Sanepid ostrzega przed modnymi zabiegami. "To nie kosmetyk"

2023-08-10 9:38

Rozwój medycyny estetycznej sprawił, że coraz więcej zabiegów staje się łatwo dostępna. Stosowanie toksyny botulinowej pomaga w leczeniu wielu schorzeniach, jednak niewłaściwa iniekcja botoksu może skończyć się tragicznie. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed korzystaniem z popularnych zabiegów poprawiających urodę.

Sanepid ostrzega przed modnymi zabiegami. To nie kosmetyk
Autor: Fot. Getty Images

W dobie social mediów wszędzie można dostrzec promowanie nienagannego wyglądu. Piękna cera bez zmarszczek, wyeksponowane kości policzkowe, czy pełne usta to niemal powszechny standard. Jednak czy zabieg zapewniające taki efekt są bezpieczne? Sanepid wydał ostrzeżenie.

Zabiegi chirurgii plastycznej poprawiające wygląd piersi i brzucha po ciąży

Wybierasz się do kosmetyczki? Te zabiegi mogą być niebezpieczne

Poprawianie wyglądu przy pomocy zabiegów estetycznych nie musi od razu oznaczać, że grożą ci powikłania. Warto jednak pozyskać odpowiednią wiedzę, zanim zdecydujesz się na stosowanie botoksu, czy kwasu hialuronowego. Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat odnoszący się do preparatów wstrzykiwanych podskórnie.

Masz prawo wiedzieć, jaki produkt jest stosowany. Zapytaj osobę wykonującą zabieg, czy używa spełniających przepisy produktów leczniczych lub wyrobów medycznych - informuje GIS.

Sanepid zaznacza, że tego typu środek nie jest kosmetykiem, ponieważ aplikowany jest do wewnątrz, a nie na zewnątrz. Stąd tak istotne jest, aby dany gabinet sięgał wyłącznie po sprawdzone preparaty. Nie brakuje bowiem produktów pochodzących z czarnego rynku.

Jak informował portal “Nauka w Polsce” rosnące zainteresowanie medycyną estetyczną przyczyniło się do rozwoju nielegalnej produkcji. Preparaty te są niebezpieczne dla zdrowia i życia, a ich obecność odnotowano także w Europie. Dlatego, zanim zgodzisz się na zabieg, zapytaj, czy w gabinecie wykorzystywane są licencjonowane produkty takie jak Botox, Bocouture lub Azzalure.

Wykształcenie ma znaczenie, czyli na co warto zwrócić uwagę

Decydując się na skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej w pierwszej kolejności, należy szukać gabinetów wyspecjalizowanych w tego typu ofercie. Zwróć uwagę nie tylko na opinie w internecie, ale sprawdź, czy w danej placówce pracują chirurdzy estetyczni, kosmetolodzy, czy wyłącznie kosmetyczki. To spora różnica.

Choć wszystkie dziedziny skupiają się na pielęgnacji  i poprawie wyglądu skóry, to jednak tylko kosmetolog lub chirurg ma odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii, którą pozyskał w trakcie wieloletniego kształcenia. Kosmetologia to nic innego jak dział dermatologii, zatem osoby z takim wykształceniem mogą bezpiecznie przeprowadzać zabiegi.

Nie ryzykuj, nawet wyjątkowo doświadczona kosmetyczka nie zapewni bezpieczeństwa w zabiegach, podczas których konieczna jest iniekcja. Tylko znajomość prawidłowych technik, struktur mięśni oraz wiedza medyczna pozwalają na bezpieczne aplikowanie preparatów.