Nie każda fryzura jest dobra na noc. Sprawdź, które mogą powodować wypadanie włosów
Niektórzy wolą spać w rozpuszczonych włosach, inni natomiast upinają je lub wiążą. Paulina Sobkowiak, trycholog, kosmetolog i pielęgniarka, znana w mediach społecznościowych jako Trycholog Pola, podzieliła się wiedzą na temat fryzur, których należy unikać przed snem oraz tych, w których można bezpiecznie kłaść się do łóżka.
Lepiej nie śpij w tych fryzurach
Każdy z nas ma swoje unikalne nawyki związane z pielęgnacją włosów i sposobem ich układania. Trycholog Paulina Sobkowiak, znana w mediach społecznościowych jako Trycholog Pola, podkreśla, że przed snem należy luźno upinać włosy, a kładzenie się spać z wilgotnymi włosami powinno być kategorycznie zabronione.
Spanie z mokrymi włosami uszkadza bowiem ich strukturę i zwiększa ryzyko rozwoju bakteryjnych lub grzybiczych chorób skóry głowy, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób z osłabionym układem odpornościowym.
Jednak położenie się spać ze świeżo umytymi włosami nie jest jedynym błędem, który notorycznie popełniamy. Z obserwacji trycholożki wynika, że są trzy fryzury, z których kobiety powinny zrezygnować przed snem:
- wysoki ciasny kucyk,
- wysoki ciasny kok
- ciasne warkoczyki.
Sobkowiak zaznacza, że fryzury te mogą prowadzić do łysienia trakcyjnego w okolicy upięcia oraz cofać linię włosów. Dlatego podczas snu warto postawić na luźne upięcia, takie jak warkocz czy niski kok w okolicy potylicy.
Co więcej, ekspertka dodaje, że spanie z rozpuszczonymi włosami jest dozwolone i nie powoduje żadnych negatywnych skutków, mimo że w sieci można trafić na wiele informacji, że w ten sposób zniszczymy swoje włosy.
Co to jest łysienie trakcyjne?
Łysienie trakcyjne, o którym mówi Paulina Sobkowiak, polega na przerzedzeniu i nadmiernym wypadaniu włosów spowodowanym ich długotrwałym obciążeniem. Zwykle wynika z noszenia ciasnych, mocno spiętych fryzur lub nakryć głowy. Utrata włosów w tym przypadku jest skutkiem czynników mechanicznych, takich jak częste ciągnięcie czy tarcie.
Główne przyczyny łysienia trakcyjnego to fryzury, które napinają skórę głowy i cebulki włosów, w tym ciasne kucyki, koki, dredy czy warkoczyki. Problem ten mogą również mieć osoby, które śpią w wałkach, noszą doczepiane włosy lub modelują je za pomocą szczotek.
Dotyczy on także kobiet, które regularnie noszą turbany, chustki czy czepki. Choć warto pamiętać, że łysienie trakcyjne występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Choroba ta przebiega w dwóch etapach. W początkowej fazie można ją cofnąć, ale jeśli dojdzie do powstania blizn, zmiany stają się trwałe.
Blizny powodują zabliźnienie mieszków włosowych, co prowadzi do ich nieodwracalnej utraty. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest brak jakichkolwiek oznak zapalenia w trakcie jego przebiegu.