Już starożytni Grecy znali jego dobroczynne właściwości. Spłyci zmarszczki i zwalczy trądzik

2024-05-23 11:56

Rumianek od wieków znany je ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę. Doceniali go już starożytni Grecy, którzy używali go do zwalczania zaczerwienień i suchej skóry. Do dziś jest to jedno z najpowszechniej stosowanych ziół leczniczych na świecie.

Już starożytni Grecy znali jego dobroczynne właściwości. Spłyci zmarszczki i zwalczy trądzik
Autor: fot. Getty Images Już starożytni Grecy znali jego dobroczynne właściwości. Spłyci zmarszczki i zwalczy trądzik

Rumianek w pielęgnacji skóry. Szczególnie dla osób z cerą wrażliwą

Według badań związki zawarte w rumianku sprawiają, że jest on świetny dla naszej skóry. Według dermatologów istnieją powody, by twierdzić, że rumianek korzystnie wpływa na naszą skórę - od gojenia się ran po działanie przeciwstarzeniowe. Certyfikowany dermatolog, Dandy Engelman twierdzi, że rumianek ma działanie łagodzące, lecznicze, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ta roślina świetnie wpływa na:

  • gojenie się ran
  • zapalenia
  • zaczerwienienia
  • wypryski
  • przebarwienia
  • trądzik
  • uszkodzenia spowodowane wolnymi rodnikami

Właściwości przeciwzapalne i lecznicze rumianku wydają się najlepiej wpływać na wrażliwy typ skóry. Ciekawostką jest, że według badania z 2010 roku, naukowcy odkryli, że olej z rumianku niemieckiego skutecznie obniżył markery alergii na skórze myszy.

Co więcej, rumianek ma właściwości ściągające i rozjaśniające, które oprócz zwężania porów i zmiękczania skóry, mogą - przy regularnym stosowaniu - pomgać na blizny potrądzikowe i przebarwienia.

Rumianek pomoże również w walce z trądzikiem dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwutleniającym. Te ostatnie wpływają również na zwalczanie stresu oksydacyjnego wywołanego przez wolne rodniki. Przyspiesza on odnowę komórek i tkanek zmniejszając tym samym widoczność drobnych linii i przywracają skórze blask.

Zioła w domu i na balkonie

Jak stosować rumianek i kiedy go unikać? Wyjaśniamy

Rumianek dzieli się zazwyczaj na dwa rodzaje: niemiecki i rzymski. Zawierają one trzy związki chemiczne, które nadają mu właściwości korzystne dla skóry i zdrowia. Rumianek można włączyć do swojej pielęgnacji na trzy różne sposoby. Wymienia się olejek, herbatę i ekstrakt z rumianku. Najlepszy dla skóry będzie ekstrakt i olejek, ponieważ zawierają największe stężenie antyoksydantów. Jednak również picie herbaty rumiankowej ma swoje korzyści. Może bowiem pomóc naszej skórze od środka dzięki swoim łagodzącym właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Zredukuje wypryski, rozjaśni cerę i zredukuje ciemne plamy. Jednak warto zaznaczyć, że wciąż konieczne może być leczenie miejscowe.

Warto wiedzieć, że choć rumianek uważany jest zazwyczaj za bezpieczny i korzystny dla zdrowia, są przypadki, w których może prowadzić do negatywnych skutków. Pierwszym z nich jest oczywiście alergia na astrowate. 

Kolejną rzeczą jest fakt, że rumianek może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami. Na przykład może zakłócać działanie leków przeciwzakrzepowych. Co więcej, może również wzmagać działanie leków: przeciwlękowych, przeciwdrgawkowych, nasennych, uspakajających i przeciwdepresyjnych. Może to powodować zwiększenie działań niepożądanych. Z reguły nie poleca się go kobietą w ciąży i podczas karmienia piersią.

Zaznaczamy, że przed wykorzystaniem rumianku w pielęgnacji, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, by upewnić się, że możemy go bezpiecznie stosować.

Sonda
Czy wierzysz w skuteczność leczenia skóry naparami ziołowymi?