wrastające włoski? Z tymi sposobami zapomnisz o tym problemie
Lato trwa w pełni. Wiele osób, chodząc w krótkich spodenkach czy spódnicach, dba o to, by mieć gładkie nogi. Niestety, czasami po goleniu pojawia się pewien problem. Są nim wrastające włoski. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?
Wrastające włoski to tylko jeden z wielu nieprzyjemnych skutków depilacji. Pojawiają się u kobiet zazwyczaj na nogach lub w okolicy bikini. Niestety, mogą one przysporzyć sporo bólu. Dlaczego jednak tak się dzieje?
Okazuje się, że wrastające włoski mogą zależeć od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest osłabienie samych włosków. Drugim natomiast jest gruba i zrogowaciała warstwa rogowa naskórka.
Dlaczego włoski wrastają? To może być powodem
Ten problem może się nasilać przez kilka rzeczy. Jedną z nich jest na przykład usuwanie owłosienia wraz z cebulką. Jeśli pozbywamy się włosów przy pomocy depilatora, pasty cukrowej czy wosku, sprawiamy, że stają się one zbyt cienkie i słabe, by przebić się przez naskórek.
Również nieodpowiednia higiena akcesoriów do golenia może odgrywać w tym swoją rolę. Sprawią bowiem, że namnażają się na nich bakterie.
Wrastające włoski mogą być również spowodowane pominięciem ważnej części pielęgnacji, jaką jest nawilżanie. Jeśli nie jest ono robione regularnie, może doprowadzić do stwardnienia naskórka, przez co włoski będą miały problem z "wydostaniem" się na zewnątrz.
To samo tyczy się nieregularnego złuszczania skóry. Sprawia to, że warstwa zrogowaciałego naskórka staja się zbyt gruba, a włoski nie mogą się przez nią przebić.
Warto również podkreślić, że skłonność do wrastania włosków może być również uwarunkowana genetycznie.
Peelingowanie
Jak więc zapobiegać wrastaniu włosków? Jest na to na szczęście kilka sprawdzonych sposobów. Pierwszym jest wykonywanie peelingu ciała po depilacji czy goleniu. Ważne jest jednak, by peeling był zrobiony na bazie cukru lub innych drobinek.
Dobrze będzie wykonywanie peelingów regularnie, mniej więcej raz na 7-10 dni. Nie ma jednak co się stresować i szukać dobrych peelingów. Można je wykonać samodzielnie w domu. Przepisy na domowe peelingi zebraliśmy dla was w tym artykule.
Szczotka do złuszczania
Jeśli nie jesteście fanami peelingów, możecie wybrać również alternatywę. Jest nią szczotkowania ciała na sucho, które nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale również ujędrnia, wygładza i poprawia krążenie krwi.
Do tego potrzebna nam będzie jednak specjalna szczotka. Szczotkowanie wykonuje się na kilka godzin przed planowaną depilacją. Ta metoda jest dedykowana dla osób, które mają problem z wrastającymi włosami w okolicy łydek i ud.
Nawilżenie po depilacji
Nie powinniśmy zapominać również o nawilżaniu po depilacji. Użyć do tego można mleczka, balsamu czy kremu. Warto szukać takich, które zawierają witaminę E oraz mocznik, glicerynę, ceramidy czy masła roślinne.
Warto również pamiętać o częstym zmienianiu maszynek do golenia i wykorzystywaniu do niego pianek, kremów i innych kosmetyków, które pozwolą na gładkie golenie.
Podkreślamy, że wrastające włosy nie powinny być usuwane samodzielnie. Może to bowiem doprowadzić do ran, blizn, a nawet infekcji.