Nadmierne wypadanie włosów a choroby

2020-10-14 7:46 Materiał sponsorowany

Pierwsze objawy wypadania włosów zazwyczaj zwracają naszą uwagę i wywołują niepokój. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nadmierna utrata włosów może wiązać się z niekorzystnymi zmianami występującymi w organizmie. Dlatego jeżeli poczujemy, że dzieje się coś złego – koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Ale jak rozpoznać, kiedy problem utraty włosów jest na tyle poważny, że konieczna jest diagnoza specjalisty?

Vichy Dercos
Autor: Vichy

Spis treści

  1. Jak wygląda zdrowa skóra głowy?
  2. Czym jest nadmierne wypadanie włosów?
  3. Czy wypadanie włosów może mieć związek z chorobami skóry głowy?
  4. Jakie choroby mogą powodować wypadanie włosów?
  5. Nadmierne wypadanie włosów – jak wygląda leczenie?
  6. Poprawna pielęgnacja włosów, która zapobiega ich wypadaniu
Vichy Dercos
Autor: Vichy

Jak wygląda zdrowa skóra głowy?

Mówiąc o zdrowej skórze głowy mamy na myśli brak uporczywych problemów, które mogą uprzykrzać życie. Często jest to niezależne od nas, ale niekiedy to właśnie nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, że sami doprowadzamy do stanu, w którym skóra jest podrażniona, przesuszona lub niepoprawnie złuszczona. 

Używanie zbyt dużej ilości produktów do stylizacji także może szkodzić – między włosami pozostają resztki kosmetyków, które są idealną pożywką dla bakterii. Starajmy się więc, aby regularnie dbać o higienę, ale także nie myć włosów zbyt często, ponieważ możemy naruszać naturalną barierę ochronną.

Jeżeli odpowiednio zadbamy o skórę, to istnieje też duża szansa, że poprawi się kondycja naszych włosów, a co za tym idzie – będą one wypadały znaczenie rzadziej. Warto więc dążyć do tego, aby nasza pielęgnacja była dobrana do naszych potrzeb. 

Czym jest nadmierne wypadanie włosów?

Samo wypadanie włosów jest procesem naturalnym, ponieważ włos nie zawsze pozostaje w fazie wzrostu. Problem pojawia się jednak w tym momencie, kiedy zauważamy, że tracimy owłosienie nadmiernie i samodzielnie nie potrafimy tego zahamować. Pod prysznicem czy podczas czesania – widzimy znacznie więcej włosów, które zostają w odpływie wanny, na grzebieniu czy nawet na poduszce. Są to pierwsze symptomy, który powinny zwrócić naszą uwagę. Należy także przyjrzeć się bliżej samej skórze głowy – najlepiej w lusterku. Czy zauważalne są widoczne prześwity lub łyse placki? 

Czy wypadanie włosów może mieć związek z chorobami skóry głowy?

Czynników, które wpływają na stan naszej skóry oraz włosów może być niezwykle wiele. Ludzki organizm jest niezwykle skomplikowany i warto pamiętać, że stała obserwacja powinna być dla nas podstawą. Okazuje się, że nasze ciało może komunikować nas o niechcianych zmianach właśnie poprzez zmianę tego, jak wygląda np. nasza cera. 

Posiadając długie włosy nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć, że dzieje się coś złego. Skóra jest dokładnie osłonięta i jeżeli początkowo nie odczuwamy swędzenia czy pieczenia, to nie zdajmy sobie sprawy z tego, że właśnie pojawił się stan zapalny. 

Tymczasem to właśnie wypadanie włosów może zwrócić naszą uwagę. Udajemy się wtedy do trychologa, czyli lekarza diagnozującego tego typu schorzenia. Zweryfikuje on podczas badania, z czym właściwie mamy problem. Przeprowadzi również szczegółowy wywiad. Bardzo często okazuje się, że komplikacje wywołane są przez łuszczycę, łupież, a nawet grzybice. W takich sytuacjach trzeba działać natychmiast.

Jakie choroby mogą powodować wypadanie włosów?

