Tak alkohol wpływa na skórę. Chroń ją nie tylko przed Sylwestrem
W okresie około świątecznym częściej pojawia się sposobność do sięgania po alkoholowe trunki. Niestety wciąż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Poza tym na spożywaniu procentów cierpi nie tylko wątroba, żołądek, jelita, czy mózg, ale także skóra.
Czy alkohol niszczy skórę?
Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że alkohol to toksyna. A zatem nie ma żadnych korzyści zdrowotnych z jego picia, a wyłącznie szereg negatywnych skutków. Po pierwsze picie alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu.
Stąd o poranku wzmożone pragnienie, które nieraz utrzymuje się przez cały dzień. Mechanizm ten nie jest obojętny również dla skóry. Już kolejnego dnia może stać się matowa, przesuszona i podrażniona.
Co alkohol robi z twarzą?
Kolejną ważną informacją jest fakt, że spożywanie alkoholu wpływa na ciśnienie krwi. Poszerzone naczynia krwionośne sprawiają, że twarz staje się opuchnięta. Taki efekt potęguje również wspomniane odwodnienie. Wówczas w organizmie może gromadzić się nadmiar wody. Co dodatkowo potęguje obrzęki i wpływa na owal twarzy.
Alkohol sprzyja także szybszemu starzeniu się skóry, a konsekwencją czego jest zmiana jej gęstości, pojawianie się bruzd i zmarszczek. Potwierdza to badanie Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2022 r., które wykazało, że alkohol może prowadzić do nadmiernych uszkodzeń komórek i tkanek w organizmie.
Jak ochronić skórę przed działaniem alkoholu?
Pierwszą zasadą, która może zminimalizować skutki picia alkoholu, jest metoda 1:1. Oznacza to, że na każdą dawkę alkoholu należy wypić szklankę wody. W ten sposób można ograniczyć ryzyko odwodnienia.
Dodatkowym wsparciem dla organizmu jest przyjmowanie witamin w dniu, w którym zamierzamy sięgnąć po alkohol. Głównie chodzi o witaminę B oraz C. Nie należy jednak łączyć suplementu z alkoholem, a zażyć go znacznie wcześniej, np. rano jeśli planujemy pi alkohol wieczorem. Niemniej nie wolno przesadzić, a zamiar skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Chcąc poprawić nawilżenie skóry, zaleca się naturalne maseczki z kefiru a w okolicach oczu plasterki ze świeżego ogórka. Niestety bywa, że na efekty trzeba zaczekać, a cera poprawia się nawet po kilku dniach.
Zadbaj o skórę także od zewnątrz. Przed pójściem spać dokładnie zmyj makijaż. Następnie nałóż serum oraz krem nawilżający. Najważniejsze jest jednak to, aby nie przesadzić z alkoholem, w przeciwnym razie żadna z opisanych wskazówek nie przyniesie rezultatu.