Chirurgia plastyczna: czym się zajmuje? Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej
Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny ciesząca się od lat dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród kobiet. Jakie zabiegi można w ramach chirurgii plastycznej wykonać i jakie podziały w ramach chirurgii plastycznej wyróżniamy?
Spis treści
Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, w której lekarze wciąż mają więcej pacjentek niż pacjentów. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej co roku publikuje raporty, dotyczące najpopularniejszych zabiegów i korzystających z nich osób.
Dane za rok 2017 wykazują, że proporcje te przedstawiają się następująco – 92,3% osób korzystających z usług amerykańskich chirurgów plastycznych to kobiety, a 7,7% - mężczyźni1. I choć dane te przedstawiają się różnie w wielu częściach świata, w konkretnych klinikach, lekarze zgodnie potwierdzają, że z osiągnięć chirurgii plastycznej w większości korzystają panie.
Dlaczego tak jest? Przyczyn może być wiele, wśród nich wywierana na kobiety (znacznie bardziej niż na mężczyzn) kulturowo-społeczna presja bycia piękną, chęć pozbycia się kompleksów, lepszego samopoczucia we własnej skórze.
Warto podkreślić, że chirurgia plastyczna to nie tylko, jak przyjęło się uważać, chirurgia estetyczna, ale także, a może przede wszystkim, chirurgia rekonstrukcyjna.
Czytaj też:
Zabiegi na twarz: 5 najpopularniejszych zabiegów
Operacja nosa: jak wygląda i ile kosztuje?
Zmniejszanie piersi: na czym polega zabieg redukcji i podniesienia biustu?
Chirurgia plastyczna: czym się zajmuje?
Chirurgię plastyczną to dziedzina medycyny, którą można podzielić na chirurgię rekonstrukcyjną i chirurgię estetyczną.
To właśnie od niej rozpoczęła się historia chirurgii plastycznej. sięga czasów I wojny światowej, gdy u rannych żołnierzy zaczęto wykonywać niezbędne dla ich zdrowia i życia zabiegi. Natomiast w latach 30. XX wieku powstały w Europie pierwsze ośrodki specjalizujące się w chirurgii plastycznej, wtedy też wyodrębniła się ona jako osobna specjalność w medycynie.
Jak głosi definicja chirurgii rekonstrukcyjnej, sformułowana przez J. D. Watsona, "zajmuje się ona odtwarzaniem formy i funkcji po urazie lub resekcji chirurgicznej"2. Jej głównym celem nie jest więc poprawa wyglądu, a przywrócenie właściwych funkcji uszkodzonym tkankom.
W ramach chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej wykonuje się operacje u osób z wadami wrodzonymi, ale również uszkodzeniami powstałymi w wyniku wypadku czy przebiegu choroby, na skutek oparzeń lub jako powikłanie leczenia chirurgicznego.
Chirurgia estetyczna (kosmetyczna)
W przypadku chirurgii estetycznej techniki zabiegowe stosuje się, by poprawić wygląd konkretnych części ciała, a nie ich funkcje. Wraz ze zmianą wyglądu pojawia się też często znaczący (pozytywny) efekt psychologiczny.
Jak więc sama nazwa wskazuje, zabiegi chirurgii estetycznej wykonuje się właśnie z powodów estetycznych, subiektywnych, a nie wskazań zdorowtnych.
Pierwszymi znanymi zapisami o zabiegach chirurgii plastycznej są te pochodzące z około 600 r. p. n. e. z Indii – chodzi konkretnie o tekst "Sushruta Samhita". Starożytny lekarz pisał o operacjach rekonstrukcji nosa i uszu – cieszyły się one popularnością z niewesołego powodu – ucinanie tych części ciała było w tamtych czasach często stosowaną karą.
Chirurgia plastyczna: najpopularniejsze zabiegi
Popularne zabiegi chirurgii plastycznej również można podzielić ze względu na to, czy zostają wykonane z powodów estetycznych, czy funkcjonalnych.
Popularnymi zabiegami chirurgii rekonstrukcyjnej są:
- rekonstrukcja piersi
- wady wrodzone twarzy (np. rozszczep wargi i podniebienia)
- uszkodzenia spowodowane nowotworami złośliwymi powłok ciała
- obrażenia ciała wymagające wykonania przeszczepów w miejscach obrażeń
- oparzenia
Popularnymi zabiegami chirurgii estetycznej są:
- powiększanie biustu
- liposukcja
- operacja nosa
- korekcja powiek
- lifting twarzy
- plastyka brzucha (abdominoplastyka)
Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej za rok 2017, najpopularniejszymi zabiegami wśród kobiet były (w kolejności od najbardziej do najmniej popularnych): powiększenie biustu, liposukcja, podniesienie piersi (mastopeksja), plastyka brzucha i plastyka opadających powiek.
Panowie z kolei najczęściej wykonywali liposukcję, plastykę opadających powiek, pomniejszenie piersi (związane z ginekomastią), plastykę brzucha i lifting twarzy.
Źródła:
1. Dostęp do raportu: https://www.surgery.org/sites/default/files/ASAPS-Stats2017.pdf [dostęp z dn. 06.02.2019]
2. J. D. Watson, Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna, [w:] O.J. Garden, A.W. Bradbury, J.L.R. Forsythe, R.W. Parks, Chirurgia, Wrocław 2015