Wyżej wspomniane choroby mają związek głównie ze skórą. Przyczyn wypadania włosów może być jednak znacznie więcej i warto poznać te najpopularniejsze. Na stan skóry głowy wpływ mają wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne, występujące zarówno u młodych, jak i starszych osób – a już w szczególności u kobiet. Ciąża, okres dojrzewania, pierwsze oznaki menopauzy to główne stany powodujące nieprawidłowe działanie hormonów. 

Nie można zapominać także o chorobach wewnątrzustrojowych czy zakaźnych, a już zwłaszcza, gdy występuje przy nich podwyższona temperatura ciała. Stany zapalne są niezwykle niekorzystne dla całego naszego organizmu. Z utratą owłosienia zmagają się niestety osoby, które przechodzą lub przeszły chemioterapię. 

Konieczne jest odpowiedzialne podejście do spożywanych posiłków. Im więcej żywności niezdrowej i przetworzonej (mowa o tzw. fast foodach, ale również słodkich przekąskach), tym większe prawdopodobieństwo, że nasze ciało nie będzie wyglądało tak, jak sobie tego życzymy. Występuje nie tylko niebezpieczna nadwaga lub otyłość, ale również problemy ze skórą i włosami. Dzieje się tak na skutek niedostarczania odpowiednich składników odżywczych, które zastępowane są cukrami i tłuszczami w nieodpowiednich ilościach. Powinniśmy więc dbać o to, aby w podstawowych posiłkach nie brakowało najważniejszych witamin.

Nadmierne wypadanie włosów – jak wygląda leczenie?

Rolą lekarza jest zaproponowanie odpowiedniego sposobu leczenia. Będzie ono zależne od tego, z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Kluczowe musi być jednak wyeliminowanie czynników powodujących komplikacje albo przynajmniej ich wyciszenie. Na nic zda się stosowanie preparatów przeznaczonych na wypadanie włosów, jeżeli nie będą one dopasowane do łojotokowego zapalenia skóry albo grzybicy.

Jako że ze utratę owłosienia może powodować nawet stres, przejście poważnych operacji czy odstawienie antykoncepcji, to pierwszym zadaniem lekarza jest doprowadzenie do unormowania pracy organizmu. W przypadku stresujących sytuacji może to być nawet zalecenie w postaci konsultacji z psychologiem. Traumatyczne przejścia są częstym powodem pogorszenia się stanu zdrowia.

Co jeszcze może zaproponować lekarz? Czasami jest to dostosowana do konkretnej osoby suplementacja zawierająca witaminy. Tych bardzo często brakuje w organizmie, nawet ze względu na to, że nie mamy czasu na regularne jedzenie, uprawiamy mało sportu i rzadko przebywamy na świeżym powietrzu.

Czasami są to również zabiegi w specjalistycznych gabinetach. Wykonana może zostać mezoterapia tlenowa, igłowa lub bezigłowa. Istnieją także urządzenia wykorzystujące światło lasera, które także pobudzają włosy do wzrostu i jednocześnie redukują problem ich wypadania. Ostatecznością są zazwyczaj sterydy będące lekami dostępnymi jedynie na receptę. Jednak przed ich przepisaniem muszą zostać wykonane szczegółowe badania w celu wykluczenia przeciwwskazań. 

Poprawna pielęgnacja włosów, która zapobiega ich wypadaniu

Marka Vichy opracowała specjalną kurację dla osób, które zmagają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Podstawowym produktem jest tutaj Szampon wzmacniający z gamy Dercos. Przeznaczony jest do każdego typu włosów, a już szczególnie do tych, które potrzebują delikatnego oczyszczenia. Składniki zawarte w tym produkcie sprawiają, że już po trzech tygodniach można zauważyć zmiany, natomiast w przeciągu sześciu tygodni dochodzi do klinicznego zmniejszenia wypadania włosów. 

Szamponu można używać kilka razy w tygodniu. Regularnej aplikacji wymaga także Dercos Aminexil Clinical 5. Marka stworzyła aż dwie formuły – jedna przeznaczona jest dla kobiet, natomiast druga dla mężczyzn. Tego rodzaju rozgraniczenie zapewnia, że produkt jest jeszcze skuteczniejszy – w końcu zarówno panie, jak i panowie zmagają się z nieco odmiennymi czynnikami powodującymi utratę owłosienia głowy. Powyższe ampułki trzeba stosować regularnie – najpierw jako kurację intensywną, a z czasem jako kurację podtrzymującą efekty.