Puszące się włosy: 3 sposoby walki z nimi
Puszące się włosy to problem wielu kobiet. Może się wydawać, że włosy robią ci na złość, pusząc się i opierając próbom ułożenia fryzury, ale tak naprawdę można przewidzieć, w jakich warunkach ten problem może się pojawić. Puszące się włosy to problem występujący na skutek różnych czynników. Jak z nimi walczyć? Oto 3 skuteczne sposoby.
Spis treści
- Sposoby na puszące się włosy: gdy włosy są suche i zniszczone
- Sposoby na puszące się włosy: gdy włosy są zbyt nawilżone
- Sposoby na puszące się włosy: gdy włosy są przeproteinowane
Puszenie się włosów to zwykle kłopot osób z kręconymi włosami. Wynika to ze zwiększonej porowatości tego typu włosów, przez co absorbują one dużą ilość wody z powietrza, która potem szybko z nich wyparowuje.
Zmiany wilgotności i temperatury z reguły więc wiążą się ze zdwojeniem wysiłków, mających na celu okiełznać loki. Pomaga w tym używanie produktów do stylizacji na włosy wilgotne i suszenie średnio ciepłym, delikatnym nawiewem za pomocą suszarki z dyfuzorem.
Dla posiadaczek kręconych włosów powstało wiele produktów wspomagających walkę z puszeniem, są to żele i kremy, które wgniatamy w mokre włosy. Dodatkowo u niektórych sprawdza się dociążanie loków olejkiem lub innym natłuszczającym produktem, który spełnia też funkcję ochronną przeciw absorbowaniu i wyparowywaniu wody.
O ile osoby z włosami kręconymi mogą mieć problem z puszeniem przy dobrej kondycji włosów, inaczej sprawa wygląda z włosami prostymi, u których taki stan wynika z błędów w pielęgnacji, a tych może być wiele, przyjrzymy się im dokładniej.
Sposoby na puszące się włosy: gdy włosy są suche i zniszczone
Sposoby na puszące się włosy: gdy włosy są suche i zniszczone
Zniszczone włosy nie mogą wyglądać dobrze, a zwiększona porowatość i wynikające z tego puszenie się - razem z łamliwością i rozdwojonymi końcówkami - jest zwykle jednym z objawów przesuszenia.
Przyczyną tego stanu może być zła dieta, uboga w witaminy i minerały (witaminy z grupy B, witaminę A i witaminę E, żelazo, cynk), zbyt częste i intensywne zabiegi stylizacyjne, rozjaśnianie, farbowanie czy długa ekspozycja na słońce.
Ratowanie włosów zniszczonych najlepiej rozpocząć od podcięcia rozdwojonych i suchych końcówek. Następnie wprowadzamy pielęgnację opartą o produkty nawilżające -humektanty oraz emolienty, czyli kosmetyki tworzące na włosie barierę ochronną.
Te pierwsze mogą być pod postacią odżywek i maseczek z gliceryną, aloesem, miodem czy kwasem hialuronowym, nie należy jednak używać zbyt wielu produktów nawilżających ani nakładać maseczek zbyt często. Z kolei emolienty to na przykład oleje, kwasy tłuszczowe i silikony. Najlepszymi olejami do pielęgnacji suchych włosów są olej lniany, olej z awokado, olej migdałowy, olej z czarnuszki. Używamy ich do olejowania oraz doraźnie do stylizacji, nabłyszczenia i odżywienia końcówek.
W pielęgnacji suchych włosów istotne są też nasze codzienne zabiegi – mycie i układanie fryzury. Zrezygnuj z suszenia włosów ciepłym nawiewem suszarki, po umyciu delikatnie odciśnij wodę ręcznikiem papierowym lub delikatnym, cienkim, bawełnianym ręcznikiem.
Jeśli mamy włosy kręcone lub falowane, dobrze sprawdzi się rozczesywanie ich jeszcze jak są wilgotne, wtedy jednak nakładamy na nie ochronną warstwę natłuszczającą, olejek lub serum. Rozczesywanie porowatych włosów na sucho może od razu wywołać puszenie.
Jeśli tak się stanie, to w końcówki i dolne części włosów wcieramy, a raczej wciskamy olejek. Pamiętajmy, że przesuszone włosy źle zniosą tarcie i szarpanie. Jeśli możemy, spróbujmy zrezygnować z codziennego mycia włosów, które pozbawia je naturalnej ochrony i nawilżenia.
Sposoby na puszące się włosy: gdy włosy są zbyt nawilżone
Może przydarzyć się tym, którzy przesadzą z ilością i szybkością stosowania produktów nawilżających. Wbrew pozorom objawem zbyt dużego nawilżenia są właśnie włosy suche, puszące się w dolnych partiach, za to ciężkie i zbijające się w strąki przy skórze głowy.
Aby pozbyć się tego stanu, należy umyć włosy szamponem z SLS, a następnie zadać o równowagę pomiędzy humektantami, których nadmiar doprowadził do przenawilżenia oraz emolientami. Nie bójmy się silikonów, możemy stosować je na końcu stylizacji, aby szybko wygładzić fryzurę.
Często wchodzą w skład mgiełek i preparatów bez spłukiwania. W przypadku stosowania silikonów ważne jest, aby zmywać je przed nałożeniem produktów odżywczych, maseczek, olejów czy serum, gdyż bariera ochronna przez nie tworzona utrudni ich przenikanie do włosa. Niektóre produkty silikonowe zmyć jest trudniej i poradzą sobie z tym dobrze tylko szampony z SLS.
Sposoby na puszące się włosy: gdy włosy są przeproteinowane
Proteiny to trzeci obok humektantów i emolientów składnik, bez którego nie osiągniemy zdrowego, optymalnego wyglądu naszych włosów. Najczęściej stosowana w produktach do włosów jest keratyna, która ma regenerować i wzmacniać.
Co się stanie, jeśli "przedobrzymy"? Sianowate i puszące się włosy mogą być efektem przeproteinowania, jeśli właśnie kończysz kolejną butelkę produktu, który za pomocą protein miał włosy odżywić. Ratunkiem podobnie jak w przypadku przenawilżenia będzie mycie szamponem z SLS, a potem pielęgnacja emolientami, np. olejowanie włosów przez następnym myciem lub użycie produktu bez spłukiwania na bazie olejów i silikonów. Oczywiście z produktami proteinowymi na pewien czas należy się pożegnać.