Wcieram w skórę głowy, włosy rosną jak szalone. Hit z warzywniaka za kilka złotych
Domowe sposoby na wypadające włosy nie zawsze są tak skuteczne, jak specjalistyczne kosmetyki przebadane w laboratoriach. Wyjątkiem jest z pewnością czarna rzodkiew, zwana również czarną rzepą. Sok z tej rośliny skutecznie pobudza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu - co wielokrotnie sprawdziłam na sobie. Składnik ten znajduje się również w wielu kosmetykach, najlepiej jednak działa wtedy, gdy wyciśniemy go tuż przed zastosowaniem. Podajemy sprawdzony przepis.
Czarna rzodkiew to jedno z warzyw kapustnych. Nie należy bynajmniej do najpopularniejszych warzyw w Polsce. Ma dość ostry smak i specyficzny zapach, przez co sięgają po nią niemal wyłącznie koneserzy niezwykłych doznań smakowych.
Dlatego takie potrawy jak surówka, zupa czy puree z czarnej rzodkwi są w naszym kraju właściwie nieznane. Warto jednak sięgnąć po nią wówczas, kiedy pojawiają się problemy z włosami - wypadają, stają się łamliwe czy przesuszone. Sok z czarnej rzodkwi skutecznie te problemy rozwiąże.
Fenomen czarnej rzepy na włosy. Dlaczego to działa?
Czarna rzepa zawiera wiele cennych składników, w tym witaminy A, C, K i z grupy B, minerały takie jak wapń, żelazo, cynk, magnez, fosfor i potas, a także fitoskładniki (przeciwutleniacze), w tym zeaksantynę i luteinę. W pielęgnacji włosów wykorzystywany jest sok wyciśnięty bezpośrednio z korzenia czarnej rzepy.
Po wtarciu w skórę głowy pobudza krążenie krwi, dostarcza również do cebulek włosa cenne, wzmacniające je składniki odżywcze, dzięki czemu zmniejsza wypadanie włosów, pobudza także porost "baby hair". Warto wypróbować ten sposób, gdy tracisz włosy z powodu stresu, zmiany diety czy niedoboru witamin po zimie.
Co więcej, taka wcierka z czarnej rzepy ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy, oczyszcza ją z obumarłych komórek naskórka i przywraca równowagę hydrolipidową, sprawdzi się więc przy nasilonym łojotoku.
Przepis na wcierkę z czarnej rzepy
Sok z czarnej rzepy na porost włosów stosuję od wielu lat. "Sprzedała" mi go jeszcze moja babcia. Początkowo trudno było mi się przyzwyczaić do ostrego zapachu soku, jednak czas pokazał, że warto było się przemóc: efekty stosowania czarnej rzepy na włosy pojawiają się bowiem stosunkowo szybko.
Samo przygotowanie soku jest banalnie proste: wystarczy wycisnąć go w wyciskarce, albo zetrzeć korzeń na tarce i odcisnąć do drugiego naczynia - najlepiej przez gazę - sok bezpośrednio ze startej miazgi. Sok wcieramy następnie w skórę głowy, centymetr po centymetrze - można go nakładać strzykawką, wacikiem lub palcami.
Podobnie jak maska do włosów, ta kuracja lepiej działa w cieple, warto więc owinąć głowę ręcznikiem na co najmniej pół godziny (im dłużej zostanie na skórze, tym lepiej). Potem wystarczy umyć włosy tak jak zwykle i zastosować ulubioną odżywkę.