Fryzjerka nie mogła uwierzyć, jak szybko rosną moje włosy. Dwa składniki wystarczyły
Długie, grube i lśniące włosy są na wyciągnięcie ręki. Wystarczą dwa składniki, by rosły znacznie szybciej. Można zapomnieć o sklepowych specyfikach i wypróbować ich tańszy, naturalny zamiennik. Przygotowanie go nikomu nie sprawi problemu.
Olejek rozmarynowy na włosy
Dobroczynne właściwości oleju rozmarynowego znane są od lat. Ta wiecznie zielona roślina zawsze była uznawana za leczniczą. Olej z niej wykorzystuje się między innymi w aromaterapii, ponieważ wdychanie go wpływa pozytywnie na działanie układu odpornościowego. Pomaga też podczas infekcji dróg oddechowych. Według specjalistów, może on pomóc również w łagodzeniu stresu. Ten aromatyczny olejek pojawia się również coraz częściej jako składnik kosmetyków. Wszystko dzięki jego działaniu przeciwzapalnemu i antybakteryjnemu.
Jak jednak rozmaryn wpływa na włosy? Okazuje się, że bardzo korzystnie, a w dodatku by zobaczyć efekty jego działania wcale nie trzeba długo czekać.
Zazwyczaj sięgają po niego osoby, które chcą, by ich włosy szybciej rosły. Rozmaryn zawiera bowiem minoksydyl, substancję, która pobudza wzrost włosów i rozszerza naczynia krwionośne. W pielęgnacji włosów pomoże również zawarty w rozmarynie kwas karnozynowy, który wspiera regenerację zniszczonych tkanek głowy. Warto również wspomnieć o właściwościach antyoksydacyjnych rozmarynu. Wolne rodniki mogą być powodem degradacji mieszków włosowych, a co za tym idzie przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów.
Jak przygotować olejek rozmarynowy? Prosty przepis
Przygotowanie domowego olejku rozmarynowego jest proste. Wystarczy zmiksować świeże gałązki rozmarynu w blenderze, a następnie przełożyć je do słoiczka. Całość następnie zalewamy ulubionym olejem - może być kokosowy, sezamowy, jojoba lub oliwa z oliwek. Potem trzeba poczekać. Słoiczek odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na około dwa tygodnie. Mieszamy przynajmniej raz dziennie.
Po tym czasie olejek będzie "dojrzały". Mieszankę przelewamy przez sitko i wlewamy do buteleczek. Olejek powinien być przechowywany w lodówce. Najlepiej jeśli pojemniczek, do którego planujemy go wlać, będzie wykonany z ciemnego szkła. Dzięki temu przez długi czas olejek zachowa swoje właściwości. Do gotowego preparatu można również dodać kilka kropel witaminy E.
Olejek rozmarynowy pomoże w ograniczeniu wypadania włosów i wesprze ich wzrost. Co więcej, złagodzi on również stany zapalne skóry głowy i oczyści naskórek. Po przygotowaniu wcierki z olejkiem rozmarynowym możemy w prosty sposób zapobiec powstawaniu łupieżu. Olejek rozmarynowy można również stosować do olejowania włosów. W ten sposób mocno zregenerujemy kosmyki, a ich stylizacja będzie dużo łatwiejsza. Ale uwaga - olejek rozmarynowy może przyciemnić włosy.