Pot nie powinien śmierdzieć. Upewnij się, że nie masz tych chorób

2024-07-01 14:34

Świeży pot zdrowego człowieka jest bezwonny, a twój cuchnie, wręcz odstrasza otoczenie? To nie musi być zaraz poważny problem ze zdrowiem, ale niestety - może. Cukrzyca, problem z tarczycą, a nawet gruźlica, to choćby niektóre przyczyny. Marsz do doktora.

Cukrzyca, tarczyca, a nawet gruźlica – za brzydkim zapachem potu mogą się kryć konkretne choroby
Autor: GettyImages

Im zdrowszy tryb życia, tym ładniej pachnie twoje ciało. Pocisz się nie tylko po to, by utrzymywać prawidłową temperaturę ciała, ale również pozbyć się części zbędnych produktów przemiany materii. Jeśli nagromadzisz sporo toksyn, ich wyrzut będzie większy, a ty możesz mieć problem, żeby nieprzyjemną woń zamaskować nawet najbardziej wyszukanymi kosmetykami.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Brzydki zapach potu - używki

Czasem już z daleka można poczuć, że ktoś przesadził z alkoholem czy papierosami. Zapach ciała osoby na kacu jest charakterystyczny i generalnie nieprzyjemny. Nie wystarczy się umyć, bo potrzeba trochę czasu, by doszło do pełnej neutralizacji toksyn.

Za oczyszczanie organizmu odpowiadają przede wszystkim wątroba i nerki. To one mają najwięcej pracy u osób nadużywających alkoholu i palących papierosy. System termoregulacyjny to tylko wspomagacz przy pozbywaniu się toksyn, ale wystarczający, by można to było poczuć.

Śmierdzący pot - dieta

Zapach wydzielanego potu jest też zależny od diety. Nasze nosy czasem postrzegają jako nieprzyjemną woń osób, które:

  • za mało piją,
  • jedzą sporo żywności wysokoprzetworzonej, zwłaszcza posiłków typu fast food,
  • nadużywają soli,
  • przesadzają z przyprawami (te nadają potowi bardziej ostry zapach),
  • w ich diecie jest dużo cebuli, czosnku, szparagów, warzyw kapustnych, a także czerwonego mięsa.

Przeanalizuj swoją dietę i może dość szybko znajdziesz powód, dla którego twoje ciało nie pachnie zachęcająco.

Nieprzyjemny zapach ciała a leki

Wszystko powyższe odpada, regularnie się myjesz, dobierasz starannie kosmetyki i ciągle źle? To wciąż nie musi być choroba. Zdarza się, że niektóre leki, choćby przeciwtrądzikowe, a nawet suplementy, mogą sprawić, że twoje ciało gorzej pachnie.

Zacząłeś niedawno stosować coś nowego i pojawił się problem? Warto o tym porozmawiać z lekarzem, nawet wtedy, gdy to nie on środek przepisał, tylko stosujesz go na własną rękę.

Uwaga na niedobory

Dla naszego zapachu znaczenie mają także niedobory konkretnych składników odżywczych, choćby cynku czy witaminy B12. Nie muszą być skutkiem nieprawidłowego odżywiania, ale także zaburzeń wchłaniania.

Przykładowo, jeśli spożywasz sporo cynku, który znajdziesz choćby w orzechach, jajach, kaszach, mięsie drobiowym i wołowym, nie powinno być problemów. Tymczasem nie można wykluczyć, że masz zaburzenia wchłaniania i organizm nie wykorzystuje w pełni tego, co mu dostarczasz.

Zaburzenia wchłaniania objawiają się głównie luźnymi stolcami, zawierającymi nieprzetrawione resztki jedzenia i innymi zaburzeniami podczas wypróżnień. Jeśli je obserwujesz, warto skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie będzie wskazana konsultacja u endokrynologa.

Za dużo witaminy D?

Rzadko się zdarza, by w naszym klimacie ktoś miał za dużo witaminy D, a jednak to się zdarza, szczególnie latem, gdy organizm są ją produkuje i suplementacja często jest zbędna. To groźne dla zdrowia. Objawem problemu może być nadpotliwość i właśnie nieładny zapach skóry, a także osłabienie i wzmożone oddawanie moczu.

Brzydki zapach potu - uwaga na te choroby

Choroby nerek i wątroby, cukrzyca, grzybica, a nawet gruźlica – za nietypowym, nieprzyjemnym, ostrym zapachem potu może kryć się wiele konkretnych chorób, w tym poważnych. Oczywiście, rzadko zdarza się, że tylko zapach ciała ostrzega, że dzieje się z tobą coś złego.

Nie ma sensu wyrokować, że sprawa jest poważna, dopóki nie porozmawiasz z lekarzem. Nie zwlekaj jednak z wizytą, jeśli generalnie gorzej się czujesz, nie jesteś w formie. Po wywiadzie lekarskim i komplecie podstawowych badań (choćby moczu, krwi) będzie możliwa przynajmniej wstępna ocena, co się dzieje i co trzeba zrobić. Niejednokrotnie sprawa jest łatwa do opanowania, a ty odzyskasz nie tylko komfort związany z zapachem.

Nadpotliwość – może o to chodzi?

Warto pamiętać, że intensywność pocenia, chociaż nie jest główną przyczyną nieładnej woni ciała, na pewno może mieć na nią wpływ. Jeśli w krótkim czasie bardzo się spocisz, zagwarantujesz solidną pożywkę bakteriom, a to one zazwyczaj odpowiadają za brzydki zapach. W końcu zostawiają na twojej skórze swoje produkty przemiany materii.

Nadmierne pocenie bywa źródłem niskiej samooceny, kompleksów, stresu. Tymczasem stres nasila samo pocenie, a co gorsza: może wpływać na to, że pot fatalnie pachnie. Jeśli podejrzewasz, że problem z poceniem ma podłoże emocjonalne, domowe sposoby zawiodą, a środki bez recepty nie pomogą opanować sytuacji i nie przywrócą ci pewności siebie, także nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Z nadmiernym stresem trzeba walczyć, a radykalne metody leczenia w końcu pomogą zwyciężyć. Zresztą nadpotliwość również może być sygnałem konkretnych chorób ogólnych.

Sonda
Masz problem z nadmiernym poceniem się?