Kosmetyki do włosów: które musisz mieć, a które są zbędne? [LISTA]

2019-04-08 10:18

Kosmetyki do włosów - na rynku pojawia się ich coraz więcej. Jest ich tak dużo, że czasem trudno stwierdzić, który z kosmetyków do włosów po prostu trzeba mieć w kosmetyczce, a bez którego spokojnie się obędziemy. Jak dokonać wyboru? Zobacz zestawienie mniej i bardziej przydatnych kosmetyków do włosów, które przygotowała Marta Klowan w swojej książce "Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów".

Kosmetyki do włosów: które musisz mieć, a które są zbędne? [LISTA]
Autor: gettyimages.com Kosmetyki do włosów, które są ci niezbędne są tak naprawdę trzy: szampon, odżywka, maska.

Spis treści

  1. Kosmetyki do włosów: te produkty musisz mieć
  2. Kosmetyki do włosów: przydatne, jeśli zapuszczasz włosy
  3. Kosmetyki do włosów: to już dodatki
  4. Kosmetyki do włosów: z tego zrezygnuj

Kosmetyki do włosów - jak powinna wyglądać uniwersalna baza produktów, które są nam potrzebne do pielęgnacji naszych fryzur?

Trzeba pamiętać, że łazienka, tak jak szafa, rządzi się swoimi prawami. Skoro masz w szafie małą czarną i szpilki, musisz mieć produkty ekstra do włosów na specjalną okazję i odpowiednią bazę na co dzień. Jak to zrobić? Nic prostszego!

Przedstawiam prostą, klasyczną bazę produktów do uniwersalnego stosowania dla każdego typu włosów. Im mniejsza liczba kosmetyków, tym łatwiej ocenić, który z nich działa lub wręcz przeciwnie.

Kosmetyki do włosów: te produkty musisz mieć

To musisz mieć Do regularnego mycia Raz na kilka myć
Szampon Szampon na bazie SCS, czyli Sodium Cocoacetate Sulfates Prosty szampon przeciwłupieżowy z drogerii, a nie z apteki
Odżywka Z dodatkiem olejków Z keratyną
Maska Z apteki, do stosowania jako kompres na 20–30 minut na całe włosy wraz ze skórą głowy. Jeśli nie masz uczuleń, może być to maska z zielarni, naturalna. Z jedwabiem lub/i mlekiem

Kosmetyki do włosów: przydatne, jeśli zapuszczasz włosy

Wiosna i lato Jesień i zima
Preparat na końcówki (serum na końcówki) Jedwab Olejek
Stylizator (to coś, dzięki czemu włosy się nie spuszą po wysuszeniu) Żel lub pianka Krem do loków
Aktywator porostu Ziołowy, naturalny, z kofeiną Na bazie alkoholu, z papryczką chili, z kofeiną

Czytaj też:

Kosmetyki do stylizacji włosów: jakie mają zastosowanie?

Jak myć włosy? Metody i częstotliwość mycia włosów

Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate

Kosmetyki do włosów: to już dodatki

Wiosna i lato Jesień i zima
Odżywka bez spłukiwania Owocowa lub mleczna Proteinowa – z keratyną lub jedwabiem, dwufazowa
Olej Z pestek owoców – malin, truskawek, śliwek, moreli. Dodawaj raz w tygodniu do maski Z kiełków pszenicy. Kładź na zwilżone włosy raz w tygodniu, trzymaj około godziny.
Wosk – dla posiadaczek włosów bardzo suchych, twardych, kręconych, niesfornych (jako dodatek, a nie ukrywacz niedoskonałości) Dozwolony wiosną. Latem, przy wysokich temperaturach, będzie płynął. Stosuj jako ostateczny produkt na suche końcówki włosów. Podkreśli skręt końcówek, zabezpieczy przed rozdwajaniem, jeśli włosy są bardzo zniszczone. Wypróbuj na wilgotne, przed suszeniem.
Suchy szampon Im cieplej, tym gorzej. Pot nie lubi suchych szamponów. Wybierz dobrej jakości produkt dla brunetek lub blondynek, jak najdrobniej zmielony. Jeśli rozcierając w palcach, czujesz, zamiast aksamitu, tępy poślizg – szukaj dalej. Im drobniejszy pyłek, tym skuteczniejszy efekt.
Płukanka

Szampon chłodzący kolor dla blondynek.

Szampon dla brunetek z wyciągiem z orzechów, kawy lub kakao.

Szampon rozświetlający dla blondynek.

Płukanki piwne.

Płukanka fioletowa lub srebrna jako ostatnie płukanie włosów. Warto połączyć z kilkoma kroplami gliceryny lub olejku.

Płukanki kondycjonujące, przyciemniające i dla blondynek, z apteki lub sklepów zielarskich. Napary z herbat ziołowych, takie jak lipa dla blondynek, a czarna herbata dla brunetek.

Kosmetyki do włosów: z tego zrezygnuj

Z tego zrezygnuj Dlaczego? Czym możesz to zastąpić?
Guma do włosów Bo to tylko dla chłopaków… Dobierz właściwy stylizator.
Lakier do włosów Uczula, często stosowany sprzyja wypadaniu włosów, osadza się na włosach, dając brzydki efekt, trudno go zmyć, niszczy włosy.

Poszukaj żelu w spreju lub płynu do układania włosów, którym spryskasz ułożoną fryzurę, zabezpieczając ją przed zniszczeniem bez jej niszczenia.

Jeśli nie jesteś w stanie obejść się bez lakieru, stosuj go rzadko.

Sól morska Oddajmy morzu, co morskie. Stosowana dłużej niż przez 2 tygodnie doprowadza włosy do ruiny.

Dobrej jakości szampon da również efekt objętości, szczególnie w połączeniu z płynem do układania włosów.

Chcesz objętości, stosuj skrobię.

Rozjaśniacz Po prostu nie! Rozświetlaj włosy naturalnie, stosując delikatne spreje rozświetlające lub korzystaj z mocno rozjaśniających farb u specjalisty.
Puder unoszący włosy u nasady Od czasu do czasu można, ale stosowany na dłuższą metę przesusza skórę głowy i włosy. Suchy szampon (dla brunetek lub blondynek) lub zwykła skrobia ziemniaczana.
Pasta matująca Naprawdę chcesz mieć matowe włosy? Są inne sposoby na opanowanie odstających kosmyków. Zostaw pastę mężczyznom i chłopakom. Dobrej jakości wosk do włosów lub brylantyna z powodzeniem zastąpią pastę.

Czytaj też:

Sprawdź, jaki masz typ włosów! Quiz

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły?

Wypadanie włosów: jakie są tego przyczyny?

Warto wiedzieć

Tekst pochodzi z książki "Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów" Marty Klowan (Wydawnictwo Pascal). Autorka jest pasjonatką kosmetologii fryzjerskiej. Łączy trychologię z dermatologią, kładzie nacisk na holistyczną i naturalną pielęgnację włosów. Zadowolone klientki nazywają ją "włosową czarodziejką", a ona po prostu kocha włosy.

Włosy w świetnej formie
Autor: materiały prasowe