Czy można wyłysieć z powodu złej pogody? Te czynniki rujnują włosy

2023-05-17 13:15

Czy można wyłysieć z powodu kiepskich warunków atmosferycznych? Okazuje się, że tak. Potwierdza to ekspert od wypadania włosów. Pogoda nie jest jedyną przyczyną łysienia.

Czy można wyłysieć z powodu złej pogody? Te czynniki rujnują włosy
Autor: Getty Images Czy można wyłysieć z powodu złej pogody? Te czynniki rujnują włosy

Na wypadanie włosów z powodu złej pogody najbardziej narażeni są mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Ekspert ds. wypadania włosów zdradził, mieszkańcy których obszarów są najbardziej narażeni. 

Zdrowo Odpytani: Zapomnij o żmudnej pielęgnacji. 3 proste zasady, dzięki którym zachowasz młodość

Naukowcy z Crown Clinic przyjrzeli się czynnikom pogodowym w każdym regionie Wielkiej Brytanii, aby szczegółowo opisać, w jaki sposób miejsce zamieszkania wpływa na kondycję włosa. W analizie uwzględniono także zanieczyszczenia powietrza.

Jakie czynniki atmosferyczne wpływają na kondycję włosów?

Naukowcy przeanalizowali takie czynniki, jak:

  • opady deszczu,
  • prędkość wiatru,
  • poziomy promieniowania UV,
  • ilość zanieczyszczeń w powietrzu,  
  • średnie temperatury.

Odkrycia pokazują, że najbardziej narażeni na uszkodzenie włosów przez środowisko byli mieszkańcy North West i Yorkshire, podczas gdy u obywateli Szkocji to ryzyko było najniższe. 

Zanieczyszczenia powietrza osłabiają kondycję włosa

Zanieczyszczenia występujące w powietrzu mogą powodować suchość, puszenie się i matowość włosów, ponieważ pozbawiają je naturalnych olejków. 

Ich nadmiar może prowadzić do stresu oksydacyjnego, podrażnienia skóry głowy, przedwczesnego siwienia i uszkodzeń chemicznych. W efekcie dochodzi do blaknięcia koloru włosów, osłabienia ich struktury i wypadania.

Deszcz podrażnia skórę głowy

Deszcz może nawilżać włosy, co może być korzystne dla włosów suchych, ale wysoka wilgotność powietrza spowodowana deszczem może również powodować puszenie się włosów.

Z drugiej strony, woda deszczowa często zawiera duże ilości zanieczyszczeń, a to może prowadzić do nagromadzenia się ich i podrażnienia skóry głowy.

Promienie słoneczne przesuszają włosy

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne UV może prowadzić do blaknięcia koloru włosów farbowanych, a także do ich łamliwości, przesuszenia oraz osłabienia ich struktury białkowej.

Promienie UV mogą również prowadzić do uszkodzenia skóry, powodując choroby skóry głowy.

Długotrwała ekspozycja na promienie UV może również powodować, że włosy zaczną przedwcześnie siwieć oraz staną się matowe i łamliwe.

Wpływ wysokich temperatur na strukturę włosa

Narażenie włosów na działanie wysokich temperatur może spowodować uszkodzenie skóry głowy, poparzenia słoneczne, zaczerwienienie i stan zapalny.

Wysoka temperatura może również powodować stres oksydacyjny, który może osłabić strukturę komórkową włosów, co sprawi, że będą one bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak wiatr wpływa na włosy?

Wiatr może uszkodzić włosy poprzez tarcie, splątanie i wysuszenie. Efektem jest łamanie się włosów, rozdwajanie końcówek i wysuszenie, co powoduje trudności w rozczesaniu. 

Jak ochronić włosy?

Dr Asim Shahmalak, ekspertka od włosów radzi, jak chronić włosy przed  szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

- Zakrywanie włosów czapką lub szalikiem, stosowanie ochronnych chust i utrzymywanie dobrego nawilżenia włosów może pomóc zminimalizować szkodliwe skutki wiatru, ekspozycji na promieniowanie UV i inne stresory środowiskowe - powiedziała.

- Stosowanie delikatnych praktyk w zakresie pielęgnacji włosów, takich jak unikanie ostrych chemikaliów i minimalizowanie stylizacji na gorąco, może znacznie przyczynić się do utrzymania zdrowych, pięknych włosów, niezależnie od pogody - dodała.