Wielorazowe waciki kosmetyczne - czy są bezpieczne? Jak je stosować?

2020-10-23 8:51

Wielorazowe waciki kosmetyczne można już kupić niemal w każdej drogerii. Mimo, że kosztują więcej, niż te jednorazowe, wiele osób decyduje się na ich zakup. Z czego zrobione są wielorazowe waciki kosmetyczne? Jak o nie dbać? Czy można je stosować mając trądzik?

Wielorazowe waciki kosmetyczne - czy są bezpieczne? Jak je zrobić w domu?
Autor: Getty Images
Wielorazowe waciki kosmetyczne - czy są bezpieczne? Jak je zrobić w domu?
Autor: Getty Images

Wielorazowe waciki kosmetyczne znane są od dawna, ale ciągle nie są tak popularne, jak waciki jednorazowe. Tymczasem korzystanie z nich ma niemal same zalety: pozwala oszczędzić pieniądze, miejsce w łazience, a także zmniejszyć ilość generowanych odpadów. Z pobieżnych szacunków wynika, że 5 wielorazowych płatków kosmetycznych to odpowiednik od 400 do aż 720 zwykłych wacików – tyle mniej więcej zużywamy ich w ciągu roku.

Wielorazowe waciki kosmetyczne można wykorzystywać do tych samych celów, co zwykłe płatki. Najczęściej używa się ich do demakijażu, chociaż można nimi również nakładać i zdejmować maseczki, aplikować tłuste maści czy myć małżowiny uszne. Z czego są zrobione? Czy są higieniczne i jak o nie dbać? 

Spis treści

  1. Wielorazowe waciki do demakijażu – z czego są zrobione?
  2. Jak stosować wielorazowe waciki kosmetyczne?
  3. Jak dbać o wielorazowe waciki kosmetyczne?
  4. Wielorazowe waciki kosmetyczne a trądzik

Wielorazowe waciki do demakijażu – z czego są zrobione?

Wielorazowe waciki kosmetyczne uszyte są zazwyczaj z dwóch rodzajów materiału – najczęściej z bawełny (zwykłej bądź organicznej), z poliestru lub z mieszanki poliestru z poliamidem.

Z jednej strony są gładkie, z drugiej natomiast lekko chropowate, co w trakcie ich stosowania daje niewielki efekt złuszczający, ale ma też inną zaletę: taki wacik skuteczniej zbiera zabrudzenia.

Jak stosować wielorazowe waciki kosmetyczne?

Wielorazowe płatki do demakijażu stosuje się niemal w identyczny sposób, co standardowe. „Niemal”, gdyż są drobne różnice. Niektóre z wacików można stosować tylko z wodą, inne – również z ulubionym kosmetykiem do demakijażu.

Właśnie dlatego wcześniej warto przeczytać instrukcję, która powinna być dołączona do produktu, bądź znajdować się na stronie producenta. Waciki, w których zastosowano dwa różne materiały używamy najpierw stroną chropowatą, zbierając większość zabrudzeń, a następnie gładką, dokładnie doczyszczając skórę.

Jak dbać o wielorazowe waciki kosmetyczne?

Jeden wielorazowy wacik powinien starczyć na trzy miesiące – większość producentów rekomenduje, żeby po takim czasie używania wymienić go na nowy. W praktyce jednak wiele osób korzysta z nich dużo dłużej. By dobrze służyły, trzeba o nie odpowiednio dbać. Warto wiedzieć, że przed pierwszym użyciem płatki trzeba ręcznie uprać w wodzie z mydłem i wysuszyć. Trzeba je również dokładnie myć po każdym użyciu (w praktyce również wystarczy nałożyć kropelkę mydła w płynie i przeprać pod strumieniem wody z kranu).

Raz na jakiś czas - np. co tydzień - płatki warto również wyprać w pralce, dorzucając w woreczku do zwykłego prania. Jeśli nie było go w komplecie, można wykorzystać np. woreczek do prania bielizny. 

Wielorazowe waciki kosmetyczne a trądzik

Czy wielorazowych płatków do demakijażu można używać, mając trądzik, zwłaszcza w stadium zaostrzonym? Można – wtedy warto jednak bardzo skrupulatnie przestrzegać higieny ze względu na możliwość wtórnych nadkażeń bakteriami z ropnych wykwitów trądzikowych.

Waciki należy prać w pralce po każdym użyciu  - w praktyce wiele osób przechowuje użyte i opłukane waciki w kosmetyczce, piorąc je wówczas, kiedy zbierze się pewna ilość. W takim wypadku zestaw 5 wacików (a większość firm sprzedaje je właśnie w takiej ilości) może nie wystarczyć i warto zaopatrzyć się w drugi komplet.

JAKI MASZ TYP URODY?

Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie
Rutyna makijażowa Kylie Jenner! Jak malują się gwiazdy?