Sprężysta i jędrna skóra na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wykorzystać fusy po kawie

2024-03-28 10:43

Kawa jest jednym z najczęściej pitych napojów w Polsce. Zazwyczaj, jednak kiedy już ją zaparzymy, fusy po niej lądują w koszu na śmieci. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że może popełniać spory błąd. Fusy sprawdzą się bowiem nie tylko przy nawożeniu roślin, ale również znajdą świetne zastosowanie przy pielęgnacji.

Sprężysta i jędrna skóra na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wykorzystać fusy po kawie
Autor: fot. Getty Images Fusy po kawie. Jak wykorzystać w pielęgnacji

Fusy po kawie w pielęgnacji ciała

Jedna filiżanka kawy każdego dnia może dobroczynnie wpływać na procesy metaboliczne w organizmie. Okazuje się jednak, że kawę można również stosować w codziennej pielęgnacji. Pozostałości po tym napoju są bogate w cukry, które stanowią około połowy ich wagi. Co więcej, znajdziemy w nich białka, potas, magnez, fosfor oraz azot. W fusach również wciąż znajduje się kofeina, która pozytywnie wpływa na organizm również przy stosowaniu zewnętrznym.

Fusy po kawie mają właściwości złuszczające. Można je wykorzystać jako dodatek do peelingu, które w świetny sposób usunie martwy naskórek, pobudzi krążenie i przy okazji nada skórze jędrności i sprężystości.

Jeśli chcemy szybko przygotować peeling z fusów po kawie, wystarczy, że wymieszamy je z odrobiną żelu pod prysznic, z którego korzystamy każdego dnia. Następnie wmasowujemy nasz domowy peeling w ciało zaczynając od nóg i na rękach, na dekolcie kończąc. Regularne stosowanie tego peelingu - na przykład trzy razy w tygodniu - może pomóc w walce z cellulitem. To dzięki kofeinie,  która pobudzi krążenie i usprawni przepływ limfy, a co za tym idzie, zapobiegnie odkładaniu się wody w organizmie.

Warsztaty malowania kawą

Fusy z kawy na trądzik i pierwsze objawy starzenia

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale kawa ma również właściwości antybakteryjne, można je więc wykorzystać przy walce z trądzikiem. Wystarczy wówczas zmieszać niewielka ilość fusów z żelem do mycia twarzy. Taką mieszankę nakładamy na twarz i oczyszczamy skórę kolistymi ruchami. 

Ten peeling nie tylko zmniejszy objawy trądziku, ale również zadziała złuszczająco i pozwoli udrożnić zablokowane pory. Trzeba jednak uważać. Osoby z zaostrzonym stanem zapalnym powinny unikać tego typu zabiegów, ponieważ tarcie skóry może skutkować bólem i podrażnieniami.

Pozostałości po kawie można również wykorzystać do złagodzenia opuchlizny i cieni pod oczami. Zazwyczaj są one bowiem spowodowane nadmiarem wody lub nieprawidłowym przepływem krwi. W tym bez problemu pomogą fusy, które pobudzają krążenie limfy i krwi dzięki kofeinie.

Warto zaznaczyć, że zawierają również kawasy chlorogenowe, które zmniejszają stany zapalne w okolicach oczu. Fusy można wykorzystać również wtedy, kiedy zauważymy u siebie pierwsze oznaki starzenia. Kofeina świetnie radzi sobie z przywracaniem napięcia skóry. Z fusów można więc przygotować maseczki, by zapobiec wiotczeniu skóry i powstawaniu zmarszczek w okolicach oczu.