Opalanie natryskowe - czy jest zdrowe? Wszystko co musisz wiedzieć o sztucznej opaleniźnie

2022-06-23 22:46

Opalanie natryskowe czyli Airbrush Tanning jest jedną z bezpiecznych metod opalania. Zaletą zabiegu jest natychmiastowy efekt, a cena (od kilkudziesięciu złotych za jedna partię ciała do 120 zł za całe ciało) warta jest rezultatów. Po opalaniu natryskowym skóra jest nawilżona, dobrze odżywiona i w przeciwieństwie do samoopalaczy - nie tworzy ciemniejszych plam na ciele.

Opalanie natryskowe - czy jest zdrowe? Wszystko co musisz wiedzieć o sztucznej opaleniźnie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Na czym polega opalanie natryskowe?
  2. Opalanie metodą Air Brush Tanning
  3. Jak przygotować się do zabiegu opalania natryskowego?
  4. Opalanie natryskowe nago, czy w ubraniu?
  5. Jak dbać o skórę po zabiegu opalania natryskowego?
  6. Kto nie może korzystać z opalania natryskowego?
  7. Kto może korzystać z opalania natryskowego?
  8. Czy po opalaniu natryskowym skóra ma pomarańczowy odcień?
  9. Jak długo utrzymuje się opalenizna po opalaniu natryskowym?
  10. Jak schodzi opalenizna natryskowa?
  11. Czy po opalaniu natryskowym można opalać się na słońcu i w solarium?
  12. Jakie partie ciała można opalać natryskowo?
  13. Ile kosztuje opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe (Airbrush Tanning) z roku na rok zyskuje na popularności. Dlaczego? Bo częste wystawianie skóry na promieniowanie UV i opalanie na solarium powodują choroby skóry i przedwczesne starzenie.

Pomimo tego moda na opaleniznę nie zmienia się od lat – a zainteresowanie delikatnie przyciemnioną skórą wzrasta zwłaszcza wiosną. Powód jest prosty: opalenizna paradoksalnie kojarzy się z atrakcyjnością i młodym wyglądem.

Osoby, które na co dzień narzekają na zbyt jasny kolor skóry, mogą bez obaw korzystać regularnie z tej formy opalania. Opalanie natryskowe jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a efekty po zabiegu utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

Opalanie natryskowe

Na czym polega opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe polega na nałożeniu na skórę delikatnej mgiełki opalającej. Preparat brązujący ma właściwości nawilżające, nie powoduje przebarwień ani reakcji alergicznych, a kolor skóry po opalaniu natryskowym jest ciemniejszym odcieniem naturalnego fototypu skory. Opalenizna jest skutkiem bezpiecznej reakcji chemicznej z aminokwasami znajdującymi się na naskórku.

Opalanie metodą Air Brush Tanning

Zabieg wykonuje się w gabinecie kosmetycznym w specjalnie przygotowanej do tego kabinie. Kosmetyczka spryskuje ciało używając do tego urządzenia przypominającego nawilżacz do kwiatów. Zabieg trwa ok. pół godziny. Sama aplikacja preparatu brązującego trwa z reguły 15 minut, ale należy również wziąć pod uwagę czas potrzebny na przygotowanie do zabiegu (ok. 5 minut) oraz kilka minut przeznaczonych na suszenie ciała.

Jak przygotować się do zabiegu opalania natryskowego?

Nie później niż dzień przed zabiegiem wydepiluj ciało, zrób peeling i przyjdź do salonu dopiero, kiedy opuchlizna i czerwone plamki znikną. Nie nakładaj żadnych preparatów na ciało, nie nawilżaj skóry - ma być całkowicie sucha i czysta. Tego dnia nie maluj twarzy, dokładnie ją oczyść i osusz.

Nie stosuj również dezodorantów, antyperspirantów i perfum. Załóż ciemną bieliznę i luźne ubrania, które nie uszkodzą opalenizny w czasie powrotu do domu. Jeśli wybierzesz bardzo profesjonalny i dobrze wyposażony salon, to dostaniesz jednorazową bieliznę i opaskę chroniącą włosy. Zabieg powinien być wykonany przez przeszkoloną osobę, która wykona go umiejętnie. Wtedy powstawanie plam na ciele jest praktycznie niemożliwe.

Opalanie natryskowe nago, czy w ubraniu?

Ze względów higienicznych zaleca się opalanie w stroju. Możesz mieć na sobie zestaw własnej bielizny (majtki i biustonosz), strój kąpielowy lub zestaw bielizny jednorazowej (biustonosz +stringi). Należy pamiętać o założeniu czepka ochronnego na włosy i klapek lub specjalnych podkładek pod stopy, dzięki temu unikniesz zabrudzenia w trudnych do umycia miejscach.

