Maść końska na włosy? To zaskakujące, ale może być skuteczne, choć nie u wszystkich
Maść końska – znana jako klasyczne remedium na bóle stawów - ma także inne, mniej znane zastosowanie. Oprócz tradycyjnego użycia, może być skutecznym środkiem do... pielęgnacji włosów. Jak to możliwe? Dowiedz się, jak stosować maść końską na włosy, jakie korzyści może przynieść i czy maść końska będzie w ogóle odpowiednia do włosów.
Maść końska - skład, zastosowanie
Maść końska to produkt tani, naturalny i łatwo dostępny. Wbrew nazwie jest doskonała dla ludzi. Odświeżający mentol gwarantuje świeży zapach i uczucie lekkości kończyn. Zawarte w maści końskiej arnika, rozmaryn, kasztanowiec i kamfora delikatnie znieczulają, redukują stany zapalne, usprawniają krążenie, pomagają pozbywać się obrzęków.
Maść końska na włosy
Co ciekawe, można stosować też maść końską na włosy. Od razu uprzedzamy: nie istnieją oficjalne naukowe badania, które by to potwierdzały. Za to możemy znaleźć w sieci wiele opinii zadowolonych użytkowników i użytkowniczek, nakładających maść końską na włosy. I możemy samodzielnie się przekonać – maść końska niewiele kosztuje, więc wiele nie ryzykujemy. Jednak warto zachować ostrożność.
Maść końska na włosy - jaka najlepsza
Jaka maść końska na włosy jest najlepsza? Zanim dokonamy zakupu, zwróćmy uwagę, że maść końska jest dostępna w dwóch, różniących się składem wariantach – maść rozgrzewająca i maść chłodząca. Różnica tkwi w szczegółach, a dokładnie w olejkach eterycznych oraz w obecności kapsaicyny, która działa rozgrzewająco – znajduje się też m.in. w tzw. powiększających usta błyszczykach. To składnik m.in. papryczek chili – podrażnia skórę, pobudza krążenie.
Trudno wskazać konkretną najlepszą markę maści końskiej na włosy. Natomiast na pewno wiadomo, że na włosy najlepsza jest maść końska rozgrzewająca. Jej nałożenie na głowę stymuluje skórę i pobudza wzrost włosów, które ulegają zagęszczeniu. Cebulki stają się mocniejsze, a włosy w mniejszym stopniu wypadają.
Maść końska na włosy - skutki uboczne, przeciwwskazania
Jak w przypadku wszystkich środków do pielęgnacji (i tych stosowanych zgodnie z przeznaczeniem, i tych z alternatywnym zastosowaniem, jak maść końska na włosy) może dojść do skutków ubocznych. W przypadku maści końskiej nakładanej na włosy mogą pojawić się m.in. podrażnienia skóry, przekrwienie skóry, poparzenia.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem są uszkodzenia skóry głowy, w które mogą wnikać substancje takie jak kamfora zawarta w maści końskiej. To mogłoby mieć toksyczny wpływ na organizm. Dlatego nie rób przed zabiegiem np. pilingu skóry głowy. Nie stosuj maści końskiej na włosy, jeśli masz AZS, ŁZS lub skłonność do alergii.
Dlatego najpierw zrób próbę uczuleniową na małej powierzchni skóry, bo - niestety - wiele opinii wskazuje na to, że maść końska uczula stosunkowo często. Jednak jeśli wszystko będzie w porządku, możesz przez miesiąc stosować maść w postaci wcierki na suchą skórę głowy. Po nałożeniu odczekaj pół godziny, a następnie dokładnie zmyj, po czym umyj włosy jak zawsze.