PIERSI - rozpieszczaj je i pielęgnuj, a pozostaną piękne na długo

2007-05-11 5:23

Kobiece piersi to jedna z najdelikatniejszych części ciała. Wymagają więc wyjątkowego traktowania. Jeśli chcesz, żeby były piękne i zdrowe, musisz wiedzieć, co lubią, a za czym raczej nie przepadają.

PIERSI - rozpieszczaj je i pielęgnuj, a pozostaną piękne na długo
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Codzienna pielęgnacja piersi
 2. Gimnastyka mięśni klatki piersiowej uniesie piersi
 3. Tkliwość piersi - z czego wynika? [WIDEO]
 4. Papierosy, alkohol i słońce szkodzą piersiom
 5. Kontrola wagi ciała

Najwięcej dla swoich piersi możesz zrobić sama. Jeśli będziesz je regularnie pielęgnować, odwdzięczą się atrakcyjnym wyglądem. Skóra piersi, szczególnie w okolicy brodawki i otoczki, zawiera mniej kolagenu niż w innych częściach ciała. Dlatego jest cieńsza i wymaga szczególnej troski.

Codzienna pielęgnacja piersi

Dwa razy dziennie stosuj na piersi chłodną wodę (natrysk, okład z ręcznika lub myjki). Wieczorem nacieraj biust letnią wodą z octem lub solą kuchenną (pół łyżeczki octu lub soli na szklankę wody), po czym spłucz chłodną wodą. Po kąpieli zacznij delikatny masaż (głaskanie) piersi dłonią zwilżoną oliwką lub sokiem z cytryny. Masuj ruchem okrężnym od dołu do góry. Stosuj balsamy przeznaczone do pielęgnacji biustu lub intensywnie nawilżające i odżywiające, omijając brodawkę i jej otoczkę. Jeśli masz duży biust, dbaj, by skóra pod nim była zawsze sucha, bo wilgoć sprzyja podrażnieniom i grzybicy.

Gimnastyka mięśni klatki piersiowej uniesie piersi

Ćwiczenia poprawiają napięcie skóry (naturalny biustonosz), zapobiegają degeneracji tkanki łącznej (a to przecież rusztowanie gruczołu piersiowego) i wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, z którymi są połączone podtrzymujące piersi więzadła wieszadłowe. Tak więc regularne ćwiczenia ujędrniają piersi i powodują ich uniesienie.

Czytaj też:

Ćwiczenia na powiększenie biustu

5 prostych ćwiczeń na jędrny biust

Tkliwość piersi - z czego wynika? [WIDEO]

Z czego wynika tkliwość piersi?

Papierosy, alkohol i słońce szkodzą piersiom

Bez papierosów piersi czują się o wiele lepiej. Gdy nie palisz, nie rozszerzają się w nich przewody mleczne, rzadziej tworzą się ropnie, przetoki, nie rozwija się też zapalenie. Alkohol w nadmiarze również szkodzi piersiom. Dzienna dawka, która nie wpływa negatywnie na ich wewnętrzną strukturę i wygląd, to jeden wysokoprocentowy drink, kieliszek wina (najlepiej czerwonego) lub szklanka piwa. Poza tym skóra piersi łatwo ulega poparzeniom, bo zawiera bardzo mało melanocytów. Są to komórki, które wytwarzają melaninę - brązowy barwnik chroniący ciało przez promieniami słonecznymi. Gdy więc chcesz się opalać bez stanika, natrzyj piersi kremem z wysokim filtrem. To samo zrób w solarium.

Zrób to koniecznie

 • Idź do lekarza zawsze, gdy zauważysz nawet małą zmianę w wyglądzie skóry lub kształtu piersi - uchronisz się przed poważniejszymi kłopotami.
 • Domagaj się badania piersi podczas każdej wizyty u ginekologa - niestety, wielu lekarzy wciąż nie uważa tego badania za swój obowiązek.
 • Im dłuższe karmienie, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi - to już nie tylko przypuszczenia, ale naukowo dowiedzione fakty.
 • Kontrola wagi ciała

  Piersi to część ciała, która tyje najszybciej, bo jest zbudowana w znacznym stopniu z tkanki tłuszczowej. Najszybciej też traci tłuszcz. Jeżeli więc decydujesz się na kurację odchudzającą, wybierz taką, która pozwoli ci zrzucić zbędne kilogramy powoli. Zbyt szybki spadek wagi spowoduje, że piersi opadną, będą wiotkie i po prostu brzydkie. Najlepszy dla wyglądu biustu sposób odchudzania to niezbyt drastyczna dieta i gimnastyka.

  miesięcznik "Zdrowie"