Kubeczek menstruacyjny - gdzie kupić, jak dobrać rozmiar, jak używać?

2023-06-27 23:45

Kubeczek menstruacyjny to doskonała alternatywa dla tradycyjnych podpasek i tamponów. Kobiety, które wcześniej nie słyszały o nim, uważają go za wynalazek niezwykle kontrowersyjny. Warto jednak pamiętać, że ma on wiele zwolenniczek na całym świecie. Dlatego, że używanie kubeczka ma sporo zalet - jest hipoalergiczny, przyjazny dla środowiska i bardziej ekonomiczny. Jak dopasować rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek menstruacyjny
Autor: Getty Images Kubeczek menstruacyjny - gdzie kupić, jak dobrać rozmiar, jak używać?

Spis treści

  1. Kubeczek menstruacyjny - czym jest?
  2. Kubeczek menstruacyjny - jaki dopasować rozmiar?
  3. Kubeczek menstruacyjny - jak założyć?
  4. Kubeczek menstruacyjny - gdzie kupić?
  5. Kubeczek menstruacyjny - jaki wybrać?
  6. Kubeczek menstruacyjny - jak dezynfekować? 

Kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla podpasek i tamponów. Z jednego kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet kilka lat, dlatego dla wielu pań jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i przede wszystkim, przyjazne środowisku.

Kubeczek menstruacyjny - czym jest?

Kubeczek menstruacyjny wymyśliła w latach 30. XX w. anonimowa kobieta. Od 2001 roku popularyzuje go Brytyjka Su Hardy. Ma on postać niewielkiego pojemniczka, który wkłada się do wnętrza pochwy. 

Kubeczek menstruacyjny produkowany jest z silikonu medycznego, który ogranicza ewentualne reakcje alergiczne i podrażnienia okolic intymnych do minimum. To w nim, po udanej aplikacji, zbiera się krew menstruacyjna. Jego opróżnianie może odbywać się nawet raz na 12 godzin, co jest ogromną zaletą dla kobiet, które mają dość krępujących wyjść do toalety, np. w czasie pracy.

Kubeczek menstruacyjny - jaki dopasować rozmiar?

Producenci kubeczków menstruacyjnych są świadomi, że każda kobieta jest inna i właśnie z myślą o nich wprowadzili podział swoich produktów na rozmiary od S do XL. Rozmiary kubeczków menstruacyjnych różnią się od siebie wymiarami średnicy, długości i pojemności pojemniczka. Decyzję, który kubeczek menstruacyjny wybrać, trzeba uzależnić od dwóch czynników:

      Dla kobiet, których szyjka macicy jest nisko położona, stworzono kubeczek menstruacyjny w wersji mini. Jest równie wygodny i skuteczny, co kubeczki w standardowych rozmiarach.

      Poradnik zdrowie - choroby intymne

      Kubeczek menstruacyjny - jak założyć?

      Istnieje kilka metod, które mogą ułatwić pierwszą aplikację kubeczka menstruacyjnego. Zawsze musi trafić do pochwy grubszą, owalną krawędzią (pierścieniem) do góry. Ułatwisz sobie to zadanie, stosując sprawdzone techniki aplikacji:

      • technika na literę C: przed samym włożeniem kubeczka należy zagiąć jego pierścień, tworząc z niego kształt litery C, aby finalnie otworzył się dopiero wewnątrz pochwy;
      • technika na literę S: przed samym włożeniem kubeczka menstruacyjnego należy zagiąć jego pierścień tworząc z niego kształt litery S, aby finalnie otworzył się dopiero wewnątrz pochwy;
      • technika na rozwinięcie: należy zagiąć krawędzie pierścienia kubeczka możliwie jak najbardziej do środka i tak przygnieciony wsunąć, aby otworzył się dopiero wewnątrz pochwy.

      Nie poddawaj się, jeśli pierwsza aplikacja się nie powiedzie. Kubeczek menstruacyjny zawsze możesz wyciągnąć i spróbować jeszcze raz. Możesz także spróbować nawilżyć kubeczek menstruacyjny wodą, wtedy łatwiej będzie ci umiejscowić go odpowiednio głęboko w pochwie. Daj sobie więcej czasu, by przyzwyczaić się do kubeczka wewnątrz pochwy. Wkładanie kubeczka menstruacyjnego pierwszy raz przypomina pierwszą aplikację tamponu.

      Kubeczek polecany jest kobietom, które cierpią z powodu uczuleń na podpaski i tampony.

      Zobacz na filmie, jak założyć kubeczek menstruacyjny!

      Kubeczek menstruacyjny - gdzie kupić?

      Kubeczek menstruacyjny kupisz w sklepach internetowych producentów, drogeriach ekologicznych i w niektórych aptekach.

      Kubeczek menstruacyjny - jaki wybrać?

      Kubeczki menstruacyjne można wybierać, biorąc pod uwagę ich twardość:

      1. Kubeczek menstruacyjny Soft - jest bardzo miękki i sprężysty, przez co wymaga wprawy podczas wkładania go do pochwy. Przeznaczony jest dla kobiet mało aktywnych, u których dominuje siedzący tryb życia. Dzięki temu, że kubeczek soft nie jest twardy poleca się go przede wszystkim paniom wrażliwym podczas stosunków seksualnych.
      2. Kubeczek menstruacyjny Classic - przeznaczony jest dla kobiet, które spędzają dużo czasu w ciągu dnia w pozycji siedzącej. Ten rodzaj kubeczka łatwo układa się w pochwie podczas zmian pozycji kobiety. Pod względem sprężystości można go umiejscowić pomiędzy kubeczkiem menstruacyjnym Soft i Sport.
      3. Kubeczek menstruacyjny Sport - powstał z myślą o kobietach prowadzących aktywny tryb życia, znajdujących się w ciągłym ruchu. Polecany dla tych aktywnych fizycznie, regularnie uprawiających sport. To najtwardszy rodzaj kubeczka menstruacyjnego. Jego aplikacja nie powinna stanowić problemu u kobiet, które mają rozwinięte mięśnie dna miednicy.
        Ważne

        Kubeczek menstruacyjny - jak dezynfekować? 

        Dezynfekcja kubeczka menstruacyjnego ma na celu pozbycie się bakterii. Należy dokładnie umyć kubeczek, najlepiej wrzątkiem i następnie wytrzeć, np. jednorazowym ręcznikiem papierowym.

        Po wykonaniu tych czynności i dokładnym umyciu rąk kubeczek gotowy jest do następnej aplikacji.

        Jeśli dezynfekcja ma miejsce po zakończeniu okresu, kubeczek należy schować w sterylnym miejscu, np. w specjalnym etui. Kubeczek należy umyć lub porządnie wypłukać wodą przed każdą kolejną aplikacją.

        Kubeczek menstruacyjny należy myć i dezynfekować: 

        • przed pierwszą aplikacją,
        • na początku okresu,
        • po zakończeniu miesiączki.