Zabiegi kosmetyczne na jesień. Które zabiegi wykonać jesienią?

2014-09-12 12:04

Zabiegi kosmetyczne, które wykonuje się jesienią, przede wszystkim pozwalają skórze odzyskać zdrowy wygląd po lecie, a przy okazji przygotowują ją na nadchodzącą zimę. Peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy fotoodmładzanie światłem IPL to zabiegi, które warto wykonać właśnie jesienią!

Zabiegi kosmetyczne na jesień. Które zabiegi wykonać jesienią?
Autor: thinkstockphotos.com Zabiegi kosmetyczne na jesień. Które zabiegi wykonać jesienią?

Spis treści

  1. Zabiegi kosmetyczne na jesień: depilacja laserowa
  2. Zabiegi kosmetyczne na jesień: mikrodermabrazja
  3. Zabiegi kosmetyczne na jesień: fotoodmładzanie światłem IPL
  4. Zabiegi kosmetyczne na jesień: redukcja rozszerzonych naczynek światłem IPL
  5. Zabiegi kosmetyczne na jesień: peelingi chemiczne kwasami

Niektóre zabiegi kosmetyczne warto wykonywać o określonej porze roku. Jesień to szczególny czas w roku, gdy skóra musi zregenerować się po długotrwałym działaniu promieni słonecznych, bardzo często jest odwodniona i wiotka, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Warto podkreślić, jesień to korzystny czas na wykonanie zabiegów, ponieważ pogoda jest w miarę stabilna – nie ma silnego słońca ani mrozu, a wilgotność powietrza jest odpowiednia. Dlatego warto intensywne zabiegi kosmetyczne zaplanować właśnie na tą porę roku. Które z nich najlepiej wykonać jesienią?

Zabiegi kosmetyczne na jesień: depilacja laserowa

Jednym z przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej jest zbyt opalona skóra, dlatego nie należy decydować się na zabieg latem. Jesienią, gdy opalenizna nieco zblednie, a skóra się zregeneruje, zmniejsza się ryzyko poparzeń w wyniku działania lasera. Ponadto, po samym zabiegu również nie należy wystawiać wydepilowanej części ciała na działanie promieni słonecznych.

Dlaczego warto wykonywać depilację jesienią? Przemawia za tym jeszcze jeden argument. Przez kilka tygodni przez zabiegiem nie należy wyrwać włosków, która mają zostać usunięte, dlatego trzeba zapomnieć o używaniu depilatora i wosku, co latem, gdy chcemy nosić krótkie spódnice i szorty, jest dość uciążliwe.

Zabiegi kosmetyczne na jesień: mikrodermabrazja

Dlaczego mikrodermabrazję najlepiej wykonać jesienią? Podobnie jak w przypadku depilacji znaczące jest to, że promieniowanie słoneczne jest o wiele łagodniejsze, dzięki czemu skóra nawet po najbardziej inwazyjnym zabiegu nie jest wystawiona na szkodliwe promieniowanie.

Zabieg mechanicznego złuszczania naskórka za pomocą specjalnych głowic, diamentowych lub korundowych prowadzi do usunięcia zrogowaciałej warstwy skóry. W zależności od potrzeby może być albo delikatna, albo głęboka, jeśli jej celem ma być głęboka odnowa skóry lub walka z przebarwieniami. Po mikrodermabrazji skóra jest pozbawiona zrogowaciałej warstwy, jednak przez to staje się dużo delikatniejsza i bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego nawet jeśli zabieg wykonujemy późną jesienią, należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi kremem lub emulsją z filtrem UVA i UVB o faktorze minimum 30 (najlepiej 50).

Zabiegi kosmetyczne na jesień: fotoodmładzanie światłem IPL

Dlaczego fotoodmładzanie warto wykonywać jesienią lub zimą? Przede wszystkim dlatego, że działanie promieni słonecznych jest o wiele łagodniejsze, dzięki czemu skóra ma czas się zregenerować.

Fotoodmładzanie światłem IPL polega na emitowaniu przez laser kosmetyczny fal, które stymulują znajdujące się w skórze fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen i elastynę. Są to białka, które odpowiadają za nawilżenie i elastyczność skóry. Dodatkowo fale lasera IPL, działając na melanocyty (komórki pigmentowe), pomagają usunąć przebarwienia powstałe latem.

Zabiegi kosmetyczne na jesień: redukcja rozszerzonych naczynek światłem IPL

Zabieg przy użyciu lasera IPL można wykonywać w celu likwidacji tzw. pajączków, ponieważ światło lasera powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych w wyniku fototermolizy selektywnej (kontrolowanego oparzenia). Rozszerzone naczynka krwionośne niekiedy są bardzo widoczne pod skórą, ponieważ żyły nie wytrzymują ciśnienia krwi i zamiast regularnie kurczyć się i rozkurczać – rozszerzają się i pękają. Jak przebiega zabieg przy użyciu lasera IPL?

Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez zawartą w krwi hemoglobinę, przez co krew „ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego, które po określonym czasie regeneruje się lub jest samoczynnie usuwane z organizmu.

Po zabiegu redukcji rozszerzonych naczynek skóra staje się wrażliwsza, dlatego nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych ani stosować kosmetyków. Zabronione jest również korzystanie z sauny i podejmowanie wysiłku fizycznego, ponieważ może to doprowadzić do trwałego urazu naczyń. Dlatego właśnie jesienią najlepiej zdecydować się na zabieg zamknięcia naczyń.

Zabiegi kosmetyczne na jesień: peelingi chemiczne kwasami

Głównym powodem, dla którego peelingi kwasami wykonuje się jesienią, jest, podobnie jak w przypadku mikodermabrazji, mniejsze promieniowanie słoneczne o tej porze roku. Dzięki temu skóra po złuszczeniu naskórka będzie mniej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Poza tym latem skóra często cierpi z powodu alergii czy podrażnień, powstałych w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, dlatego zdecydowanie nie należy dodatkowo wystawiać jej na promieniowanie.

Peeling kwasami wykonywany jesienią ma na celu pozbycie się starego, wyschniętego naskórka. Po zabiegu skóra staje się wyraźnie gładsza i rozjaśniona, a przebarwienia i zmarszczki mniej widoczne. Ponadto, regularne stosowanie peelingów kwasami pobudza skórę do produkcji kolagenu i w efekcie do wyraźnego wygładzenia zmarszczek. Warto pamiętać, by po zabiegu nawilżać skórę, ponieważ proces złuszczania naskórka trwa nawet do 4 dni. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, by uzyskać najbardziej optymalny efekt.