O tej witaminie na co dzień zapominamy. To klucz do jędrnej, zdrowej skóry

2024-04-21 9:22

Martwią cię zmarszczki? Nakarm skórę od środka. Zadbaj o składniki, które zapewnią twojej cerze odpowiednie nawilżenie, jędrność i elastyczność. Wśród nich ważną rolę odgrywa witamina F.

Pamiętasz o witaminie F? To twój klucz do jędrnej, zdrowej skóry
Autor: GettyImages

Jak tłumaczy magister farmacji, Marta Koziarska, "witamina F" nie jest określeniem uznawanym przez specjalistów. To potoczna nazwa odnosząca się do grupy tłuszczów z rodziny nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Specjalistka wyjaśnia, dlaczego są tak ważne dla cery dojrzałej. Podpowiada, gdzie ich szukać, a także jak właściwie pielęgnować wymagającą skórę. Zasady są dość proste.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Witamina F, czyli dobry tłuszcz

Zwykle nazwy "witamina F" używa się w odniesieniu do mieszanki kwasów tłuszczowych omega-3 (np. kwas alfa-linolenowy, eikozapentaenowy, dokozaheksaenowy) i omega-6 (np. kwas linolowy, gamma-linolenowy), które są niezbędne dla zdrowia organizmu.

Bardziej precyzyjnym terminem na określenie tych substancji jest: "niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe" lub skrótowo NNKT.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 pełnią wiele kluczowych funkcji w organizmie. Umożliwiają powstawanie hormonów, regulują procesy zapalne, zapewniają zdrowie skórze i włosom, a także wspierają nasze serca i mózgi.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – źródła w diecie

Witaminę F, czyli NNKT znajdziemy przede wszystkim w olejach roślinnych, orzechach, nasionach (chia, nasiona konopi, słonecznik), w awokado i tłustych rybach.

Regularne spożywanie tych produktów może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ poza NNKT zawierają także inne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białko i błonnik.

Jak zmienia się skóra z wiekiem

Proces starzenia się skóry staje się wyraźnie widoczny już po 40. roku życia. Skóra staje się bardziej wiotka, szczególnie w delikatniejszych okolicach, takich jak oczy i usta. Z natury jest tam cieńsza, a dodatkowo bardziej narażona na konsekwencje naturalnych odruchów mimicznych.

Spadek produkcji estrogenów u kobiet dojrzałych przekłada się na produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. To ostatni moment, by zareagować skutecznie na zmniejszanie się gęstości skóry i zwiększoną utratę wody przez naskórek. Fizjologicznych procesów nie da się w pełni powstrzymać, ale można je wyraźnie spowolnić.

- Do obowiązkowego zastanowienia się nad zdrowszym stylem życia, prawidłową dietą i dostatecznym nawodnieniem możemy dołączyć pielęgnację zewnętrzną wzmacniającą barierę hydrolipidową, a co za tym idzie opóźniającą efekty starzenia -tłumaczy Marta Koziarska.

Zmiany hormonalne związane z menopauzą pojawiają się w okolicach 50. urodzin. Do obniżonego nawilżenia w naskórku i zmniejszoną grubością skóry dołącza się także osłabienie podskórnej tkanki tłuszczowej. W efekcie zmieniają się kontury twarzy, spada jędrność i elastyczność skóry.

Mogą również pojawić się zmiany pigmentacyjne.

NNKT w kosmetykach

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe często stanowią bazę kosmetyków wspierających odbudowę i odżywienie skóry. Można je łączyć z innymi substancjami regenerującymi i nawilżającymi skórę, takimi jak d-pantenol czy alantoina.

Witamina F stosowana zewnętrznie przede wszystkim zapobiega wysuszeniu skóry, dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu, a elastyczność skóry wyraźnie się poprawia. Maść z witaminą F jest dostępna niemal w każdej aptece.

Jak  prawidłowo pielęgnować skórę dojrzałą

Prawidłowa pielęgnacja dojrzałej skóry powinna być ukierunkowana na zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia, odżywienia, ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz wspieranie regeneracji komórkowej.

A tak konkretnie - co ma znaczenie?

  1. Oczyszczanie – jest kluczowym krokiem w pielęgnacji. Zalecane jest systematyczne stosowanie delikatnych produktów do mycia, które nie wysuszają skóry i nie naruszają jej naturalnej bariery ochronnej. Warto unikać produktów zawierających drażniące substancje, takie jak alkohol.
  2. Systematyczne nawilżanie – skóra dojrzała potrzebuje intensywnego nawilżenia,dlatego zaleca się stosowanie bogatych kremów lub balsamów nawilżających, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze. Produkty zawierające kwas hialuronowy, ceramidy, glicerynę, witaminę A i E, a także witaminę F, są szczególnie korzystne dla skóry dojrzałej.
  3. Stosowanie produktów przeciwstarzeniowych – mogą pomóc w redukcji zmarszczek, poprawie elastyczności skóry oraz spowolnieniu procesu starzenia.
  4. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna – regularne stosowanie kremów z filtrem SPF jest kluczowe dla ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, które jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem o szerokim spektrum SPF 30 lub wyższym, nawet w dni pochmurne czy zimowe.
  5. Regularne złuszczanie i odżywienie – stosowanie delikatnych peelingów lub kwasów owocowych może pomóc w usuwaniu martwego naskórka, poprawie tekstury skóry oraz stymulacji procesów regeneracyjnych.