Jeśli bardzo chcesz, możesz opalać się nago. W wielu salonach istnieje taka możliwość. Należy zapytać o to wcześniej, najlepiej już podczas umawiania się na zabieg.

Jak dbać o skórę po zabiegu opalania natryskowego?

Nie spiesz się z pierwszą kąpielą po zabiegu, najlepiej odczekaj kilka godzin. Często nawilżaj skórę balsamem - minimum dwa razy dziennie. Unikaj peelingu przez najbliższe dwa tygodnie, jeśli zależy ci na długiej i intensywnej opaleniźnie. Kąpiele w chlorowanej wodzie, wizyty w saunie, jacuzzi i zbyt mocne pocieranie skóry (np. ręcznikiem) doprowadzą do szybkiego usunięcia opalenizny.

Kto nie może korzystać z opalania natryskowego?

Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegu kosmetycznego są wszelkie choroby skóry i świeże ranki. O to, czy możesz skorzystać z tego zabiegu najlepiej zapytać kosmetyczkę specjalizującą się w opalaniu natryskowym lub pracownika salonu kosmetycznego. Główne przeciwwskazania do opalania natryskowego to:

  • łuszczyca,
  • alergie skórne,
  • wypryski,
  • skaleczenia i trudno gojące się rany,
  • nadmierna potliwość,
  • astma.

Kto może korzystać z opalania natryskowego?

Opalanie natryskowe jest całkowicie bezpieczne. Mogą z niego korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Taka forma opalania idealnie nadaje się dla osób o bardzo jasnej karnacji skóry, które nie mogą pozwolić sobie na dużą ekspozycję ciała na słońce lub regularne wizyty w solarium.

Jest to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie atrakcyjny wygląd, ale nie chcą narażać zdrowia i kondycji skóry korzystając z łóżek opalających. Opalania natryskowe jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży, nie wywołuje chorób skóry.

Opalanie natryskowe podkreśla kolor i nawilża skórę [wideo]:

Czy po opalaniu natryskowym skóra ma pomarańczowy odcień?

Nie. Odcień płynu brązującego wybierany jest specjalnie pod kolor skóry klienta. Najczęściej kosmetyczka wybiera kolor preparatu o ton lub dwa ciemniejszy niż tonacja skóry - ten wybór z reguły należy do ciebie. Wybieraj dobre salony kosmetyczne, które otrzymują pozytywne rekomendacje. Wprawiona i doświadczona kosmetyczka powinna doskonale dopasować naturalny kolor opalenizny.

Jak długo utrzymuje się opalenizna po opalaniu natryskowym?

Najczęściej opalenizna utrzymuje się 7-10 dni, po tym czasie blednie i wymywa się. Trwałość opalenizny zależy z reguły od dbałości o skórę. Częste nawilżanie skóry i stosowanie dodatkowych balsamów brązujących pozwala zatrzymać opaleniznę na dłuższy czas.

Jak schodzi opalenizna natryskowa?

Wszystko zależy od pielęgnacji skóry. Regularne nawilżanie skóry spowoduje, że barwnik będzie schodził regularnie, a skóra z dnia na dzień będzie jaśniejsza. Jeśli pojawią się zacieki lub nieestetyczne plamy, wtedy wykonaj w tym miejscu peeling, który dodatkowo przyspieszy usuwanie zabarwienia na skórze.

Czy po opalaniu natryskowym można opalać się na słońcu i w solarium?

Tak. Opalanie natryskowe nie wyklucza opalania w solarium i na słońcu. Warto jednak w tym przypadku zachować dodatkowe środki ostrożności. Na skórze, na której został zaaplikowany barwnik, nie widać pojawiającej się szybko opalenizny. Niech nie zmyli cię brązowa skórka, słońce świeci równie mocno i pali twoją skórę. Regularnie smaruj ciało kremem z wysokim filtrem i powtarzaj ten zabieg co 30-60 minut. Wtedy uchronisz skórę przed niebezpiecznym oparzeniem.

Jakie partie ciała można opalać natryskowo?

Najczęściej proponuje się opalanie:

  • całego ciała,
  • twarzy, szyi i dekoltu,
  • od pasa w górę,
  • od pasa w dół.

Ile kosztuje opalanie natryskowe?

Cena zależy od opalanych części ciała - im więcej, tym cena jest wyższa. Opalanie całego ciała kosztuje ok. 80-100 złotych. Opalenizna od pasa w górę lub od pasa w dół, to koszt średnio 50-70 zł. Natomiast opalanie twarzy, szyi i dekoltu kosztuje ok. 30-50 złotych. Cena zależy również od renomy salonu kosmetycznego, wykorzystywanych produktów, miasta, w którym znajduje się salon.