NAWILŻANIE: podstawa pielęgnacji każdej skóry

2019-03-10 11:47

O odpowiednim nawilżeniu skóry twarzy i ciała w istotny sposób decyduje... tłuszcz, który jako ochronny płaszcz lipidowy uniemożliwia nadmierne parowanie wody z głębi ciała. Jeśli skóra wydziela za mało tłuszczu, trzeba ją wspomóc i nawilżyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji.

NAWILŻANIE: podstawa pielęgnacji każdej skóry
Autor: thinkstockphotos.com O odpowiednim nawilżeniu skóry twarzy i ciała w istotny sposób decyduje... tłuszcz, który jako ochronny płaszcz lipidowy uniemożliwia nadmierne parowanie wody z głębi ciała. Jeśli skóra wydziela za mało tłuszczu, trzeba ją wspomóc i nawilżyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji.

Na wygląd i nawilżenie skóry ma wpływ bardzo wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest temperatura - zarówno niska, jak i wysoka zmniejsza na wilgotność powietrza, co z kolei bezpośrednio wpływa na nawodnienie skóry.

Nawilżanie skóry - płaszcz lipidowy blokuje parowanie wody

O odpowiednim nawilżeniu ciała w istotny sposób decyduje ... tłuszcz. Powierzchnię naskórka pokrywa tzw. ochronny płaszcz lipidowy, składający się z mieszaniny różnych tłuszczów (łoju z gruczołów łojowych) i lipidów (ciała tłuszczowe, składowe błon komórkowych, komórek naskórka i przestrzeni międzykomórkowych). I ta warstwa ochronna jest na tyle szczelna, że uniemożliwia parowanie wody z głębi ciała. Druga sprawa to picie codziennie minimum 1,5 litra wody. Jeżeli dostarczymy organizmowi wodę z zewnątrz i utworzymy lipidowy płaszcz ochronny, chroniący przed jej wyparowaniem - nasza skóra będzie elastyczna i gładka. Dbając o nawilżanie skóry, starannie dobieraj także środki do pielęgnacji ciała. To ważne ze względu na to, że agresywne detergenty mają na jej warstwę ochronną bardzo niekorzystny wpływ.

Nawilżanie skóry ciała balsamami i kremami

Nie tylko płaszcz lipidowy stanowi barierę przed parowaniem wody. Tak działają też emolienty. Są to środki natłuszczające na bazie parafiny, lanoliny lub wazeliny, których używa się pod postacią kremów, maści, mydeł, olejków do kąpieli. Nałożone na powierzchnię skóry tworzą filtr, który zmniejsza parowanie. W efekcie woda zatrzymywana jest w warstwie rogowej naskórka - co widać gołym okiem. Gdy zauważysz, że twoje ciało w miejscach strategicznych, na rękach i nogach, jest białe i łuszczy się, po kąpieli, ale jeszcze przed wytarciem się, posmaruj się oliwka kosmetyczną (może być taka dla dzieci). Dopiero później użyj ręcznika, delikatnie osuszając nim skórę. Szybko przekonasz się, że to dobry ratunek.

Ważne

Ratunek w pocałunku

„Pocałunek anioła” jest sekretnym sposobem hollywoodzkich gwiazd na gładką buzię. Twarz, szyję i dekolt pokryj grubą warstwą kremu nawilżającego i przykryj gazą, zmoczoną w lekko ciepłej niegazowanej wodzie mineralnej. Po 30 minutach gazę usuń. Efekt murowany.

Skuteczne nawilżanie zmniejszy widoczność zmarszczek

Kłopoty z suchą skórą pogłębiają się z wiekiem. Wraz ze zmianami hormonalnymi zmniejsza się wyraźnie ilość wydzielanego przez skórę łoju. Po czterdziestce zaczynają pojawiać się zmarszczki, związane z niedoborem kwasu hialuronowego, który, mając włściwości higroskopijne, odpowiedzialny jest między innymi za systematyczną regenerację naskórka. W dodatku skóra sama przestała już produkować ceramidy, czyli tzw. cement międzykomórkowy, tworzący zwartą tkankę, zapobiegającą utracie wilgoci. Jakby tego było mało - mniej jest w niej także wiążącego wodę kolagenu. A gdy wymienionych substancji brakuje - starzejemy się w tempie przyspieszonym. O taką cerę należy dbać szczególnie starannie. Najlepiej jest używać kosmetyków nawilżających określanych jako hypoalergiczne (nie zawierają substancji zapachowych, barwiących), bowiem wysuszona skóra jest szczególnie podatna na wszelkie podrażnienia. Warto sięgnąć zwłaszcza po kremy, które w swoim składzie zawierają np. witaminę PP, która wspomaga zatrzymywanie wody w skórze oraz po produkty, które stymulują skórę do odzyskania swoich naturalnych nawilżających właściwości. Niemałe zasługi w nawilżaniu ma także witamina E. To właśnie ona chroni skórę przed tzw. stresem oksydacyjnym i zwalcza przedwczesne starzenie się skóry. W domu warto systematycznie stosować na twarz i szyję gotowe maski aktywnie nawilżające lub starym, domowym sposobem, raz w tygodniu ratować się maseczką z rozgotowanego siemienia lnianego. Taki ciepły, gęsty jeszcze żel nakładamy na płaty gazy i na buzię! Jeżeli do mycia twarzy nie chcemy używać mleczek i toników (koniecznie bezalkoholowych) używajmy wody, którą zalewamy płatki owsiane (łyżka na szklankę).

Zrób to koniecznie
  • Staraj się przebywać w pomieszczeniach dobrze nawilżanych. Najskuteczniej działa nawilżacz elektryczny, który w ciągu 20 minut podniesie wilgotność powietrza w pokoju o powierzchni 20 m kwadratowych nawet o 60 proc.
  • W ciągu dnia, ale nie bezpośrednio przed wyjściem na dwór, możesz spryskiwać twarz i szyję specjalną wodą w aerozolu. Pod działaniem takiej mgiełki nie rozmazuje się makijaż.
  • W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry istotne jest także żywienie - jeżeli w codziennym menu nie będzie odpowiedniej dawki witaminy A i cynku - wysuszona skóra będzie się brzydko łuszczyć.