Sposoby na zapuszczanie włosów. Spróbuj tych metod, a afekty cię zaskoczą

2024-07-16 12:26

Marzysz o pięknych, długich włosach. Z zazdrością patrzysz na osoby, których warkocze sięgają do pasa? Zastanawiasz się, kiedy twoje włosy też tak urosną... i odkrywasz, że wcale nie rosną, tak jak byś tego chciała? Dlaczego nie każda osoba może zapuścić włosy? Wyjaśniamy.

Sposoby na zapuszczanie włosów. Spróbuj tych metod, a afekty mogą zaskoczyć
Autor: GettyImages Sposoby na zapuszczanie włosów. Spróbuj tych metod, a afekty mogą zaskoczyć

Od czego zależy szybkość wzrostu włosów? 

To, jak rosną nasze włosy, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, gęstość, kolor, strukturę i przebieg cyklu włosów mamy zapisane w genach. Jeśli faza wzrostu naszych włosów wynosi trzy lata, to nie ma możliwości, aby samodzielnie to zmienić. Innymi słowy: może się okazać, że długie włosy nie są ci pisane.

W dodatku jest wiele czynników, które mogą potencjalnie niekorzystnie oddziaływać na włosy, jeszcze bardziej skracając ich fazę wzrostu. Do takich czynników zalicza się m.in. błędy żywieniowe, niedobory witamin i składników mineralnych, różne dolegliwości chorobowe, zażywane leki, silny stres, przemęczenie, odbyte zabiegi operacyjne.

Przy czym, co istotne, nasze włosy mają kilka faz rozwoju, które w ciągu naszego życia powtarzają się cyklicznie nawet kilkadziesiąt razy.

  • anagen – to faza wzrostu, która trwa 2-8 lat
  • katagen -faza przejściowa, od 1 do 3 tygodni
  • telogen – faza spoczynku oraz wypadania, która trwa 1-3 miesiące.
Doda jak Megan Fox? Czarne włosy i te oczy!

Dlatego wypadanie włosów to nic złego - oczywiście do pewnego stopnia. Za naturalną liczbę wypadających włosów, podaje się od 50 do 100 włosów każdego dnia.

Czy można przyspieszyć wzrost włosów? 

W zdrowych organizmach na miejscu utraconych włosów pojawiają się kolejne. Na naszych głowach pozostaje – bagatela! - 80 do 150 tys. włosów. Nie tracimy ich jednocześnie, bo mają one różne, przesunięte względem siebie cykle.

CZYTAJ TEŻ: Polki polecają sobie na piękne włosy, a to lek na zaparcia. Może sprawić kłopot

Nie mamy wpływu na długość poszczególnych faz, ale możemy mieć pewien wpływ na czynniki zdrowotne czy środowiskowe, odpowiadające za ewentualną utratę włosów.

Natomiast warto mieć na uwadze, że oprócz tych czynników, istotnym kryterium jest także wiek i związane z nim zmiany hormonalne, które mogą skutkować też zmianą naszej fryzury, na przerzedzoną czy siwą.

Można odwiedzić też trychologa lub trycholożkę, aby omówić wątpliwości i ustalić, czy liczba aktualnie wytracanych włosów wciąż jest w normie, czy jednak stanowi już powód do niepokoju.

Co zrobić, żeby włosy lepiej rosły? 

Co możemy zrobić, żeby pomóc swoim włosom? Jeśli zmniejszymy ich łamliwość, dzięki właściwej pielęgnacji, możemy zyskać bardziej gęstą fryzurę, bo nie będziemy tracić wyłamanych części włosów. Błędy pielęgnacyjne to jedna z częściej spotykanych sytuacji, sprzyjających utracie włosów.

Ponadto, warto pamiętać o właściwej diecie, a w razie potrzeby, także suplementacji i zażywaniu witamin, które mogą sprzyjać pięknym włosom. Ich wzmożone wypadanie często jest odpowiedzią na niedobory.

Poza tym, można sięgać po zioła, jak m.in. skrzyp i pokrzywa, które mają korzystny wpływ na włosy i zmniejszają ich wypadanie. Jeśli utrzymamy włosy we właściwym miejscu, - bez łamania ich i wzmożonego wypadania – rosną nasze szanse na zapuszczenie włosów.

CZYTAJ TEŻ: Dla pięknych włosów, giętkich stawów i zdrowych jelit. Napój z dwóch składników czyni cuda

Jak zapuszczać włosy? 

Co można zrobić, żeby skutecznie zapuścić włosy? Warto m.in. regularnie podcinać końcówki, przez co zniszczone części włosów nie powodują degeneracji reszty. Warto pamiętać o regularnym olejowaniu, dobranym do swoich włosów.

Unikajmy farbowania oraz innych zabiegów, które mogą niszczyć i osłabiać strukturę włosów. Nie poleca się też częstego używania gorącej lokówki, prostownicy czy suszarki.

Choć dla niektórych osób może to brzmieć nieciekawie, ale odradza się też codzienne mycie włosów i oczywiście należy do tego dobrać dobry szampon i odżywkę. Również myjąc włosy, postawmy na chłodniejszą wodę, zamiast gorącej.