3 modne zabiegi oczyszczające organizm z toksyn. Czy są skuteczne?
Popularne zabiegi oczyszczające: hydrokolonoskopia, Vitafon i Body Detox obiecują szybkie usunięcie toksyn z ciała. Czy metody te są skuteczne i bezpieczne? Zobacz, co na temat zabiegów oczyszczających mówią specjaliści.
Spis treści
- Zabieg oczyszczający: hydrokolonoterapia, czyli płukanie jelita
- Jak wygląda zabieg?
- Zabieg oczyszczający: vitafon, czyli mikrowibracje
- Jak wygląda zabieg?
- Zabieg oczyszczający: body detox, czyli moczenie nóg
- Jak wygląda zabieg?
Zabieg oczyszczający: hydrokolonoterapia, czyli płukanie jelita
Hydrokolonoterapię wykonuje się za pomocą nowoczesnej aparatury. Zabieg polega na wypłukiwaniu z jelit przy użyciu ciepłej wody resztek pokarmowych i substancji toksycznych. Pozwala ''sprzątnąć'' całą okrężnicę długości blisko 2 m, w przeciwieństwie do lewatywy, która oczyszcza tylko 20-centymetrowy końcowy odcinek jelita. Usunięcie złogów pokarmowych daje wrażenie lekkości, zmniejsza zaokrąglenia w okolicy brzucha (ale nie pomaga w odchudzaniu), krótkotrwale usuwa wzdęcia, poprawia samopoczucie. Na kilka dni przed zabiegiem trzeba stosować lekko strawną dietę. Po każdym płukaniu jelita konieczne jest przyjmowanie probiotyków, aby odbudować mikroflorę jelitową.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej. Do odbytu wsuwa się dwie miękkie plastikowe rurki (jednorazowego użytku). Przez jedną z nich powoli napływa do jelita wyjałowiona woda o temperaturze ciała pacjenta, która pobudza ruchy okrężnicy. Jednocześnie osoba wykonująca zabieg delikatnie masuje dół brzucha. Następnie woda zawierająca wypłukane resztki jest odprowadzana drugą rurką do urządzenia odpływowego.
Czas: Zabieg trwa 1-1,5 godziny, składa się z kilku płukań. Hydrokolonoterapię wykonuje się co parę dni przez miesiąc.
Przeciwwskazania: Krwawienia z przewodu pokarmowego, choroby zapalne jelit, pęknięcia i szczeliny odbytu w stanie ostrym, krwawiące hemoroidy, niedawne operacje jelit, ciąża, ostra niewydolność serca, wysokie nadciśnienie tętnicze, przepuklina brzuszna, niewydolność nerek, marskość wątroby, ostra anemia, nowotwór jelit.
Opinia eksperta: Skuteczność ogólnoustrojowa zabiegu hydrokolonoterapii w badaniach naukowych nie została potwierdzona. Jest wiele publikacji zwracających uwagę na zagrożenia, z jakimi wiąże się zabieg. Mogą to być zaburzenia elektrolitowe prowadzące do zaburzeń rytmu serca, parestezji (przeczulicy), drżeń mięśniowych, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego oraz poważne uszkodzenia ściany jelita i perforacje wymagające resekcji jelita.
Zabieg oczyszczający: vitafon, czyli mikrowibracje
Vitafon to urządzenie wibroakustyczne stosowane m.in. w fizjoterapii, a także w leczeniu wielu chorób (m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca). Terapia wibroakustyczna Vitafonem polega na oddziaływaniu w miejscu zmian chorobowych drgań dźwiękowych (mikrowibracji) o zmiennej częstotliwości. W efekcie, w danym obszarze ciała poprawia się przepływ krwi i limfy. Dzięki temu zabiegi (nazywane fonowaniem) przyśpieszają wydalanie zanieczyszczeń, procesy regeneracyjne, zmniejszają obrzęk, poprawiają pracę narządów wewnętrznych, zwiększają skuteczność farmakoterapii. Ponieważ zdrowieniu zwykle towarzyszy przyśpieszenie metabolizmu i zwiększony poziom toksyn we krwi, terapię wibroakustyczną z założenia należy stosować także w obszarze nerek. Usprawnienie ich pracy sprzyja efektywnemu oczyszczaniu organizmu.
Jak wygląda zabieg?
W zależności od obszaru poddawanego zabiegowi można siedzieć bądź leżeć. Na skórze umieszcza się słuchawki wibroakustyczne (wibrofony), które powinny dokładnie przylegać do ciała w danych miejscach. Po włączeniu aparatu drgania membran wibrofonów przenoszone są na tkanki organizmu i przenikają na głębokość ok. 7 cm. Zmiana częstotliwości drgań odbywa się automatycznie, zgodnie z zaprogramowaniem urządzenia.
Czas: Zabiegi należy stopniowo wydłużać – od kilku minut do godziny (w ciągu doby nie więcej niż 3 godziny) i powtarzać 3 razy dziennie. Zabieg można wykonywać przed snem albo w niedługim czasie po przyjęciu leków. Działanie utrzymuje się 4-6 godzin. Typowa kuracja trwa 2 tygodnie. Przy przewlekłych schorzeniach poprawa stanu zdrowia następuje po 3-4 miesiącach.
Przeciwwskazania: Urządzenia nie wolno używać w obszarach zakrzepowego zapalenia żył, przy zdiagnozowanej miażdżycy, wszczepionych stymulatorach, nowotworach złośliwych, ponadto w ciąży, przy ostrych chorobach zakaźnych, w przypadku gorączki.
Opinia eksperta: Mikrowibracje tkanek są stale obecne w organizmie, pojawiają się dzięki pracy serca, mięśni, oddziaływaniu otoczenia. W przypadku zmęczenia, przeciążenia i urazów mogą one ulec pewnemu osłabieniu, co prowadzi do spowolnienia reakcji immunologicznych, zastoju płynu limfatycznego i zastoju żylnego w organizmie. Obecnie prowadzonych jest wiele badań, których celem jest określenie skuteczności tej metody i jej zastosowania głównie w rehabilitacji leczniczej, leczeniu schorzeń dróg oddechowych i układu moczowo-płciowego.
Zabieg oczyszczający: body detox, czyli moczenie nóg
To zabieg jonowej detoksykacji wykonywany przy użyciu specjalnego urządzenia (jest nim wanienka do stóp) wytwarzającego odpowiednio zmodulowany prąd o zmiennej biegunowości, który powoduje jonizację wody. Zjonizowana woda uaktywnia naturalne funkcje wydalania, przez co komórki zaczynają intensywnie wydzielać do krwi szkodliwe substancje, które następnie są usuwane przez pory w skórze stóp do wody. Pozbywanie się toksyn z ciała trwa jeszcze jakiś czas po wykonaniu serii zabiegów. W efekcie zabiegi mają wzmocnić system odpornościowy, wspomagać odchudzanie i zwalczanie różnych chorób, m.in. alergii, reumatyzmu, poprawić wygląd skóry.
Jak wygląda zabieg?
Wystarczy zanurzyć stopy w wodzie i włączyć urządzenie. Zmiana zabarwienia wody świadczy o tym, z czego lub jaki narząd został oczyszczony. I tak np. kolor czarny informuje o usunięciu z organizmu metali ciężkich, brązowy – nikotyny, ciemnozielony wskazuje na oczyszczenie pęcherzyka żółciowego, pomarańczowy – stawów, żółtozielony – nerek, pęcherza moczowego, narządów rodnych, prostaty.
Czas: Zabieg trwa 30 minut. Cała seria obejmuje 5-10 zabiegów wykonywanych w odstępach kilkudniowych.
Przeciwwskazania: Wszczepiony rozrusznik serca, tętniaki, choroby serca, epilepsja, ciąża, cukrzyca, nowotwory.
Opinia eksperta: Teoria przywracania równowagi organizmu poprzez przywracanie zaburzonego potencjału jonowego komórek to czysta magia. Różnica potencjałów to istota działania komórek nerwowych, mięśniowych i moczenie nóg nie wpływa na ich funkcję. Końcowe metabolity białek, tłuszczów, minerałów, witamin, zwane potocznie toksynami, wydalane są przez skórę, wraz moczem, kałem, oddechem. Cząsteczki rozpuszczające się w wodzie eliminowane są przez układ moczowy i skórę, a te rozpuszczalne w tłuszczach przez przewód pokarmowy. W badaniach wody użytej do zabiegu Body Detox nie potwierdzono obecności ani kreatyniny, ani mocznika, ani metali ciężkich, czyli obietnice producenta są bez pokrycia.
miesięcznik "Zdrowie"